Jan W. Woś

Ojciec Narodu - Kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski

Kategoria  biografie

Wydawnictwo Michalineum
Cena 2.70 zł

ISBN 83-7019-334-X
63 strony
format 120x170 mm
oprawa miękka
wydane Marki 2002 r.
waga 0.066 kg
nr kat. Rhema 04358

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Kardynał Stefan Wyszyński (1901 - 1981} był wybitnym mężem stanu l wielkim patriotą; czuł się odpowiedzialny za losy narodu. Obowiązki Prymasa pełnił w niezwykle ciężkim okresie prześladowania Kościoła i prób podporządkowania go państwu oraz programowej ateizacji i sowietyzacji narodu polskiego. Był niezmordowanym kaznodzieją. Pozostawił liczne przemówienia i homilie, w których poruszał m.in. aktualne problemy Kościoła i narodu. Prowadził dziennik, zawierający ciekawe wiadomości historyczne, refleksje osobiste o ludziach i wydarzeniach oraz opisy własnych przeżyć. Zapiski te stanowią ważne źródło poznania jego osobowości i duchowości. Cieszył się powszechnym szacunkiem. Był symbolem jedności wszystkich Polaków. Nazywano go Ojcem Narodu.

Fragment tekstu

(...)
WĄTKI PATRIOTYCZNE
W KAZANIACH l PRZEMÓWIENIACH
KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO
Jedną z charakterystycznych cech działalności kardynała Stefana Wyszyńskiego był patriotyzm. Po jego śmierci właśnie na ten aspekt jego działalności zwracała uwagę zgodnym chórem prasa krajowa i zagraniczna, także i ta niechętnie czy nawet wrogo do niego nastawiona. W nekrologach określano często kardynała Wyszyńskiego jako "Ojca Narodu". I był nim. Był rzeczywiście niekwestionowanym "Ojcem Narodu" i powszechnie uznawanym autorytetem moralnym. Kiedy zmarł, można powiedzieć bez przesady, że cały naród okrył się żałobą. Zdawano sobie sprawę, że odszedł ktoś niezwyczajny, nieprzeciętny, wielki.
Swemu patriotyzmowi kard. Wyszyński dawał świadectwo także w swych kazaniach i przemówieniach: miłość i przywiązanie do Ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem, bez popadania w szowinizm, były stałymi elementami jego publicznych wystąpień.
(...)

 

Powrót