Sylwia Kaczmarek

Przyjdźcie do Mnie wszyscy. Refleksje na kanwie Litanii do NSPJ

Kategoria  modlitewniki

Wydawnictwo WAM
Cena 7.90 zł

ISBN 83-7079-975-0
128 stron
format 110x170 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2002 r.
waga 0.102 kg
nr kat. Rhema 04707

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Wstęp

Człowiek wiary jest człowiekiem modlitwy. Modlitwa jest wyrazem wiary i w modlitwie wiara odnajduje swoje formy odniesienia do Boga. Na tyle jestem człowiekiem wierzącym, na ile się modlę. Wiara bez modlitwy, tak samo jak bez uczynków, jest martwa. W modlitwie człowiek staje przed swoim Bogiem i wyraża w niej siebie. Dzieli się z Bogiem sobą, swoimi życiowymi troskami i radościami. Od Boga, do którego się modli, oczekuje też odpowiedzi, wsparcia, łaski. W tym najpełniejszym wyrazie wiary, jakim jest modlitwa, człowiek nie tylko kieruje się do Boga, ale i sam uświadamia sobie, kim jest Bóg, przed którym staje, dziękując za Jego łaski, przepraszając Go za grzechy i błagając o miłosierdzie. Dlatego w modlitwie nie chodzi o to, by człowiek Bogu chciał podpowiadać, co Bóg powinien dla niego uczynić, ale o to, by człowiek zobaczył swoją słabość i niewystarczalność w rozwiązywaniu życiowych problemów. To modlitewne poszukiwanie Boga każe wierzącemu stawać w pokornym wyznaniu: Ojcze, bądź wola Twoja.
Można się modlić prywatnie i we wspólnocie, w domu i w kościele, podziwiając piękno przyrody i w zatłoczonym tramwaju. Można się też modlić modlitwą, którą już ktoś sformułował, jak również można i trzeba się modlić słowami, które podpowiadają serce i rozum.
Do najbardziej popularnych modlitw zaliczyć trzeba litanie. Przygotowany przez ks. J. L. Kontkowskiego SJ w Wydawnictwie WAM zbiór, zatytułowany: 101 Litanii jest ciągle wznawiany i cieszy się niesłabnącą popularnością. Samo słowo litania pochodzi od greckiego słowa litaneia i oznacza proszenie, błaganie. Litanijne wezwania zawierają w swojej treści tytuły, z jakimi zwracamy się do Boga i Jego świętych, jak również prośby o dary, których oczekujemy. Na poszczególne wezwania litanii, która jest skierowana do Osób Boskich odpowiadamy powtarzającym się: zmiłuj się nad nami. Kiedy zaś odmawiamy litanię do Matki Najświętszej czy do jakiegoś innego świętego, wówczas powtarzamy: módl się za nami.
Litanie zaliczamy do modlitw ustnych, ze względu na powtarzane w nich gotowe formuły modlitewne, przekazane nam przez poprzednie pokolenia wierzących. Ta forma modlitwy niesie w sobie ryzyko czysto mechanicznego powtarzania wezwań, bez głębszego zastanawiania się nad ich głęboką religijną treścią. Odmawiając w ten sposób jakąkolwiek litanię, zapomina się o tym, że te krótkie zwroty są przecież wyrazem żywej wiary, z której wyrośliśmy i którą mamy przekazać następnym pokoleniom.
Oto, drogi Czytelniku, wziąłeś do ręki książkę szczególną. Składają się na nią 33 rozdziały, a każdy z nich jest pogłębioną, modlitewną refleksją następujących po sobie wezwań Litanii do Najświętszego Serca Jezusa. Te krótkie medytacje opracowała i proponowała na łamach Poslańca Serca Jezusowego jego dawna redaktorka Sylwia Kaczmarek. W latach 1995-97 w kolejnych numerach naszego miesięcznika można było zatrzymać się i zgłębić następne litanijne wezwanie. Refleksje, jakimi dzieliła się Autorka, nigdy jednak nie wyczerpywały treści poszczególnych wezwań. Były jakby początkiem i zaproszeniem do uzupełnienia ich swoimi przemyśleniami. Miały też pomóc uczynić z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa nie tylko modlitwę ustną, ale sprowadzić ją na głębię modlitwy serca. Systematycznie proponowane modlitewne przemyślenia ukazywały głębię wiary, z jaką Litania była kiedyś układana.
Książka Sylwii Kaczmarek jest zbiorem jej refleksji nad wszystkimi wezwaniami Litanii. Stanie się więc zapewne cenną pomocą dla tych, którzy chcieliby zgłębić treść wypowiadanych często w sposób czysto mechaniczny wezwań. Ufam, że wielu Czytelnikom odsłoni prawdy dotąd niezgłębione. Dla niejednego stanie się zaproszeniem do sformułowania swoich modlitewnych refleksji. Kapłanom może posłużyć jako zbiór czytanek na nabożeństwach czerwcowych.

Fragment tekstu

(...)
Serce Jezusa
nieskończonego majestatu

Można powiedzieć: Kochałem, ale zostałem zawiedziony w mojej miłości. Tak bardzo mnie zraniono i oszukano. Już nigdy nie zaufam. Już nigdy nie pokocham.

Miłość to słabość. Ludzie posługują się czyjąś miłością, żeby zaspokoić swoje pragnienia i potrzeby, żeby osiągnąć korzyść - potem zaś porzucają tych, którzy im zaufali.
Koniec z tym, teraz będę niezłomny, to ja będę górą. To ja będę pociągał za sznurki ludzkich uczuć, a sam będę zimny i niewzruszony.
Można zamknąć swoje serce. Można wykorzystywać wszystkich i wszystko w drodze do zrealizowania swojego celu. Można kłamać i udawać, nawet przed sobą. Można gardzić, nienawidzić. Można się mścić. Można niszczyć, a nawet zabić.
Można budować swoją silę i potęgę na oszustwie, przemocy i terrorze. Ale czy tak zbudowana potęga jest trwała?
(...)

Strona redakcyjna

Copyright Wydawnictwo WAM • Księża Jezuici 2002

Redakcja Grażyna Berger
Opracowanie graficzne Andrzej Sochacki

ISBN 83-7097-975-0

NIHIL OBSTAT
Przełożony Prowincji Polski Południowej
Towarzystwa Jezusowego
ks. A. Żak SJ, prowincjał
Kraków, 9 maja 2002 r., 1. dz. 84/02

Wydawnictwo WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 Kraków
tel. (012) 429 18 88 • fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl

DZIAŁ HANDLOWY
tel. wew. 322, 348, 366 • fax (012) 430 32 10
e-mail: handel@wydawnictwowam.pl

Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ:
http://WydawnictwoWam.pl

Druk i oprawa: Drukarnia Wydawnictwa WAM

 

Powrót