Piotr Maria Lenart OFMConv
Odkrywanie różańca
Kategoria Różaniec św.ISBN 83-912039-5-6
176 stron
format 170x240 mm
oprawa miękka
wydane Częstochowa - Kraków 2003
waga 0.302 kg
nr kat. Rhema 04477
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Spis treści
Odkrywanie różańca, Wojciech Ż y c i ń s k i SDB
ODKRYWANIE RÓŻAŃCA WCZORAJ
Jacek S a l i j OP, Znaczenie modlitwy różańcowej w poprzednich
pokoleniach Kościoła
1. Parę słów na temat prehistorii różańca
2. Matka Boża Zwycięska
3. Męczennicy różańcowi
4. Próba uchwycenia samej istoty modlitwy różańcowej
Zachariasz S. Jabłoński OSPPE, Różaniec w życiu Kościoła w Polsce
w XX wieku
1. Na przełomie XIX i XX wieku
2. Okres między wojnami i czas II wojny światowej
3. Dziesięciolecia naznaczone: totalitaryzmem komunistycznym,
Soborem Watykańskim II i pontyfikatem Jana Pawła II
Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv, Św. Ludwik Grignion
de Montfort, wielki promotor różańca
Kazimierz Pek MIC, Błogosławiony Bartłomiej Longo - świecki apostoł
różańca
1. Życie i działalność
2. Nauczanie
Wstęp
(...)
ODKRYWANIE RÓŻAŃCA
Różaniec (...) modlitwa tak łatwa, a równocześnie tak bogata, naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska
ponownie ją odkryła
Rosarium Virginis Mariae, 43
Ogłaszając 16 października 2002 roku List apostolski Rosarium Virginis Mariae, Jan Paweł II ogłosił też Rok Różańca trwający do 16 października 2003 roku. Tradycyjną modlitwę różańcową uzupełnił o tajemnice światła, w których rozważane są wydarzenia z publicznego życia Chrystusa. Nie jest to jednak jedyna nowość zaproponowana przez Ojca Świętego. Nowa propozycja różańca zachęca do kontemplacji Oblicza Chrystusa i "zasmakowania" Chrystusa razem z Maryją. W aktualnych uwarunkowaniach kontemplacja ta nabiera szczególnego wymiaru, ponieważ staje się równocześnie błagalną modlitwą o pokój zagrożony w wielu rejonach świata, oraz przejawem chrześcijańskiej więzi i międzyludzkiej solidarności.
Dokładnie w połowie Roku Różańca, staraniem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i Katedry Mariologii Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, odbyło się w Krakowie Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne poświęcone tematyce różańca. Teologowie i duszpasterze, siostry zakonne i świeccy, poprzez modlitewno-kontemplacyjną posługę myślenia odpowiedzieli tym samym na apel Ojca Świętego wyrażającego nadzieję, że "(...) Wy, teolodzy, podejmując refleksję metodyczną i równocześnie inspirowaną przez autentyczną mądrość, zakorzenioną w Słowie Bożym i wrażliwą na to, czym żyje lud chrześcijański, przyczynicie się do odkrywania podstaw biblijnych, duchowych bogactw i wartości duszpasterskiej tej tradycyjnej modlitwy" (RVM 43).
Aby jednak poznawać Chrystusa z Maryją i zasmakować Chrystusa w Maryjnej szkole różańca, trzeba wpierw zasmakować w samym różańcu, nie tyle przez powtarzanie "zdrowasiek", ile przez kontemplację rozważanych i poznawanych tajemnic zbawczych Chrystusa i Jego Matki.
Fragment tekstu
(...)
"ROSARIUM VIRGINIS MARIAE": JANA PAWŁA II I NASZE UCZENIE SIĘ CHRYSTUSA OD MARYI
16 października 2002 roku, w dwudziestą czwartą rocznicę wyboru na biskupa Rzymu, Jan Paweł II ogłosił List apostolski Rosarium Virginis Mariae o różańcu świętym. Równocześnie czas do października 2003 roku ogłosił Rokiem Różańca, w którym to roku wspólnoty kościelne kontemplować będą z Maryją oblicze Chrystusa. W aktualnej sytuacji świata kontemplacja ta nabiera szczególnego wymiaru, stając się jednocześnie błagalną modlitwą o pokój, przejawem chrześcijańskiej więzi i międzyludzkiej solidarności. Pontyfikat Jana Pawła II wielokrotnie i wielu już zaskakiwał ze względu na nowatorskie, odważne i cenne inicjatywy Ojca Świętego, nie tylko w szeroko rozumianym kontekście eklezjalnym czy teologicznym, ale i ogólnoludzkim. Zaskoczenie było i tym razem, kiedy Jan Paweł II w strukturę dotychczasowej modlitwy różańcowej włączył pięć nowych tajemnic światła.
Prof. S. C. Napiórkowski odpowiadając w 1996 roku na pytanie postawione przez redaktorów Dzieci Soboru zadają pytania: Czy można mówić o hierarchii form kultu maryjnego, odpowiedział między innymi: "Różaniec to piękna i bardzo tradycyjna modlitwa; byłaby jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej ewangeliczna, gdyby w każdej tajemnicy miała dziesięć "Ojcze nasz" i jedno "Zdrowaś Maryjo" (...) Dlaczego nie ma w różańcu tajemnic: "Chrzest Jezusa w Jordanie", "Powołanie Apostołów", "Przemienienie", "Ustanowienie Świętej Eucharystii", "Powtórne przyjście Chrystusa""?' Gdyby rozmowę przeprowadzano po 16 października 2002, to pytanie, przynajmniej w znacznej części, byłoby już nieaktualne. (...)
Strona redakcyjna
Opracowanie redakcyjne
Piotr Maria Lenart OFMCorw
Projekt okładki
Piotr Świercz
Na okładce
Obraz Matki Bożej Różańcowej z Bazyliki OO. Dominikanów w Krakowie
Imprimatur
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Bp Jan Wątroba, Wikariusz Generalny
Częstochowa, 3.06.2003 r.
L.dz. 345/2003
Copyright by Polskie Towarzystwo Mariologiczne,
Częstochowa 2003
ISBN 83-912039-5-6
Wydawca
Polskie Towarzystwo Mariologiczne
ul. Św. Barbary 41,42-200 Częstochowa,
tel./fax (034) 361 16 25
Katedra Mariologii Wydziału Teologicznego PAT
ul. Franciszkańska l, 31-004 Kraków
Druk
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów,
Niepokalanów, 96-515 Teresin