ks. Janusz Stańczuk

Niedziela z dziećmi (rok A) - spotkania przy ołtarzu

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
Cena 23.00 zł

ISBN 978-83-7257-984-3
264 strony
format 170x245x14 mm
oprawa miękka
wydane Warszawa 2019
waga 0.460 kg
nr kat. Rhema 04190

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Książka niniejsza przede wszystkim pomyślana jest jako pomoc w tworzeniu homilii dla dzieci. Po drobnych adaptacjach można ją wykorzystać w czasie katechezy, szczególnie jeśli część zajęć poświęcamy na studiowanie z dziećmi tekstów niedzielnych Ewangelii. Także rodzice, którzy wprowadzają swoje dzieci w świat wiary i próbują rozmawiać z nimi
0 przestaniu Dobrej Nowiny, znajdą tu dla siebie pewne pomocne myśli.
Ogólnym założeniem homilii jest ich prostota, polegająca na uchwyceniu z treści Ewangelii najczęściej jednej tylko myśli. Czasem jest to główna myśl niedzielnego czytania, często jednak któraś z myśli drugoplanowych, łatwiejszych do przyswojenia przez dzieci.
Homilie tutaj zawarte były wygłaszane podczas Mszy świętych z udziałem dzieci. Z wyjątkiem kilku prac, które z przyczyn obiektywnych (np. wakacji) powstały tylko na papierze, wszystkie spotkały się z mniejszym lub większym zainteresowaniem młodych słuchaczy. Jednak to nie słowa są najważniejsze. Wielokrotnie sprawdza się zapowiedź, że "Duch tchnie, kędy chce", więc w pierwszym rzędzie mówienie i słuchanie to dar Boga. Na drugim miejscu postawiłbym mechanizmy pozawerbalne: postawę mówiącego, umiejętność wciągnięcia dzieci w zabawę i dyskusję, nieskrępowany rozwój kierunków dziecięcego myślenia i - co za tym idzie - przyzwolenie, aby rozważania toczyły się torami często nieprzewidzianymi z góry przez prowadzącego.
Każda homilia zawiera element pobudzający dziecięcą aktywność. Stosowane zabawy
i konkursy wiążą Ewangelię ze współczesnym życiem, ponadto pomagają dłużej zapamiętać poruszane problemy. Za każdym razem wykorzystywałem jeden z następujących elementów:
- Dialog z dziećmi, będący nie tyle sprawdzianem ich religijnej wiedzy, ile raczej zebraniem życiowych doświadczeń i spostrzeżeń na temat omawianego problemu; - Konkurs - zabawa, który za pomocą form plastycznych i rysunkowych pobudza dziecięcą aktywność i utrwali skojarzenia z treścią Ewangelii;
- Krótka psychodrama lub inny rodzaj przedstawienia, który można wykonać z pomocą dzieci obecnych na Mszy świętej;
Większość tych form została tak zaprojektowana, aby skrócić do minimum czas potrzebny na znalezienie lub wykonanie niezbędnych pomocy. Często wystarczy kilka minut, w nielicznych przypadkach trzeba poświęcić nieco ponad pót godziny.
Starałem się również zachować zasadę "drugiego dna", tzn. wprowadzić pewne refleksje z góry przewidziane dla osób dorosłych, które biorą udziat we Mszy.
W czasie niektórych homilii uczestnicy mieli szansę wygrać w konkursie lub zabawie jakąś drobną nagrodę (długopis, książkę, różaniec itp.). Jest to mechanizm (jakże bardzo ludzki!) nie tylko zwiększający dziecięcą aktywność, ale również pomocny w zapamiętywaniu i kojarzeniu przekazywanych treści.
Dialogi i spostrzeżenia dzieci, umieszczone w niniejszej książce, są zapisem autentycznych wypowiedzi, w miarę możliwości odtwarzanych z pamięci po Mszach - oczywiście w pewnym uproszczeniu. Nie sposób bowiem przekazać wszystko w prostej formie książkowej. Słowa dzieci oznaczone zostały literą D, a kapłana K. Pytania i myśli, które uznałem za szczególnie kluczowe, zostały wyodrębnione tłustym drukiem. Podział na poszczególne punkty jest czysto umowny. Ma pomóc w uporządkowaniu głównych partii homilii. Przy cytowaniu opowiadań i historii starałem się umieszczać przypisy. Jednak wiele z tych historii znam jedynie ze słyszenia; przepraszam więc autorów, jeżeli nie podałem ich nazwiska.
Gorąco dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w tworzeniu tych homilii.

ks. Janusz Stnńczuk

 

Powrót