Bp J. Wysocki

Rytuał rodzinny

Kategoria  obrzędy rytuały

Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników
Cena 67.00 zł

ISBN 83-87684-93-7
640 stron
format 160x240x23 mm
oprawa twarda
wydane Włocławek 2000
waga 1.050 kg
nr kat. Rhema 05784

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Spis treści

Słowo wstępne do wydania I
Od Autora do wydania I
Od Autora do wydania X
Od Autora do wydania XI

CYKL BOŻEGO NARODZENIA OKRES ADWENTU
Oczekujemy Twego przyjścia
Adwentowe obrzędy domowe
Wieniec adwentowy
Błogosławieństwo wieńca adwentowego
Schemat pierwszy (nadzieja zbawienia)
Schemat drugi (oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa)
Schemat trzeci (przygotowanie rodziny na Boże Narodzenie)
Pień adwentowy
Modlitwa błogosławieństwa
Świece i lampiony adwentowe
Symbolika światła
Symbolika światła w liturgii
Rodzaje świec adwentowych
Obrzędy błogosławieństwa świec i lampionów adwentowych
Gotowość rodziny na przyjście Pana
Kalendarz adwentowy
Róża adwentowa
Różdżka Jessego
Siano dobrych uczynków
Żłóbek adwentowy
Udział w roratach
Wędrująca figura Matki BożejListy do Dzieciątka Jezus
Udramatyzowany Adwent
Ozdoby choinkowe
Przygotowanie upominków gwiazdkowych
Święta adwentowe
Św. Andrzeja, apostoła, patrona rybaków-30 listopada
Św.Barbary, dziewicy i męczennicy - 4grudnia
Św.Mikołaja, biskupa-6grudnia
Historia i legenda o św. Mikołaju
Wieczór mikołajowy
Błogosławieństwo słodyczy
Niepokalane Poczęcie NMP - 8 grudnia
Św.Łucji, dziewicy i męczennicy-13grudnia
Święto Oczekiwania Matki Bożej-18 grudnia
Żłóbek biblijny (część I-Adwent)
I niedziela Adwentu-Abraham
Błogosławieństwo żłóbka
Katecheza
II niedziela Adwentu-Izajasz prorok
III niedziela Adwentu-Św. Jan Chrzciciel
IV niedziela Adwentu-Najświętsza Maryja Panna
Św. Józef-23 grudnia
Wieczornica adwentowa
Metanoia- adwentowa pokutaRekolekcje adwentowe
Nabożeństwo pokutne
Dzień pokutny
Nowenna przed Bożym Narodzeniem
17 grudnia
18 grudnia
19 grudnia
20 grudnia
21 grudnia
22 grudnia

OKRES NARODZENIA PAŃSKIEGO
Wigilia Narodzenia PańskiegoWigilia w rodzinie
Wigilia znaczy "czuwanie"
Wigilia w Polsce
Zwyczaje i obrzędy wigilijne
Post ścisły
Snopy zboża
Żelazo płużne i łańcuch
Siano wigilijne
Tradycyjne potrawy
Wolne miejsce przy stole
Pierwsza gwiazda
Opłatek wigilijny
Obrzęd błogosławieństwa opłatków
Świeca wigilijna
Wieczerza wigilijna
Wilia-wieczerza wigilijna
Obrzędy wieczerzy wigilijnej
Obrzęd pierwszy
Obrzęd drugi
Obrzęd trzeci
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Pamiątka Narodzenia Pana i Jego objawienia
Wobec wielkiego jubileuszu Roku 2000
Oddajcie pokłon Panu
Zwyczaje Bożonarodzeniowe
Szopka lub żłóbek z figurką Dzieciątka Jezus
Obrzęd błogosławieństwa figur Dzieciątka Jezus i żłóbków (szopek)
Obrzęd błogosławieństwa dzieci
Choinka
Obrzęd błogosławieństwa choinki
Świeca bożonarodzeniowa
Obrzęd błogosławieństwa świecy bożonarodzeniowej

(...)

