Francoise Bouchard

Wielkie cuda pobożności

Kategoria  objawienia, cuda

Wydawnictwo Exter
Cena 21.00 zł

ISBN 83-86029-73-0
230 stron
format 140x210 mm
oprawa miękka
wydane Gdańsk 2002 r.
waga 0.280 kg
nr kat. Rhema 07244

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Spis treści

Spis treści
Od Wydawcy
Przedmowa
I. Rzeczywista Obecność
I. Ofiara Mszy świętej
II. Komunia święta
III. Adoracja
II. Święte relikwie
Relikwie Dzieciątka Jezus
Żłóbek
Święta kolebka
Relikwie Męki Pańskiej
Święte szaty
Inne suknie
Więzy
Opaska
Kolumna biczowania
Trzcina
Święta korona
Święte schody
Krzyż
Święte oblicze
Święte gwoździe
Święta gąbka
Święta włócznia
Kamień namaszczenia
Święte całuny
Tabliczka z krzyża
Najdroższa Krew
Święta łza
Kalwaria
Święty grób
Relikwie Matki Bożej i świętych
Mleczna grota
Święty welon z Coupiac(Aveyron)
Odnalezienie ciała świętej Anny (około 90 roku)

Wstęp

(...)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wierzeń katolików oraz przedmiotów i praktyk religijnych z nimi związanych.
Nie będzie to uczony traktat, autorka nie posiada dyplomu z filozofii ani doktoratu z teologii, unikać będzie wkraczania w zakres kompetencji uczonych w tej dziedzinie, nie będzie w nim mowy o wielkich dogmatach lub wielkich tajemnicach - Kościołowi nauczającemu pozostawi troskę o redagowanie podręczników katechizmu.
Jej głównym zadaniem jest ożywienie pewnych zanikających form pobożności oraz praktyk religijnych w świecie pochłanianym przez triumfujący materializm.
Troskę tę narzuciła sama rzeczywistość, smutne stwierdzenie braku zainteresowania w przypominaniu o nich wśród pewnej części duchowieństwa, w ostatnich latach bardziej zajmującego się sprawami świata, niż sprawami Tego, który ich posłał z misją. Misja ta zbyt często mija się z celem, którym jest zbawienie dusz, na które trzeba zasłużyć, a co nie jest zapewnione z góry przez Odkupienie, jak to niekiedy usiłuje się nam wmówić. Zbawienie jest nam niewątpliwie dane przez Ofiarę Zbawiciela oraz przez chrzest, lecz staje się efektywne jedynie dla tych, którzy się o to starają "Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych" (Mt 22, 14). Potwierdza to świadectwo świętych, którzy szukając jedynie Boga, byli dla nas przykładem bohaterstwa cnoty. Nie walczyli w obronie praw człowieka, lecz przypominali nam najpierw prawa Boże, co nie przeszkadzało im bronić praw ludzkich... jeśli były one zgodne z Bożymi.
Nie walczyli w obronie nieograniczonej wolności-tej, która daje prawo zarówno do błędu jak i do Prawdy - lecz aby wykazać, że religia katolicka, jedyna, która odwołuje się wprost do Chrystusa, a więc do Boga, jest też jedyną mogącą zapewnić nam "prawdziwe szczęście"!(...)

Fragment tekstu

(...)
Krzyż
Zajmowaliśmy się prawdziwym Krzyżem w rozdziale poświęconym relikwiom. Obecnie rozwiniemy ten temat, analizując niektóre praktyki religijne z nim związane:
- wyobrażenie krzyża;
- krucyfiks;
- znak krzyża;
- Droga Krzyżowa;
- krzyż, który każdy z nas niesie, jednocząc swe cierpienia z męką Zbawiciela.

