Włodzimierz Fijałkowski
Jestem od poczęcia - pamiętnik dziecka w pierwszej fazie
Kategoria rodzina, rodziceWydawnictwo Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA
ISBN 83-88389-59-9
160 stron
format 200x230 mm
oprawa miękka
wydane Częstochowa 2002 r.
waga 0.452 kg
nr kat. Rhema 02145
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Fijałkowski urodził się w 1917 roku. Jest lekarzem położnikiem, założycielem Sekcji Psychosomatycznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Główne kierunki jego pracy naukowej i zawodowej skupiają się na upowszechnianiu opracowanego przez siebie modelu szkoły rodzenia, na promocji cielstwa zgodnego z naturą zacji wiedzy z zakresu psychologii prenatalnej. Jest członkiem Papieskiej Życia
Dziecku poczętemu poświęcił kilka spośród 26 książek. Są to: Rodzi się człowiek, Dar rodzenia. Ku afirmacji życia, Ojcostwo na nowo odkryte, U progu rodzicielstwa.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1993), Krzyżem
św. Grzegorza Wielkiego (1998); w roku - 2002 ma nagrodę im. Ks. Idziego Radziszewsiego,założyciela Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Prof. Fijałkowski uczestniczy w spływach kajakowych, często odwiedza Tatry na swej rowerowej trasie z Łodzi do Prawdy (wsi w w gminie Rzgów) przemierzył w ciągu ostatnich, 20 lat odległość równą dwukrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej. Jego ukochanym patronem jest św. Franciszek z Asyżu, którego Jan Paweł II w 1979 r. ogłosił "niebieskim patronem ekologów".
Spis treści
SPIS TREŚCI
Wstęp
Wieczorna rozmowa
Tydzień pierwszy
Życiowy start
Tydzień drugi
Zauważony i przyjęty
Tydzień trzeci
Bije moje serce
Tydzień czwarty
Matka - to cały mój świat
Tydzień piąty
Żyję chwilą obecną
Tydzień szósty
Pierszwe ruchy
Tydzień siódmy
Będę widział!
Tydzień ósmy
Stale wysyłam sygnały swej obecności
Tydzień dziewiąty
Powstają zawiązki zębów mlecznych
Tydzień dziesiąty
Obdarzanie zawsze wzbogaca
Tydzień jedenasty
Moje tu i teraz
Tydzień dwunasty
Czuję się astronautą
Tydzień trzynasty
Wzrastam w symbiozie z mamą
Tydzień czternasty
Dialog
Tydzień piętnasty
Poznaję siebie, uczę się mamy
Tydzień szesnasty
Niepowtarzalny układ linii papilarnych
Tydzień siedemnasty
Ćwiczę pamięć
Tydzień osiemnasty
Mama zaczęła odczuwać moje ruchy
Tydzień dziewiętnasty
Dobrze widzi się tylko sercem
Tydzień dwudziesty
Chętnie słucham śpiewu i muzyki
Tydzień dwudziesty pierwszy
W szkole rodzenia
Tydzień dwudziesty drugi
Mowa ciała
Wstęp
(...)
Podjąłem próbę niezwykłą, żeby nie powiedzieć szaloną: próbę odtworzenia autobiografii dziecka w I fazie jego życia: od poczęcia do opuszczenia łona matki i wejścia w szeroki świat. Oparłem się na trzech filarach: pamięci, wyobraźni i wiedzy naukowej. Pierwszy z nich odznacza się szczególną kruchością.
1. Pamięć. Podobno w wieku podeszłym ulatują z pamięci zdarzenia bliskie, natomiast przybliżają się odległe. Doświadczywszy tego pierwszego fenomenu poczytałem to za dobry znak dla ujawnienia się tego drugiego. O podjęciu tematu zdecydowało niezwykłe spotkanie z "Małym Jasiem", który powierzył mi to zadanie i zaofiarował pomoc.
2. Wyobraźnia. Jako mąż jednej żony głosiłem uparcie zasadę: "Małżonkowie w ciąży", byłem też obecny przy wszystkich czterech porodach naszych dzieci. Wreszcie chcę zwrócić uwagę na ważną okoliczność: odkryłem - jakby na nowo - spotkanie dwóch kobiet w stanie błogosławionym: Maryi i Elżbiety oraz "dialog" ich dzieci opisany przez Łukasza Ewangelistę (l, 41-44). Zdarzenie to odsłania rozległe horyzonty odniesień.
3. Wiedza naukowa. Składa się na nią:
- 40 lat (1957-1997) twórczej pracy w Łódzkiej Szkole Rodzenia, która przeszła 3 fazy rozwojowe: zaczęła od psychoanalgezji, wkroczyła w psychagogikę, zakorzeniła się w ekologii wewnątrzmacicznej fazy ludzkiego życia.(...)
Fragment tekstu
(...)
Ukończyłem właśnie siedem tygodni. Długość mego ciała wynosi 2 cm. Szybki wzrost obejmuje całe ciało, ale najsilniej powiększa się głowa. Mózg zaczyna stopniowo wypełniać górną część czaszki. Możliwość zarejestrowania fal mózgowych wskazuje na "pierwotne doświadczenie świadomości".
Rozwój oczu postępuje bardzo szybko. Są one osadzone bliżej skroni, w dość znacznej odległości od siebie. Wzrastające komórki nerwowe siatkówki łączą się włókienkami z częścią potyliczną mózgu. Tam będzie się tworzył ośrodek wzroku. Oznacza to, że w niedługim czasie zacznę widzieć.
Małżowiny uszne przybierają kształt podobny do tego, jaki mają moi rodzice. W uchyłkach powstają półkoliste kanały ucha będące podstawą narządu równowagi.
Pokrywająca moje ciało skóra jest cienka, przezroczysta, czuła na dotyk. Największa wrażliwość mieści się w okolicy warg. Dzięki nim odbieram wiele wrażeń z otoczenia.
Ruchy głowy i tułowia są coraz wydatniejsze. Poruszam kończynami. Obecnie są to drobne drgnięcia, ale z każdym dniem przybierają na sile, gdyż trening robi swoje. Dorośli często niedowierzają. Najwidoczniej trudno im sobie uświadomić, że tam, gdzie występuje struktura, tam musi być również jej funkcja.
(...)
Strona redakcyjna
Redaktor serii: ks. Ireneusz Skubiś Redaktor tomu: s. Bogumiła Czemko Redakcja techniczna: Joanna Bisiuk
Katarzyna Abu-Gholeh
Opracowanie graficzne, ilustracje i projekt okładki: Marzena Zacharewicz Na okładce wykorzystano zdjęcie autorstwa Andrzeja Zachwiei. Fot.: Jan Walczewski - s. 62, 73 Andrzej Zachwieja - s. 44, 45, 47, 48, 58, 74, 79, 81, 92, 93, 106
Biblioteka "Niedzieli" składa podziękowanie dr. inż. Antoniemu Ziębie, Prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka za udostępnienie serii zdjęć przedstawiających rozwój prenatalny człowieka, wykonanych przez Jana Walczewskiego i Andrzeja Zachwieję.
Biblioteka "Niedzieli" tom 132
ISBN 83-88389-59-9
Copyright by
Tygodnik Katolicki "Niedziela"
ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa
tel. (0-34)365-19-17
fax 365-11-18, 366-48-93
http://ksiegarnia.niedziela.pl
e-mail: redakcja@niedziela.pl
Częstochowa 2002, Wydanie Druk i oprawa: Poligrafia SA ul. Górna 21, 25-415 Kielce