Marek Czekański (opr.)
Zioła świętej Hildegardy
Kategoria kuchnia, zdrowieWydawnictwo M
ISBN 83-7221-280-5
240 stron
format 150x200 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2000 r.
waga 0.288 kg
nr kat. Rhema 09072
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa szczególne miejsce pośród zajmujących się leczeniem ziołami zajmowali mnisi f pustelnicy. Przez wieki pilnie badali i opisywali różne przypadki chorób oraz działanie gatunkowej różnorodności zostały systematycznie zbadane! opisane w tradycji chrześcijańskiej.
W starożytnym Kościele znamy wielu świętych, którzy słynęli ze skutecznego leczenia chorób za pomocą ziół, należy tu wymienić przede wszystkim Kosmę i Damiana.
Także posłać św. Hildegardy należy do wybitnych pod względem swoich rozległych zainteresowań medycznych i skuteczności leczenia chorób. Była dobrze znana jako "lekarka" i wiadomo dzisiaj, że uzdrawiała wielu ludzi, którzy przychodzili w tym celu do jej klasztoru. Hildegarda upatrywała leczenie człowieka w kontekście całej przyrody. Stworzyła koncepcję integralnego współdziałania wszystkich pierwiastków w człowieku, w którym jak w zwierciadle odbija się cały kosmos.
Spis treści
Wprowadzenie
Życie i dzieło św. Hildegardy z Bingen
Nauka o ziołach i poglądy fizjologiczne św. Hildegardy
z Bingen
Rośliny lecznicze i ich właściwości wg dzieł św. Hildegardy z Bingen Physica oraz Causae et curae
Aloes (Aloe sp.)
Anyż (Pimpinella anisum)
Anyż polny (Carum Carvi)
Arcydzięgiel (Archangelica officinalis)
Aaronowa broda (Arum maculatum)
Babka (Plantago maior)
Balsamka (Impatiens balsamina)
Barwinek (Vinca minor)
Bazylia (Ocimum basilicum et maximum)
Betonia (Betonica officinalis)
Bez (Sambucus nigra)
Biedrzeniec (Pimpinella saxifraga)
Bluszcz (Hedera helix)
Brzoza (Retula alba)
Bukszpan (Buxus sempervirens)
Burak ćwikłowy (Beta vulgaris)
Bylica (Artemisia vulgaris)
Cebula (Allium cepa)
Chmiel (Humulus Lupulus)
Wstęp
(...)
Dzisiaj, gdy zauważa się rosnące zainteresowanie lekami naturalnymi, szczególnie chętnie sięga się do bogactwa roślin. Istotnym czynnikiem wywołującym zainteresowanie bogactwem świata przyrody, a w szczególności roślinami o właściwościach leczniczych, jest fakt mnożenia się coraz to nowych zagrożeń dla człowieka i jego środowiska naturalnego. Obecna rozpędzona cywilizacja techniczna, wszechogarniająca komputeryzacja, wzrost liczby pojazdów, coraz powszechniejsze stosowanie najnowszych zdobyczy chemii do produkcji żywności - to nowe potęgi, które szybko zmieniają oblicze świata. Wprawdzie maleje i zanika ilość chorób bakteryjnych i zakaźnych dzięki antybiotykom, ale - niestety - ich miejsce zajmują nowe choroby "cywilizacyjne", jak np. alergie, nerwice, psychopatie, nowotwory.
Z drugiej strony zaczynamy dzisiaj na nowo odkrywać zapomniane i lekceważone prawa biocenozy, prawa wzajemnego współżycia i powiązania człowieka ze światem przyrody. Dzięki zwiększeniu nakładów finansowych na informację społeczeństwa w tej dziedzinie, dociera do umysłów ludzkich oczywista prawda, że człowiek jest nie tylko panem przyrody, któremu wolno ją zniszczyć i robić wszystko, co mu się tylko podoba, lecz że jest również cząstką tej przyrody i to cząstką uzależnioną od całości kompleksu naturalnego i ogólnych praw natury, którego egzystencja jest ściśle uzależniona i związana z prawidłowym funkcjonowaniem troficznego łańcucha życia na ziemi.(...)
Fragment tekstu
(...)
Drzewo oliwne (Olea europea)
Jeżeli drzewo owocowe jest niepłodne należy nawiercić dziurę i zabić ją albo gałązkami oliwki albo klinem z tego drzewa. Oliwa z oliwek nie nadaje się zbytnio do jedzenia, gdyż powoduje mdłości i czyni inne potrawy ciężko strawnymi. U wielu ludzi, przede wszystkim u dzieci, spożycie oliwy z oliwek powoduje rozwolnienie lub silne mdłości. Potrzebna jest jednak dla wielu środków leczniczych. Oliwa z oliwek nadaje się także przeciwko skurczom. Gdy człowiekowi dokucza skurcz, powinien on wziąć oliwę z oliwek i wcierać ją w bolące miejsce aż ból ustąpi. Oliwa z oliwek, zmieszana z kilkoma kroplami olejku różanego, nadaje się najlepiej do nacierania niemowląt i małych dzieci, którym dokuczają skurcze brzucha. Jeżeli się posmaruje kogutowi głowę prochem z tego drzewa zmieszanym z goździkami i kością jelenia, wtedy przez cały dzień i całą noc nie przestanie piać. Korzeń dodany do otwartego złamania kości mocniej kość spaja.(...)
Strona redakcyjna
Redakcja: Marek Czekański
Korekta: Maryla Kania
Okładka: Pracownia AA
Łamanie: BROS sc (012) 429-10-84
Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2000
Ryciny roślin: Macer Floridus, De herbarum virtutibus cum expositione
terminorum auctore Simone a Łowicz, Kraków, Florian Ungler, 1532,
ze zbiorów prywatnych.
ISBN 83-7221-280-5
Wydawnictwo "M"
30-301 Kraków, ul. Zamkowa 4/4
tel./fax (012) 269-32-74, 269-32-77, 269-34-62
e-mail: wydm@wydm.pl
http://www.wydm.pl
Druk i oprawa: Poligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego
ul. Konfederacka 6, 30-306 Kraków,
tel. 266-40-00