Dorota Szczerba

Wielka cisza. Tajemnica adoracji

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo M
Cena 15.70 zł

ISBN 83-7221-183-3
221 stron
format 120x190 mm
oprawa broszurowa (miękka)
wydane Kraków 2000 r.
waga 0.202 kg
nr kat. Rhema 07249

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Notka

Książka Doroty Szczerby o adoracji, "Wielka cisza", jest jedną z piękniejszych na ten temat. Od lat pisuję na tematy życia wewnętrznego i świętości i śledzę taką literaturę w paru językach. W polskiej literaturze religijnej temat ten mało jest omawiany jako osobna całość.
Autorka przytacza postaci świętych obdarzonych łaskami "modlitwy serca": św. Tereski z Lisieux, św. Faustyny, również Marty Robin.
Czy zachwalanie adoracji jest potrzebne? Sądzę, że bardzo, gdyż mamy w parafiach złą praktykę zagospodarowywania ciszy przed Przenajświętszym Sakramentem modlitwami głośnymi, trudnymi do pogodzenia z "modlitwą serca".
dr Teresa M. Micewicz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego

Spis treści

Wprowadzenie
Rozdział 1. Z historii adoracji
Rozdział 2. Brat Karol - prorok adoracji
Rozdział 3. Najbardziej ukryta - Marta Robin
Rozdział 4. Brat Karol, Marta i nowe wspólnoty
Rozdział 5. Czym jest adoracja?
Rozdział 6. Wejść i pozostać
Rozdział 7. W lekkim powiewie
Rozdział 8. Adoracja a wstawiennictwo
Rozdział 9. Czy adoracja może być ucieczką?
Rozdział 10. Adoracja w seminarium. Rozmowa z ks. Tadeuszem Hukiem
Rozdział 11. Wieczysta adoracja w parafii na Kole. Rozmowa z ks. Janem Sikorskim

Wstęp

Do kogo skierowana jest ta książka
Wiosną 1999 roku w jednej z warszawskich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym poproszono mnie o powiedzenie katechezy na temat adoracji. Dzieliłam się moimi doświadczeniami ze wspólnoty "Arki", w której żyłam przez cztery lata. Adoracja jest centralnym tematem w nauczaniu ojca Tomasza Philippe'a, współzałożyciela z Jeanem Vanier "Arki". W największej wspólnocie "Arki" w Trosly, w północnej Francji, Najświętszy Sakrament wystawiony jest w małym oratorium przez cały dzień, do późnego wieczora. Podobnie dzieje się w wielu "nowych wspólnotach", które zrodziły się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we Francji, a ich domy znajdując się dziś na wszystkich kontynentach. We "Wspólnocie Błogosławieństw" oraz w domach wspólnoty "Chleb Życia" adoracja trwa nieraz nieprzerwanie całą dobę. W "Emanuelu" ł "Chemin Neuf" również odgrywa ważną rolę.

Fragment tekstu

(...)

Rozdział drugi
Brat Karol - prorok adoracji
Człowiekiem, któremu zawdzięczamy "adorację ubogą", taką, jaka praktykowana jest w nowych wspólnotach XX wieku, jest Karol de Fou-cauld. Francuz, urodzony w 1858 roku w bardzo bogatej, hrabiowskiej rodzinie, mając sześć lat przeżył śmierć obojga rodziców. Wcześnie stracił wiarę. Za "złe prowadzenie" został wydalony z jezuickiej szkoły przygotowującej do elitarnej szkoły oficerskiej. Trwonił majątek. W czasie wojny algierskiej, a następnie wyprawy odkrywczej po Maroku, którą podjął w 1883 r., w przebraniu, poznał islam. Islam dokonał we mnie głębokiego wstrząsu - przyznał wiele lat później. Adoracja twarzą do ziemi, cześć dla Allacha, bezwarunkowa zgoda na Jego wolę - ujrzane z tak bliska - zachwiały ateizmem Karola. A jeśli On istnieje? Po powrocie do Paryża Karol całą energię wkłada w odnalezienie tej najważniejszej dla niego w tej chwili odpowiedzi. Pracuje intelektualnie, opracowuje wyniki swej ekspedycji do Maroka, a jednocześnie niestrudzenie szuka. De Foucauld wchodzi do kościołów, trwa w ciszy, którą zachwycił się na Saharze i prosi: Mój Boże, jeśli istniejesz, daj mi się poznać.
Następuje "zrządzenie losu". Karol podchodzi do konfesjonału, gdzie czeka na niego mądry, wyprzedzający swoją epokę ksiądz, o. Huvelin. Słyszał on już o tym niespokojnym podróżniku od jego kuzynki i chociaż Karol chce tylko porozmawiać o swych duchowych zmaganiach, o. Huvelin mówi zdecydowanie:
- Proszę uklęknąć i wyspowiadać się. Dokonuje się niewytłumaczalne: Karol wstaje od tej spowiedzi nie tylko jako wierzący, ale powołany do oddania całego swego życia Bogu, w którego w tej chwili uwierzył: Od momentu, gdy uwierzyłem, że Bóg istnieje, zrozumiałem, że nie mogę żyć inaczej, jak jedynie dla Niego. Moje powołanie zakonne zrodziło się w tej samej godzinie, co moja wiara.
O. Huvelin poleca mu natychmiast przyjąć Komunię oraz, rzecz zupełnie w owych czasach niepraktykowana, codziennie ją przyjmować i codziennie uczestniczyć we Mszy świętej. Być może ma to decydujące znaczenie dla ukształtowania się specyficznie eucharystycznej duchowości Karola de Foucauld, która nas tutaj interesuje.

(...)

Strona redakcyjna

Redakcja techniczna: Joanna Łazarów

Korekta: Maryla Kania

Okładka: Pracownia AA

Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2000

Imprimatur
Kuria Metropolitalna w Krakowie
Bp Jan Szkodoń, Vic. Gen.
Ks. Jerzy Dziewoński, Vice Kanclerz
Ks. doc. dr hab. Marian Jakubiec, Cenzor
L. 2167/2000, Kraków, 18 sierpnia 2000 r.

ISBN 83-7221-183-3

Wydawnictwo "M"
ul. Zamkowa 4/4, 30-301 Kraków
tel./fax (012) 269-34-62, 269-32-74, 269-32-77
http://www.wydm.pl
e-mail: wydm@wydm.pl

Druk i oprawa: Poligrafia Inspektoratu
Towarzystwa Salezjańskiego
ul. Konfederacka 6, 30-306 Kraków, tel. 266-40-00

 

Powrót