o. Hieronim Kreis OSB
Kwiaty w kościele. Tajemnice układania tom 2
Kategoria poradnikiWydawnictwo OO. Benedyktynów TYNIEC
ISBN 83-87525-59-6
224 strony
format 160x230 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2002 r.
waga 0.362 kg
nr kat. Rhema 02901
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Rozpoczęte w 1 tomie cykle tematyczne - Światło, Chrystus - Życie, Chrystus -Droga znajdą kontynuację w takiej mierze, na ile pozwala rozważanie tajemnic zbawienia wpisane w liturgię Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego.
Od Adwentu do święta Ofiarowania Pańskiego (1 tom) wiernie towarzyszyła nam poinsecja - symbol Chrystusa przychodzącego w Ciele i Krwi. Teraz pojawi się konieczność szukania innego materiału roślinnego, który ukaże obecność Chrystusa i Jego działanie.
wobec różnorodności materiału szczególnego znaczenia nabierze dyscyplina i budowanie przez kompozycję jasnego komunikatu.
Spis treści
Od autora
ROK LITURGICZNY
A. OKRES WIELKIEGO POSTU
Środa Popielcowa
Trud pielgrzyma
1 niedziela wielkiego postu
Nadzieja Adama
2 niedziela wielkiego postu
Umocnienie wiary
3 niedziela wielkiego postu
Woda życia
4 niedziela wielkiego postu
Dom miłosiernego ojca
5 niedziela wielkiego postu
Uzupełnienia:
Znak zwycięstwa
(
Fragment tekstu
(...)W dniu Chrystusowej krwawej ofiary na krzyżu, Kościół nie sprawuje ofiary eucharystycznej. W porze wieczornej odbywa się specjalna liturgia, którą rozpoczyna liturgia słowa. Po proroctwie Izajasza o Męce Pańskiej czyta się fragment Listu do Hebrajczyków mówiący o trwałych owocach ofiary Chrystusa. Spełnienie proroctwa Izajasza opisane przez św. Jana w Ewangelii śpiewa się w formie uroczystej, z podziałem na role. Uroczysta modlitwa powszechna obejmująca całą ludzkość zamyka liturgię słowa i następuje uroczyste odsłonięcie krzyża i jego adoracja przez uczestników liturgii. Po adoracji krzyża wierni przyjmują Komunię świętą pod postaciami konsekrowanymi w Wielki Czwartek. Tak Kościół zaznacza jedność ofiary Wieczernika z ofiarą Chrystusa na krzyżu.
Bezsilność ciemności
Święty Jan w swojej relacji nie wspomina o zjawiskach kosmicznych towarzyszących śmierci Jezusa. Mateusz mówi o mroku, który okrywał ziemię przez trzy godziny, o rozdarciu się zasłony przybytku i trzęsieniu ziemi... O mroku mówi także Marek, a Łukasz dodaje, że słońce się zaćmiło.
Znak zaćmionego słońca jest niezwykle wymowny. Jak pamiętamy, tłem dla kompozycji na Boże Narodzenie było wschodzące słońce. Śmierć Jezusa, to nie zachód słońca. Na krzyżu daje swoje życie człowiek w sile dojrzałego wieku. Tarcza słońca przesłonięta całkowicie w środku dnia pomaga to lepiej sobie uświadomić.
Wokół zaćmionego słońca powstaje świetlista korona, na którą nie da się patrzeć wprost. Trzeba użyć filtru, zaciemnionego szkła. Przypomina się z Janowego Prologu: światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J l ,5). Ten obraz pomaga zrozumieć tajemnicę krzyża i śmierci Jezusa. To nie klęska, lecz ukazanie bezsilności zła wobec światła miłości.
Najprostszy sposób wykonania zaćmionego słońca.
Na czarnym kartonie, na odpowiedniej wysokości, rysujemy ołówkiem krąg, który będzie oznaczał przesłoniętą tarczę słońca. Wokół tego kręgu rozprowadzamy wałkiem graficznym biały tusz kreślarski, tworząc nieregularną, świetlistą koronę. Efekt uzyskany taką metodą jest znacznie lepszy od uproszczonego rysunku komputerowego. Rozjaśnione pole na kartonie jest wynikiem oświetlenia tła silnym reflektorem z boku (zob. rys. na następnej stronie).(...)
Strona redakcyjna
Projekt okładki, stron tytułowych i rysunki: O. Hieronim St. Kreis OSB
Korekta: O. Konrad Małys OSB
Superiorum permissu: Opactwo Benedyktynów L.dz. 82/00, Tyniec, dnia 12. 08. 2000 r. f Adam Kozłowski OSB, opat tyniecki
Materiały dotyczące dorobku szkół Sogetsu i Ikenobo publikujemy za zgodą władz obu szkół.
Reprodukowanie tej książki lub jakiejkolwiek jej części jest zabronione.
Reproduction of any part of this book is prohibited.
ISBN 83-87525-59-6
TYNIEC
Wydawnictwo Benedyktynów ul. Benedyktyńska 37 30-375 KRAKÓW
tel. (012) 267-53-91
tel./fax (012) 267-53-92
e-mail: wtyniec@gate.makolab.pl
Drukarnia Loretańska, 04-476 Warszawa, ul. L. Żeligowskiego 16/20