Josef Rotzer
Sztuka planowania rodziny
Kategoria rodzina, rodziceOficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN 978-83-7829-135-0
141 stron
format 125x200x9 mm
oprawa miękka
wydane Warszawa 2003
waga 0.136 kg
nr kat. Rhema 06542
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Książka prof. med. J. Rótzera na temat metody objawowo-termicznej miała już ponad trzydzieści wydań w krajach niemieckojęzycznych. Została również przetłumaczona na kilkanaście języków. W przystępny sposób przedstawia ona, na podstawie solidnych badań naukowych, zasady jednej z najskuteczniejszych metod rozpoznawania płodności. Publikacja jest przeznaczona dla par małżeńskich. Daje ona niezbędną wiedzę na temat możliwości tak potrzebnego świadomego planowania liczby dzieci w rodzinie.
Poznanie fizjologii kobiecego organizmu budzi podziw dla precyzji i celowości natury oraz skłania do współżycia małżeńskiego z uwzględnieniem jej mądrych praw. Okresy płodności i niepłodności są naprawdę łatwe do ustalenia. Trzeba tylko nauczyć się prostego sposobu obserwacji, który szybko staje się nawykiem. Obserwacje te pozwalają kobiecie nie tylko zrozumieć własny organizm, ale zwiększają też jej poczucie wartości. Współodczuwanie męża wywołuje w żonie uczucie wdzięczności i uznania dla niego. Prowadzi to do głębszego porozumienia zarówno w dziedzinie seksualnej, jak i emocjonalnej, a tym samym wzmacnia więź małżeńską. Taka postawa ożywia przyjaźń i wzajemne oddanie małżonków, które w wielu związkach są niestety zaniedbywane.
Statystyki dowodzą, że wśród małżeństw stosujących naturalną metodę planowania rodziny rozpada się zaledwie od dwóch do pięciu procent par, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej i USA ilość rozwodów sięga obecnie pięćdziesięciu procent. Trwała i zgodna rodzina ma ogromne znaczenie nie tylko dla małżonków, ale także dla szczęścia ich dzieci i dla całego społeczeństwa. Nie straćmy więc tej wielkiej szansy.
Spis treści
Dedykacja dla mojej żony
Wprowadzenie dla użytkowników niniejszej książki
Droga współodpowiedzialności
Karta obs. l: Zapis miesiączki
Karta obs. 1.1: Obserwacje po miesiączce
Karta obs. 2: Mierzenie temperatury po przebudzeniu się
Karta obs. 3: Śluz szyjkowy w czasie dni płodności
Karta obs. 4: Wzrost temperatury mierzonej
po przebudzeniu się
Karta obs. 5: Dni pewnej niepłodności
Karta obs. 6: Temperatura do wystąpienia kolejnej
miesiączki
Karta obs. 7: Zmienna długość cykli oraz dni
niepłodności na początku cyklu
Karta obs. 8: Skrócony i uproszczony sposób
postępowania
Karta obs. 8.1., 8.2., 8.3: Sytuacje szczególne
Karta obs. 8.4: Krwawienie śródcykliczne
Cykl miesiączkowy
Obserwacja śluzu szyjkowego
Karta obs. 9: Przedwczesny wzrost temperatury
Karta obs. 10: Brak wzrostu temperatury
Karta obs. 11: Opóźnienie terminu owulacji
Karta obs. 12: Przebieg cyklu w czasie choroby
Karta obs. 13: Temperatura ogólnie niższa
Karta obs. 14: Temperatura ogólnie wyższa
Karta obs. 15: Ciąża
Karta obs. 16: Okres po rozwiązaniu (jeśli nie karmi się
piersią lub karmi się częściowo)
Karta obs. 17: Okres po rozwiązaniu
(jeśli karmi się wyłącznie piersią)
Okres przejściowy (klimakterium)
Karta obs. 18: Po odstawieniu "pigułki"
Samobadanie zewnętrznego ujścia szyjki macicy
Karta obs. 19: Samobadanie
Karta obs. 19. l: Dzień szczytu śluzu przy badaniu
szyjki macicy
Nieregularne cykle
Uwagi o niezawodności i terminologii
Kilka uwag o historii NRP
Uwagi końcowe
Dodatek A
Dodatek B
Dodatek C
Wykaz literatury
List do lekarzy
Lista instruktorów
Wzór karty obserwacji
Wstęp
(...)
Zamiast przedmowy do wydania 22.
Dedykacja dla mojej żony
Podczas Wiedeńskich Targów Wiosennych w marcu 1951 r. oferowano termometr dla kobiet - do stosowania w naturalnym planowaniu rodziny. Załączona ulotka zawierała obejmujące stronę tekstu informacje o porannym mierzeniu temperatury. Na studiach medycznych o tym nie słyszałem. Poprosiłem żonę, by zaczęła rano mierzyć temperaturę zwyczajnym termometrem do mierzenia gorączki.
Już w pierwszym obserwowanym cyklu widoczny był typowy dla normalnego cyklu przebieg temperatury: najpierw faza niższej temperatury, potem jej wzrost aż po fazę temperatury wyższej.
