Ross Campbell
Sztuka wyrażania gniewu
Kategoria psychologiaOficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN 83-7146-161-5
175 stron
format 120x200 mm
oprawa miękka
wydane Warszawa 2003 r.
nr kat. Rhema 06709
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Dla wielu rodziców z pewnością zaskakującym będzie stwierdzenie, że największym zagrożeniem dla dzieci jest ich własny gniew. Jeśli nie nauczą się nad nim panować, gniew obróci się przeciw nim, wnosząc w ich życie chaos i zniszczenie. Niewłaściwie wyrażany gniew ma wpływ na każdą sprawę, z jaką mają się uporać teraz lub w przyszłości - począwszy od problemów w nauce, przez zerwane więzi z innymi ludźmi, aż po jeszcze tragiczniejsze skutki.
Agresja niszczy społeczeństwa od fundamentów. Jedynie rodzice mogą nauczyć dzieci panowania nad gniewem. Mimo to w większości domów brakuje takiego wychowania, a dzieci przyswajają sobie najczęściej niewłaściwe i niedojrzałe sposoby wyrażania gniewu. Nic w tym dziwnego, często bowiem także rodzice nie potrafią sobie z nim radzić i przekazują złe wzorce własnym dzieciom.
Chcemy, aby nasze dzieci nauczyły się szacunku tak dla rówieśników jak i dla autorytetów. Oznacza to, że muszą wiedzieć, jak radzić sobie z konfliktami - począwszy od tych z kolegami, aż po sytuacje, które napotkają w przyszłości, związane z budowaniem więzi międzyludzkich, zawieraniem umów i innymi istotnymi kwestiami.
Ponieważ utrata kontroli nad gniewem przybiera rozmiary epidemii, jedyną nadzieją dla naszych dzieci jest właściwe wychowanie, bo w telewizji i w otaczającym je środowisku rzadko kiedy mogą spotkać się z przykładami właściwego radzenia sobie z gniewem.
Spis treści
Wstęp
1. Gniew naszych dzieci
Dlaczego ludzie są tak pełni gniewu?
Gniew i bezsilność
Wyrażanie gniewu
Przykłady rozgniewanych dzieci
Dzieci w potrzebie
Patrząc w przyszłość
2. Gniew w społeczeństwie
Gdzie dzieci powinny znajdować miłość
Bunt przeciw autorytetom
Przyjęcie odpowiedzialności
Okruchy nadziei
Co dalej?
3. Gniew w domu i w rodzinie
Atmosfera domowa
Ann
Wstęp
(...)
Drodzy Rodzice!
Trzymają Państwo w ręku książkę, którą napisałem w 1995 roku. Od tego czasu wypadki niekontrolowanych wybuchów gniewu u dzieci i młodzieży narastają na całym świecie i stają się coraz poważniejsze. Wstrząsającym przykładem były wydarzenia w amerykańskich szkołach w Kentucky, Arkansas, Oregonie, Kolorado, Georgii, w szkołach kanadyjskich i wielu innych miejscach, gdzie młodzi ludzie sięgnęli po broń palną.
Młodzież ma coraz mniejszy szacunek dla autorytetów. Jest to bolesne zarówno dla nauczycieli i duszpasterzy, jak i innych osób zaangażowanych w pracę z nastolatkami. Największe jednak konsekwencje niedojrzałego wyrażania gniewu przez dzieci ponoszą rodzice.
Wiem, że pragną Państwo jak najlepszej przyszłości dla swoich dzieci. Ja również tego pragnę. Wiem także, że zastanawiają się Państwo, dlaczego w naszym społeczeństwie tak wiele jest agresji i gniewu. Niniejsza książka mówi o tym, jak zapobiec straszliwym konsekwencjom gniewu w życiu dzieci.
Fragment tekstu
(...)
Rozdział pierwszy
Gniew naszych dzieci
Dla wielu osób z pewnością zaskakującym będzie stwierdzenie, że największym zagrożeniem dla naszych dzieci jest ich własny gniew. Jeśli nie nauczą się nad nim panować, gniew obróci się przeciw nim, wnosząc w ich życie chaos i zniszczenie. Niewłaściwie wyrażany gniew ma wpływ na każdą sprawę, z jaką mają uporać się w chwili obecnej lub w przyszłości - począwszy od problemów w nauce, przez zerwane więzi z innymi ludźmi, aż po możliwe samobójstwo. Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by uchronić dzieci przed konsekwencjami gniewu - teraz i w przyszłości.
Przemoc niszczy fundamenty naszych rodzin i społeczeństwa. Jedynie rodzice mogą nauczyć dzieci panowania nad gniewem. Mimo to w większości domów brakuje takiego wychowania, a dzieci uczą się najczęściej niewłaściwych i niedojrzałych sposobów wyrażania gniewu. Nic w tym dziwnego, bowiem często także rodzice nie potrafią sobie z nim radzić i przekazują złe nawyki własnym dzieciom.
Dzieci są z natury słabe, dlatego szukają sposobów uzyskania kontroli nad otaczającym je światem. Gdy dorastają, chcą odczuć i zaznaczyć swoją niezależność.
Strona redakcyjna
Tytuł oryginału:
Kids in Danger
Przekład:
Krzysztof Pawłusiów
Redakcja:
Anna Kozłowiecka
Redakcja techniczna:
Katarzyna Gadamska-Rewucka
Korekta:
Marianna Chałupczak
Opracowanie graficzne:
Joanna Złonkiewicz
Copyright 1995 by Ross Campbell
All rights reserved
Copyright for the cover photo by Oficyna Wydawnicza "Vocatio"
Copyright for the Polish edition
2003 Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa
All rights to the Polish edition reseved
Wszelkie prawa do wydania polskiego zastrzeżone. Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy. W sprawie zezwoleń należy zwracać się do Oficyny Wydawniczej "Vocatio", 02-798 Warszawa, skr. poczt. 41 e-mail:vocatio@vocatio. com.pl
Redakcja: fax (22) 648 63 82, tel. (22) 648 54 50
Dział handlowy: fax (22) 648 03 79, tel. (22) 648 03 50 Księgarnia wysyłkowa "Vocatio": 02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 41, tel. (603) 861 952 e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
ISBN 83-7146-161-5