Ross Campbell

Sztuka akceptacji

Kategoria  psychologia

Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Cena 19.00 zł

ISBN 83-7146-135-6
170 stron
format 120x190 mm
oprawa miękka
wydane Warszawa 1999 r.
waga 0.186 kg
nr kat. Rhema 05927

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Notka

"Gdy miałem piętnaście lat, mój ojciec był największym ignorantem, jakiego znałem. To zadziwiające, ile zdołał się nauczyć w ciągu następnych pięciu lat" - Mark Twain
Aby przygotować nastolatka do samodzielnego, odpowiedzialnego życia w tym zwariowanym świecie, musimy nauczyć go jasno myśleć. Konieczne jest przy tym abyśmy zdawali sobie sprawę z faktu, że rozwój intelektualny dziecka odbywa się etapami, a czynnikiem od którego najbardziej zależy poziom umiejętności rozumowania na każdym z tych etapów, jest stopień zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Im bardziej potrafimy autentycznie bezwarunkowo kochać nasze dziecko, tym lepiej będzie się ono rozwijało intelektualnie. Im bardziej nasz nastolatek będzie się czuł kochany, tym łatwiej mu przyjdzie nauka jasnego i logicznego myślenia. Niestety również im mniej będzie czuł się kochany i ważny, tym słabszy będzie jego umysł.
Aby nastolatek rozwijał się optymalnie musi mieć przede wszystkim poczucie własnej wartości. Dzięki temu będzie mógł stać się rozsądnym, rozumnym człowiekiem, który będzie potrafił prawidłowo ocenić sytuację - zwłaszcza emocjonalną. Chociaż nastolatki zbliżają się do dorosłości, ich potrzeby emocjonalne od czasów dzieciństwa niewiele się zmieniły. Nadal pragną mieć pewność, że je naprawdę kochamy, że mamy dla nich czas, że zawsze im pomożemy najlepiej, jak potrafimy, bo zależy nam na ich szczęściu. Dopóki będą wiedzieć, jak bardzo są dla nas ważne i jak bardzo pragniemy ich dobra, możemy skutecznie wywierać na nie wpływ, pomagając im osiągnąć niezależność.
Okres dojrzewania to na szczęście przemijająca choroba. My rodzice, musimy umieć wziąć się w garść w tych trudnych latach zasadniczych przemian w życiu naszych dzieci. Jeśli w tym czasie zachowamy spokój i będziemy nad sobą panować, wtedy one wejdą w dorosłość dojrzalsze ł pozostaną z nami w dobrych stosunkach. Ta książka mówi o tym jak to wykonać w praktyce.

Spis treści


Przedmowa
Wstęp
1. Nastolatki - dzieci wkraczające w dorosłość
2. Dom
3. Bezwarunkowa miłość
4. Skupiona uwaga
5. Kontakt fizyczny i wzrokowy
6. Rodzicielskie opanowanie
7. Młodzieńczy gniew
8. Od rodzicielskiej kontroli do samokontroli
9. Depresja wieku młodzieńczego
10. Intelektualny rozwój nastolatka
11. Rozwój duchowy nastolatka
12. Starszy nastolatek

Wstęp

(...)
Wychowywanie nastolatka to trudne wyzwanie dla większości rodziców. Z roku na rok pojawiają się nowe, coraz poważniejsze problemy. Liczba samobójstw popełnianych przez młodzież wzrosła tak dramatycznie, że stała się statystycznie drugą przyczyną śmierci osób między czternastym a dwudziestym rokiem życia. Od kilku lat obserwujemy w tej grupie niepokojące zjawisko stałego pogarszania się wyników w nauce. Wstrząsające są dane statystyczne na temat narkomanii, przestępczości, ciężarności nieletnich, zachorowalności na choroby przenoszone drogą płciową. Czujemy się przytłoczeni poczuciem bezradności i beznadziejności.
Dlaczego jest aż tak źle? Główną przyczynę upatruję w fakcie, że rodzice zazwyczaj nie wiedzą, jak traktować swoje nastoletnie dzieci. Mają także wypaczone pojęcie o tym, czym jest wiek dojrzewania ł czego można się spodziewać po nastolatkach.

Fragment tekstu

(...)
Zwierciadła miłości
Można przyjąć, że dzieci bardzo przypominają lustra. Na ogół nie inicjują miłości, lecz ją odbijają. Jeśli otrzymują miłość, to rewanżują się nią. Jeśli zaś jej nie dostają, to nie mogą jej dać. Bezwarunkowa miłość odbija się od lustra jak promień światła i w takiej samej, bezwarunkowej postaci powraca do ofiarodawcy. Identycznie dzieje się z miłością warunkową - ona wraca jako uczucie uzależnione od spełnienia pewnych warunków.
Mówiąc o miłości odbijającej się jak w lustrze, przypomnijmy sobie Debbie, którą poznaliśmy w pierwszym rozdziale. Miłość łącząca Debbie i jej rodziców była typowym przykładem uczucia warunkowego. Państwo Batten, niestety, uznali, że najskuteczniej skłonią ją do dobrego zachowania, jeśli będą ją chwalić i okazywać jej uczucia wtedy, gdy uczyni coś nadzwyczajnego, a oni będą z niej dumni. Sądzili, że nadmiar uczuć i aprobaty zepsuje Debbie i osłabi jej starania, aby stać się kimś lepszym. Dorastając, Debbie była coraz bardziej przekonana, że rodzice wcale jej nie kochają ani nie cenią za to, kim jest, tylko najbardziej przejmują się swoim rodzicielskim wizerunkiem.
Będąc nastolatką, Debbie już doskonale wiedziała, jak kochać warunkowo. Nauczyła się tego od swoich rodziców. Tylko wtedy zachowywała się w sposób zadowalający mamę i tatę, gdy oni sprawili jej jakąś przyjemność. Oczywiście bardzo szybko doszło do sytuacji patowej, ponieważ obie strony czekały, aż ta druga uczyni coś, za co można będzie jej się zrewanżować, okazując trochę ciepłych uczuć.
To typowy rezultat warunkowej miłości. Okazywanie miłości zostaje wstrzymane aż do chwili, gdy druga strona jakimś miłym uczynkiem zasłuży na otrzymanie kolejnej porcji uczuć. Wszyscy stopniowo stają się coraz bardziej rozczarowani, zagubieni i zdezorientowani panującą sytuacją. (...)

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
How To Really Love Your Teenager
Przekład Barbara Kośmider
Redakcja
Małgorzata Zagórska
Łamanie
Tadeusz Zawadzki
Korekta Bożenna Bojar
Copyright 1981 by SP Publications, Inc. Chariot Victor Publishing, 4050 Lee Vance View, Colorado Springs, Colorado USA
All rights reseryed
Copyright for the Polish edition
1999 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio"
All rights for the Polish edition reserved
Wszelkie prawa do wydania polskiego zatrzeżone.
Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, foto
optycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywani
w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.
W sprawie zezwoleń należy zwracać się do
Oficyny Wydawniczej "Vocatio", 02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 41
e-mail: vocatio@vocatio.com.pl
http: //www.vocatio.com.pl
Redakcja: fax (0-22) 648 63 82, tel. (0-22) 648 54 50 Dział handlowy: fax (0-22) 648 03 79, tel. (0-22) 648 03 78 Księgarnia wysyłkowa "Vocatio", skr. poczt. 41, 02-798 Warszawa 78
ISBN 83-7146-135-6

 

Powrót