Jan Pałyga SAC

Tu niebo spotkało się z ziemią

Kategoria  poezja

Wydawnictwo Apostolicum
Cena 4.00 zł

ISBN 83-7031-211-X
110 stron
format 120x160 mm
oprawa miękka
wydane Ząbki 2000 r.
nr kat. Rhema 06939

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Spis treści


SPIS TREŚCI

Zamiast wstępu

Zwiastowanie Betlejem Nazaret Nad Jordanem Góra Kuszenia Jezioro Galilejskie
Słowo "chodź" Kan a Galilejska
Kazanie na Górze
KoŚciół Prymatu Sadzawka Siloe Nie mam człowieka
Prośba uczniów Egzamin z miłości
KoŚciół głodnych Puste naczynie
Los Słowa
Kto jest moim bliźnim Uschła ręka Gdybyście mieli wiarę Człowiek niedosytu
Betania
Zasadnicze pytanie







Wstęp


ZAMIAST WSTĘPU

Ziemia Święta staje się modna.
Obok pątników, których interesuje Izrael biblijny z Jerozolimą i Drogą Krzyżową, ciągną do niej coraz większe rzesze turystów z całego świata, by "zaliczać" omszałe historią zabytki, leczyć rozliczne dolegliwości w unikalnym mikroklimacie wybrzeży Morza Martwego i opalać się w słońcu Ejlatu nad Morzem Czerwonym.
Z dzisiejszego Izraela przywieźć można nie tylko niezapomniane wrażenia, ale i pamiątki, w tym doskonałe wyroby z diamentów, oryginalną biżuterię beduińską i toczone w oliwkowym drewnie, wdzięczne oraz nazywane "biblijną rzeźbą " figurki, nie mówiąc już o cennych antykach.
Uroki Izraela są przedmiotem setek przewodników i folderÓw turystycznych, w których wyczytać można wszystko o wszystkim. Czy rzeczywiście wszystko?
Ksiądz Jan Pałyga przywióz ze swej wędrówki od Jeziora Galilejskiego poprzez Górę Przemienienia, Emaus, Nazaret i Betlejem po Jerozolimę coś znacznie bardziej cennego niż wszelkie turystyczne suweniry: przywiózł garść własnych głębokich i przejmujących niekiedy refleksji nad człowieczeństwem widzianym w blasku ewangelicznej prawdy, według której "Nie wystarczy już dziś nie kraść i nie zabijać / Trzeba teraz nieść pokój i sprawiedliwość". Pada też proste choć tragiczne w stopniu najwyższym pytanie: "Dlaczego to uczyniłeś Judaszu?" I odpowiedź: "Często jesteśmy jak

Fragment tekstu


PUSTE NACZYNIE

Patrzę na jedną z nich Jest okrągła i głęboka Na brzegach kilka wgłębień od sznuró~ Przy takiej studni spotkało się tych dw< Chrystus i Samarytanka.

*

Ludzie dwóch światów On Żyd ona Samarytanka Dla niej był to przypadek Dla Niego zamierzony plan Ona przyniosła naczynie puste I swoje zagmatwane życie A także pragnienie szczęścia Którego szukała tam gdzie go nie ma On dar synostwa Bożego Które w życiu rozstrzyga wszystkim

*

Przy Studni Jakubowej Spotkały się pragnienia Tych dwojga ludzi Była wymiana zdań

 

Powrót