Krzyż
Krzyż stał się narzędziem zbawienia świata. Drzewo śmierci z raju ziemskiego doprowadziło rodzaj ludzki do zguby. Drzewo życia na Golgocie odkupiło go krwią Zbawiciela. Krzyż, nasza jedyna nadzieja, ukaże się ostatniego dnia w chmurach, jako znak zwycięstwa Boga-Człowieka.
Wyobrażenie krzyża budzi w nas wdzięczność dla Wszechmocnego za dobrodziejstwo naszego zbawienia. Poza Eucharystią nie istnieje na ziemi nic bardziej godnego naszego szacunku niż krzyż. Oddajemy mu szczególną cześć z uwagi na Bożą Krew, którą był nasycony.
Pierwsi chrześcijanie, ożywieni najczystszymi uczuciami religijnymi, żywili głębokie nabożeństwo dla jego wyobrażenia, zaś Ojcowie Kościoła nie szczędzili pochwał pod jego adresem.
Biskup Rzymu, biskupi i zakonnicy noszą pektorał (często zawierający relikwie) jako znak szczególny otrzymany od Kościoła Bożego.
Krzyż napełnia również przerażeniem złe duchy, które zawsze przed nim ustępują. Dlatego kapłani posługują się nim, dla dokonania egzorcyzmów, a wierni, aby oddalić sługi szatańskie.

Cuda
Kiedy po trzystu latach prześladowań Bóg zechciał obdarzyć Kościół pokojem, na niebie ukazał się krzyż z takimi słowami: "Pod tym znakiem zwyciężysz". Cesarz Konstantyn, dla którego to zjawisko było obietnicą zwycięstwa, zażyczył sobie, aby odtąd jego armie szły do boju pod sztandarami, na których monogram Chrystusa (labarum) zastępował cesarskiego orła.
W Migne, niedaleko Poitiers, w dniu 17 grudnia 1826 roku, w pół godziny po zachodzie słońca dobiegało końca nabożeństwo misyjne. Z tej okazji zazwyczaj zostaje umieszczony pamiątkowy krzyż. Kaznodzieja, opat Marsault, wygłaszał okolicznościowe kazanie i przypomniał licznie zgromadzonym wiernym (prawie 3000 osób) owo wydarzenie, które spowodowało nawrócenie Konstantyna.
Opat ów szczycił się tym, że w swym kościele przechowywał relikwię prawdziwego Krzyża, którą otrzymał od św. Radegundy i nie pomijał nigdy okazji, aby o tym wspomnieć. Krasomówstwo opata nie zawiodło i tym razem.
Lecz nagle uwagę zebranych przyciągnęło niezwykłe zjawisko, więc oczy wznoszą ku niebu: 40 metrów ponad ich głowami pojawia się srebrzystobiały krzyż o lekko różowym odcieniu. Zjawisko trwało pół godziny i znikło równie niespodziewanie jak się pojawiło.
Po przeprowadzeniu solidnych badań biskup Poitiers zadeklarował cudowną naturę tego zdarzenia.
Obecnie krzyż misyjny wciąż wznosi się na placu przed kościołem, zaś wewnątrz, pod sklepieniem nawy, umieszczono miedziany krzyż, upamiętniający niezwykłe zjawisko.
Relikwia prawdziwego Krzyża jest przechowywana przez opata Sentier, obecnego proboszcza, który nie szczędzi wysiłku ani czasu, aby umożliwić pielgrzymom oddanie mu czci, obdarowując ich dobrze udokumentowanym opisem tego cudu.(...)

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
Les grands miracles de la devotion on
Les vichesses de l'Eglise, au service du peuple de Dien.
Copyright 1996 by Editions Resiac
Copyright for the Polish edition by Exter Ltd., Gdańsk 2002
Opracowanie graficzne okładki:
Exter Sp. z o.o.
Ilustracje na okładce
str. l: Domek Maryi (rozdz. XII)
str. IV: U góry: Medalik św. Benedykta - awers i rewers
(str. 217) na dole: wnętrze Domku Maryi
Wydanie pierwsze
ISBN 83-86029-73-0
Wydawca:
EXTER Sp. z o.o.
ul. Szafarnia 10
80-755 Gdańsk
tel./fax (48 58) 301 38 39
e-mail: exter@exter.pl
http://www.exter.pl

 

Powrót