Antonio Socci

Mroki nienawiści. Męczeństwo chrześcijan XX wieku

Kategoria  historia, dokument

Wydawnictwo Biały Kruk
Cena 36.80 zł

ISBN 83-88918-22-2
158 stron
format 170x240 mm
oprawa twarda
wydane Kraków 2003 r.
nr kat. Rhema 03446

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Notka

Fanatyczni przeciwnicy Krzyża wiedzeni ślepą nienawiścią nie znajdują pohamowania dla swego okrucieństwa. Prześladowania chrześcijan nie tylko się nie skończyły, ale narastają. Na świecie w ciągu jednego dnia ginie średnio 438 chrześcijan. Są to dane sprzed kilkunastu miesięcy. Giną, bo nie chcieli wyrzec się Chrystusa. 438 męczenników dziennie! Najczęściej jest to śmierć okrutna. Do tego trzeba doliczyć tysiące i tysiące torturowanych psychicznie oraz fizycznie - zgwałconych, wyrzuconych z własnych domów, osieroconych, pozbawionych życiowego dorobku, okaleczonych.
"Mroki nienawiści" są wstrząsającym reportażem o męczeństwie chrześcijan u progu trzeciego tysiąclecia. Wybitny włoski autor ukazuje nie tylko konkretne wydarzenia, ale także polityczne i religijne przyczyny prześladowań. Zastanawia się również, na ile winna jest permanentnej rzezi chrześcijan w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, a nawet
i w Europie... współczesna zachodnia cywilizacja. Świat oszalałby w proteście, gdyby opisane tu wydarzenia były czynami katolików. Ale katolik - i chrześcijanin w ogóle - jako ofiara, wydaje się czymś niemal naturalnym.
Znamienny jest fakt, że książka ta stała się błyskawicznie bestsellerem i bohaterem medialnym we Włoszech; miała w ubiegłym roku aż 3 wydania.

Wstęp

(...)
ŚLEPY, GŁUCHY I NIEMY
Fragment niniejszej książki, który wywarł na mnie największe wrażenie, nie wyszedł spod pióra jej autora. Jest to cytat przywołany w jednym z przypisów, kilka wierszy zaczerpniętych z Levy-Straussa: "Zacząłem się zastanawiać" - pisze odwołując się do swej biografii ów wielki francuski uczony. - "W momencie, kiedy nasza kultura atakowała inne kultury, wtedy ja stałem się ich świadkiem i obrońcą. Teraz mam wrażenie, że kierunek się odwrócił i że to nasza kultura jest w defensywie wobec zewnętrznych gróźb. W szczególności wobec groźby islamu. Dlatego w jednej chwili, jako etnolog i jako człowiek, poczułem się obrońcą mojej kultury".
Słowa te, wypowiedziane przez niekwestionowany autorytet, trafiają w samo sedno, określając charakter epoki, w którą wkroczyliśmy. Światowa kultura uznała dzień 11 września za symbol tej epoki, lecz przy bliższej analizie widać, że to, co nastąpiło, zaczęło się znacznie wcześniej. Jest to bez wątpienia epoka przełomu, a nawet - w pewnym sensie - radykalnego zwrotu.

Fragment tekstu

(...)
KRWAWA HISTORIA
Kiedy nadejdzie chwila, chciałbym w ostatnim przebłysku świadomości móc prosić o wybaczenie Boga i tych ludzi, moich braci, przebaczając jednocześnie z całego serca temu, kto zada mi cios... i ty także, przyjacielu tej ostatniej chwili, który nie wiesz, co czynisz, za ciebie także pragnąłbym umieć powiedzieć "DZIĘKUJĘ" i "Z BOGIEM", w którego obliczu rozpoznaję ciebie, i niech nam będzie dane spotkać się znowu, złoczyńcom napełnionym weselem, w raju, jeśli tak spodoba się Bogu, Panu naszemu, Ojcu nas obu. Amen.
Ksiądz Christian de Cherge
przeor klasztoru Notre Dame de I'Atlas w Algierii,
zamordowany wraz z innymi zakonnikami 27 marca 1996
przez fundamentalistycznych terrorystów
Minęło prawie 250 lat, od kiedy Konstantyn porzucił pogaństwo i dał Kościołowi wolność publicznego głoszenia wiary. Chrześcijaństwo szerzy się od tego czasu na wszystkie strony świata, nie pozbawione doświadczeń męczeństwa, rozpraszając, niczym słońce ciemności, całe różnorodne pogaństwo Wschodu i Zachodu.

Strona redakcyjna

Tytuł oryginału
I nuovi perseguitati.
Indagine sulla intolleranza anticristiana nel nuovo secolo del martirio.

Fotografie
Adam Bujak:
okładka, 25, 26, 40, 50, 79, 86, 112, 130, 139, 146;

Arturo Mari:
54, 59;

EPA/Forum:
6, 36, 39 góra, 65, 93, 94 dół;

Reuters/Forum:
Zahid Hussein - 7; Corinne Dufka - 90; Jose Miguel Gomez - 39 dół;
Asim Tanvir - 35; Beawiharta - 101 góra, 102; Jack Dabaghian -115,121;

PAP/EPA:
15, 16, 60, 68, 85, 94 góra, 97, 98, 101 dół, 122, 135, 157

Redaktor
Jolanta Sosnowska

Kompozycja graficzna
Studio SEP

Opracowanie komputerowe
Studio Białego Kruka

Korekta
Bogdana Kłeczkowa

Druk
Drukarnia Skleniarz, Kraków

Copyright by Edizioni Piemme Spa,
Via del Carmine 5
15033 Casale Monferrato (AL) - Italy

Copyright dla wydania polskiego
Biały Kruk Sp. z o.o.,
ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone
All rights reserved

Wydanie l Kraków 2003

ISBN 83-88918-22-2

 

Powrót