Wstęp

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA I
Niestrudzony Duszpasterz Kościoła Powszechnego i całej rodziny ludzkiej, Ojciec Święty Jan Paweł II, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, dnia 22 listopada 1981 roku wydał Adhortację apostolską "Familiaris Consortio", poświeconą zadaniom rodziny chrześcijańskiej. Ten wspaniały dokument jest owocem i ukoronowaniem prac ostatniego Synodu Biskupów, który odbył się w Rzymie w dniach od 26 września do 25 października 1980 r. Ojciec Święty pisze tam między innymi: ,,... do rodziny chrześcijańskiej będzie należała troska o to, by również w domu obchodzić w formie stosownej dla jej członków okresy i święta roku liturgicznego.
Celem przygotowania i przedłużenia w domu kultu sprawowanego w kościele rodzina chrześcijańska sięga do modlitwy prywatnej... Poza modlitwą poranną i wieczorną, należy, idąc za wskazaniami Ojców Synodu, polecić lekturę i rozważania Słowa Bożego, przygotowanie do sakramentów, nabożeństwo i poświęcenie się Sercu Jezusowemu, różne formy kultu Matki Bożej, modlitwę przed i po posiłku, praktyki pobożności ludowej. (...) Wskazania soborowe otworzyły nowe możliwości dla rodziny chrześcijańskiej, zaliczając ją do grup, którym zaleca się wspólne odmawianie modlitwy brewiarzowej" (61). Celowi, by powyższe słowa stawały się rzeczywistością, służyć będzie rytuał rodzinny pt.: "Aby rodzina była bardziej Kościołem". Dlatego z radością i ogromną nadzieją należy powitać pojawienie się tak cennej pozycji. Tym bardziej że jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne na tego rodzaju pomoc dla polskich rodzin. Warto przytoczyć ocenę recenzenta, który pisze:
"Autor z dużą znajomością zagadnienia - poznanego w czasie swoich studiów i naukowych badań - opracował unikalny w Polsce, a może i w tych rozmiarach nawet w świecie, zbiór propozycji do pełnego religijnego przeżywania liturgii rodzinnej "Kościoła domowego". Rytuał opracowany został zgodnie z nauką Kościoła posoborowego, wierny jest tradycji oraz realizuje postulaty i zasady odnowionej liturgii" (Ks. dr Michał Tschuschke).
Pragnę wyrazić szczerą wdzięczność autorowi za trud opracowania, a Warmińskiemu Wydawnictwu Diecezjalnemu za staranne wydanie pozycji.
Oby rytuał rodzinny, jak od dawna oczekiwany gość, trafił do każdej rodziny naszej Warmińskiej Diecezji i pod każdy polski dach.
Niech ojcowie i matki udzielają błogosławieństw, niech przewodniczą w lekturze Pisma Św., niech będą nauczycielami modlitwy, niech budzą wiarę w sercach swych dzieci i zwiastują im Dobrą Nowinę o zbawieniu, niech wskrzeszają i pielęgnują nasze odwieczne, tradycyjne zwyczaje, przepełnione treściami ewangelicznymi i szczerą pobożnością.
Prośmy, by święty Józef, "Mąż Sprawiedliwy", nieskazitelny opiekun i orędownik, strzegł każdej polskiej rodziny, opiekował się nią i ją oświecał.
Maryja, Królowa Polski, której 600-1 ecie obecności na Jasnej Górze świętuje cały nasz Naród, niech «będzie również Matką "Kościoła domowego", ażeby dzięki Jej macierzyńskiej pomocy każda rodzina chrześcijańska mogła rzeczywiście stać się "małym Kościołem»...
A Chrystus Pan, Król wszechświata, Król rodzin, niech będzie obecny jak w Kanie, w każdym ognisku chrześcijańskim, aby dać mu światło, radość, pogodę i męstwo" (Familiaris Consortio 86).
+Jan Obląk Biskup Warmiński
Olsztyn, dnia 18 kwietnia 1982

Fragment tekstu

(...)