Dzięki umiejętności obserwacji i swej otwartości, moja żona spontanicznie skierowała moją uwagę na objawy występujące pod koniec fazy niższej temperatury i trwające jeszcze czasem w okresie jej wzrostu. W tym czasie u wejścia do pochwy pojawiała się charakterystyczna wydzielina śluzowa. Równocześnie przez jeden do dwóch dni występował ból podbrzusza.
Zainspirowało mnie to do poszukiwań w różnych bibliotekach.
Fragment tekstu
(...)
Obserwacja śluzu szyjkowego
Metoda owulacyjna dr. Billingsa z Australii, który szczególną wagą przywiązuje do nazwy swojej metody, zaleca jedynie obserwację śluzu szyjkowego u wejścia do pochwy, negując równocześnie mierzenie temperatury (więcej o historii patrz s. 109).
W metodzie opracowanej przeze mnie (por. s. 7) od roku 1951 kładzie się największy nacisk na uwzględnianie obserwacji śluzu szyjkowego przy ocenianiu pomiarów temperatury. Takie łączone postępowanie zostało przez część literatury fachowej sklasyfikowane jako metoda objawowo-termiczna (por. różne zastosowanie określenia "objawowo-termiczna" na s. 107). Po rozwiązaniu albo w klimakterium obserwacja S może okazać się ważniejsza od mierzenia temperatury.
W fazie dojrzewania pęcherzyków wzmożone wydzielanie śluzu szyjkowego powoduje, że plemniki mogą przez kilka dni utrzymać zdolność do zapłodnienia w ciele kobiety i czekać na owulację. Jeżeli brakuje odpowiedniego śluzu szyjkowego, plemniki w krótkim czasie obumierają w kwaśnym odczynie pochwy (normalne bakterie pochwy wytwarzają kwas mlekowy). Plemniki tracą więc w pochwie swą zdolność do zapłodnienia, zanim pojawi się śluz szyjkowy.
- Zdolność plemników do zapłodnienia
Odpowiedź na pytanie, jak długo plemniki utrzymują zdol-ność do zapłodnienia, nie ma większego znaczenia. W momencie, kiedy kobieta jest już w stanie zaobserwować u siebie śluz szyjkowy, małżeństwo i tak musi zakładać, że są to dni płodności. Przeciętnie liczy się, że plemniki utrzymują zdolność do zapłodnienia przez trzy do czterech dni -jeśli istnieje odpowiedni śluz szyjkowy! Komórka jajowa natomiast zachowuje zdolność do zapłodnienia najwyżej przez jeden dzień.
Większość kobiet po zakończonej miesiączce może zanotować: "nic nie odczuwam, niczego nie zauważam". Takie odczucie "nic" według zasad metody Billingsa należy traktować jako "dzień suchy", a więc niepłodny. Należy wystrzegać się uogólnionych wniosków tego typu. Są dni z "nic" - ale także "dni suche", które przechodzą bezpośrednio w dzień z S. Przy takich obserwacjach można w dniu, w którym zaznaczono "nic" lub "sucho", zajść w ciążę. Metoda owulacyjna chętnie wtedy mówi o niedokładnych obserwacjach. Nasze zalecenia są następujące:
Jeżeli kobieta nie może regularnie dostrzec objawu "w" przed S (por. karta obserwacji 1.1), powinna spróbować możliwie dokładnej obserwacji przy pomocy papieru toaletowego.
Należy wytrzeć wejście do pochwy każdorazowo przed i po skorzystaniu z toalety. Jeśli ktoś zapomni o tym choćby raz w ciągu dnia, może przeoczyć pierwsze pojawienie się S, występującego tylko raz w ciągu dnia.
Lepiej nauczyć się obserwacji "w"!
Metoda Billingsa (więcej na temat metody owulacyjnej w książce Meier-Vismara) proponuje na początek cyklu na przykład następującą zasadę:
Współżycie nie powinno odbywać się w następujących po sobie dniach. Wypływający płyn nasienny może w kolejnym dniu zakłócić obserwacje.
(...)
Strona redakcyjna
Tytuł orginału:
Naturliche Empfangnisregelung
Przekład:
dr Maria Wojtczak
Konsultacja:
lek. med. Klaudia Kosmala
lek. med. Elżbieta Wójcik
Redakcja techniczna:
Katarzyna Gadamska-Rewucka
Korekta:
Bożenna Bojar
Copyright 1994 by Josef Rotzer
All rights reserved
Copyright for the Polish edition
Copyright 2003 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa
All rights to the Polish edition reserved
Wszelkie prawa do wydania polskiego zastrzeżone. Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy. W sprawie zezwoleń należy zwracać się do Oficyny Wydawniczej "Vocatio", 02-798 Warszawa, skr. poczt. 41 e-mail: vocatio@vocatio.com.pl
Redakcja: fax (22) 648 63 82, tel. (22) 648 54 50
Dział handlowy: fax (22) 648 03 79, tel. (22) 648 03 50
Księgarnia wysyłkowa "Vocatio": 02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 41,
tel. (603) 861 952
e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
http://www.vocatio.com.pl
Copyright for the cover photo by ZEFA ISBN 83-7146-180-1