ks. Zygmunt Podlejski

Litania do Najświętszego Serca Jezusowego - Rozważania

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON
Cena 11.50 zł

ISBN 83-88466-88-0
110 stron
format 120x200 mm
oprawa miekka
wydane Kraków 2003 r.
nr kat. Rhema 03002

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Notka

Gdy po lekturze Rozważań po raz kolejny wrócimy do Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego okaże się, że odkryjemy w niej coś zupełnie innego. Słowa dotąd obojętne, "pokryte patyną" ożyją. Takie jest zresztą przesłanie - książka ks. Zygmunta Podlejskiego ma nam ułatwić zrozumienie zanoszonych próśb, gdy w czerwcowy wieczór odmawiamy litanie do Serca Jezusa.
Czytelnik może podążać za autorem tymi samymi drogami, na których on próbował odkrywać dla siebie poszczególne wezwania Litanii. Może jednak wybrać inne ścieżki, ale, jak to podkreśla ks. Podlejski, najważniejsze jest, aby „zagłębiać się w tajniki serca Chrystusa, by i nasze serca Jezus uczynił choć trochę podobne do swego".
Rozważania stają się wiec pomocą dla każdego, kto chce znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie jest Serce Jezusa? Ksiądz Podlejski podpowiada - Serce Jezusa jest przede wszystkim Miłością. Jego zdaniem, podkreśla to każde wezwanie Litanii. Czytelnik może jednak szukać własnej odpowiedzi.

Fragment tekstu

Domie Boży i bramo niebios.
W kolejnym wezwaniu mamy trzeci synonim „świątyni Boga" i „przybytku Najwyższego". Brzmi on mniej wzniosie i majestatycznie; brzmi prawie poufale, bo pojecie „dom" emanuje bezpieczeństwem, ciepłem rodzinnym i miłością.
Dzisiaj dom odbieramy często inaczej, nieraz wręcz przeciwnie, wezwanie Litanii powstało jednak w tym czasie, kiedy dom był miejscem wymarzonym, utęsknionym. Był najmniejszą, ukochaną ojczyzna. Tęsknota za takim domem pozostała dzisiaj na pewno u tych, którzy z różnych niemądrych powodów z niego zrezygnowali lub zamienili go w ho-tel robotniczy, miejsce, gdzie się szybko, łapczywie połyka posiłki, bierze prysznic i zmienia koszule czy skarpety..
Serce Jezusa jest domem Boga. Dom ten jest samą, absolutną miłością. Jest to bowiem także dom Ojca i Ducha Świętego, Ducha prawdy i miłości.
Wezwanie nazywa Serce Jezusa również „bramą niebios". Jezus używał tego pojęcia w znaczeniu metaforycznym, gdy mówił o Królestwie niebieskim, niebie czy piekle. Niebo i piekło pojmowano przestrzennie, potrzebna więc stalą się brama, przez którą trzeba było przejść. Pan Jezus w Kazaniu na Górze nawoływał do wchodzenia przez ciasną bramę. Mówił, że ciasna jest brama i wąska droga, prowadząca do życia. Mało jest takich, którzy ją znajdują.

 

Powrót