WSPOMNIENIE ŚW. SYLWESTRA I, PAPIEŻA 31 grudnia
Św. Sylwester I pełnił posługę biskupa Rzymu w czasach dla Kościoła Chrystusowego bardzo spokojnych. Po blisko trzystu latach prześladowań wreszcie nastał upragniony pokój i całkowita wolność dla chrześcijan. Edykt mediolański wydany przez cesarza Konstantym Wielkiego w roku 313 zapewniał Kościołowi pełną swobodę wyznania. Św. Sylwester kierował Kościołem w latach 311-337, a daty te schodzą się niemalże z datami rządów Konstantyna Wielkiego.
Św. Sylwester był Rzymianinem z urodzenia. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk papieża św. Marcela wkrótce przed wybuchem prześladowań za Dioklecjana. Przeżył bardzo trudny okres prześladowań, a następnie był świadkiem abdykacji Dioklecjana i triumfu Konstantyna Wielkiego.
Kiedy cesarz ufundował Kościołowi dwie bazyliki rzymskie: św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, papież Sylwester I dokonał obrzędu ich uroczystego poświęcenia i odtąd wszystkie świątynie w podobny sposób były błogosławione i przeznaczane do kultu Bożego. Za jego pontyfikatu zebrał się w roku 325 w Nicei pierwszy powszechny sobór biskupów chrześcijańskich z całego cesarstwa. Na soborze tym sformułowano symbol wiary (tzw. nicejski) i potępiono błędną naukę Ariusza o Trójcy Świętej i Boskiej naturze Chrystusa.
Św. Sylwester I został powołany do wieczności dnia 31 grudnia 335 roku i w dniu tym odbywa się jego liturgiczne wspomnienie. Lud polski z ostatnim dniem roku, naznaczonym narodzinami dla nieba tego świętego, łączy wiele wróżb, jak np. "Na św. Sylwestra mroźno, zapowiedź na zimę groźną", czy też "W noc sylwestrową pogodnie, będzie kilka dni pogodnie".
Z okazji zakończenia roku kalendarzowego w kościołach odbywają się tzw. ostatnie nieszpory i nabożeństwa dziękczynno-ekspiacyjno-błagalne z adoracją Najświętszego Sakramentu. Świat w tym czasie bawi się często, nie bacząc na prawo Boże.
Papież Jan Paweł II 31 grudnia 1978 roku mówił do pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra:
"Dziś ostatni dzień Roku Pańskiego. Żegnamy ten rok dziękując Bogu za wszelkie dobra, które stały się naszym udziałem w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Żegnamy go, przepraszając za całe zło, które w ciągu tychże dwunastu miesięcy wpisało się w serca ludzkie, w historię narodów i kontynentów. Przepraszamy Boga za nasze grzechy, zaniedbania i uchybienia. Prosimy o łaskę i siły potrzebne, aby wejść w nowy okres, w nowy rok, aby-jak mówi Apostoł - "nie pozwolić zwyciężyć się złu, ale zwyciężać zło dobrem".

MODLITWY PORANNE
HYMN
1. Sługo wybrany, Bóg postawił ciebie Ponad wszystkimi ludami tej ziemi, Włożył w twe usta swoje własne słowa Jakże płomienne.
2. Byłeś człowiekiem słabym jako inni, Pan jednak mocą napełnił twe serce; Szedłeś posłusznie tam, gdzie posłał ciebie W swoim imieniu.
3. Kazał ci zwalczać zło i zaślepienie, Dźwigać z upadku wątpiących i grzesznych, Głosić narodom pokój i królestwo Dobrej Nowiny.
4. Święty pasterzu i następco Piotra, Otwórz nam niebo kluczami Chrystusa, Ukaż owczarni tobie powierzonej Drogę zbawienia.
5. Bogu jednemu w Trójcy Wszechmogącej, Który zbudował swój Kościół na Skale, Chwała niech będzie, cześć i uwielbienie Teraz i zawsze. Amen.
Ant. do pieśni Zachariasza To nie wy przemawiacie, * lecz Duch Ojca waszego, / który przez was mówi.

PIEŚŃ ZACHARIASZA - rano, jak na str. 108

PROŚBY
Z wdzięcznością uwielbiajmy Chrystusa, Dobrego Pasterza, który
oddał życie za swoje owce. Zanośmy do Niego pokorne błagania:
Otaczaj opieką lud swój, o Panie!
Chryste, Ty przez świętych pasterzy objawiłeś swą miłość i łaskawość,
- obdarzaj nas przez nich swoim miłosierdziem.
Otaczaj opieką lud swój, o Panie!

(...)

Strona redakcyjna

Łamanie: Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników

Zdjęcia: Autor, Jan Uryga

Projekt okładki: Autor

Skład: Krzysztof Milewski

Rysunki: Małgorzata Krzemińska

Korekta: Anna Jankowska

Nuty według "Exultate Deo", Światło-Życie Carlsberg-Lublin 1990
i Śpiewnika parafialnego ks. W. Lewkowicza, Olsztyn 1982.

Imprimatur:
Andrzej Śliwiński Biskup Elbląski
Ks. dr Zdzisław Bieg - Kanclerz
Kuria Diecezjalna Elbląska Elbląg, dnia 1998.11.19, nr 733/1998;

Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników
87-807 Włocławek 11, ul.Modra 23
tel. (0-54) 235-52-61; (0-54) 413-27-88; tel./fax (0-54) 235-59-65
e-mail: wydrolnikow@diecezja.wloclawek.pl

ISBN 83-87684-93-7

Copyright by Bp Józef Wysocki

Wydanie XII poprawione i uzupełnione

Przygotowanie do druku: Studio Grafiki Komputerowej "ARTPRESS",
Inowrocław

Druk i oprawa: Zakład Poligraficzno-Wydawniczy "POZKAL"
88-100 Inowrocław, ul. Cegielna 10/12; tel. (0-52) 35 42 700

 

Powrót