ks. Jan Szpet, Danuta Jackowiak (red.)
Metodyczny(segregat.)Słowo Boga jest blisko Ciebie kl.1 gimnazjum
Kategoria podręczniki stareDrukarnia i Księgarnia św. Wojciecha
ISBN 83-7015-534-0
102 strony
format 150x200 mm
oprawa wkład do segregatora
wydane Poznań
waga 0.135 kg
nr kat. Rhema 02386
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
BŁOGOSŁAWIONY JAN VAN RUUSBROEC
Urodził się w 1293 r. we wsi brabanckiej Ruusbroec (dziś Ruysbroeck), od której przybrał nazwisko. Około 1303 roku przeniósł się do Brukseli. Mając 24 lata został wyświęcony na kapłana i przez 20 lat był kapelanem Jana Hinckaerta, kanonika przy katedrze św. Guduli. Był cichy i łagodny, dobrze usposobiony do innych. Odznaczał się wielkim nabożeństwem do Jezusa Eucharystycznego.
W1343 r. wraz z Janem z Leeuwen udał się na miejsce odosobnione, zwane Zieloną Doliną (Groenendael), gdzie zaczęli prowadzić życie oddane czystej kontemplacji. Zakon pod regułą św. Augustyna, zwany Kongregacją Kanoników Regularnych z Groenendaeł założyli 10 marca 1350 roku.
Jan van Ruusbroec był przez 30 łat przełożonym klasztoru i mistrzem nowicjatu w tymże zakonie. Napisał wówczas wiele dzieł z dziedziny teologii duchowości, a zwłaszcza mistyki, uznanych za klasyczne. Zmarł w Groenendael 2 grudnia 1381 roku - w opinii świętości.
Proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1624 roku, ale ze względów czysto zewnętrznych został ukończony dopiero w roku 1908 i wtedy to Jan van Ruusbroec został ogłoszony błogosławionym.
Ruusbroec tworzył głównie w języku słaroflamandzkim. Jego liczne pisma zostały przetłumaczone na wiele języków europejskich. Obecnie ich polski przekład został przygotowany przez krakowskich Księży Kanoników Regularnych.
Fragment tekstu
(...) Kto posiadł doskonale dar boskiej wiedzy i rozsądku, ozdobił i rozjaśnił szczególną jasnością trzeci żywioł, powietrze, tj. rozumną władzę duszy. Rozumna władza, prześwietlona światłem boskiej wiedzy jest ozdobą ziemi, tj. gniewliwej władzy, skłaniającej człowieka jako najniższa władza, do pokory i posłuszeństwa, jest też ozdobą wody, czyli wiedzy pożądliwej, która sprawia, że człowiek udziela się poprzez uczynki miłosierne. Powietrze rozumnej władzy zdobią przeróżne ptaki, tj. rozsądne czyny. Niektóre ptaki chodzą po ziemi, inne pływają po wodzie, jeszcze inne latają w powietrzu, a niektóre lecą w górną warstwę powietrza, prawie aż pod ogień. Ptaki chodzące po ziemi to ci, którzy hojnie ale rozsądnie służą biednym ziemskim dobrem, oni najlepiej służą cielesnym potrzebom człowieka. Trzeba też pływać po wodzie, aż po krańce ziemi, tzn. wspierać wszystkich ludzi w każdej potrzebie ze współczuciem i litością - tacy są najbardziej użyteczni przez duchową pomoc duszy. Trzeba też latać w powietrzu rozumnej władzy, by człowiek przyglądał się i badał swoje czyny, i żył rozsądnie - to najkorzystniejsze dla siebie samego. Trzeba też wzle-cieć jak orzeł nad powietrze rozumnej władzy, aż do ognia miłości, tj. z wielkim pragnieniem ofiarować ku czci Boga wszystkie czyny i cnoty. Ci są przed Bogiem najwyżsi.
W ten sposób cnoty boskie zdobią trzy władze duszy, tj. miłosna bojaźń, pokora, posłuszeństwo i samozaparcie - gniewliwą władzę; łagodność, dobroć, współczucie i hojność - pożądliwą władzę; wiedza, rozsądek i umiejętne uporządkowanie wszystkiego - rozumną władzę. Te cnoty, w pełni rozwinięte, zapewniają doskonałość życiu czynnemu, usposabiają do wszystkich cnót i wszystkich darów boskich.(...)