Giulia Paola Di Nicola, Attilio Danese
Dyskretny Przyjaciel. Duch Święty umacnia i pogłębia miłość małżeńską
Kategoria rodzina, rodziceWydawnictwo eSPe
ISBN 83-88683-82-9
128 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2003 r.
waga 0.135 kg
nr kat. Rhema 01334
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Pozycja archiwalna.
Zadzwoń i zamówZamów przez e-mail
Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.
Pokaż koszyk
Notka
Jak zarządzać wspólnymi pieniędzmi? Jak rozmawiać z dziec-kiem, które zeszło na zła drogę? Jak podchodzić do cierpienia lub śmierci członka rodziny? Albo po prostu: jak urządzić dom? Czy kolację jadać samotnie, czy z przyjaciółmi? Jakie programy j telewizyjne wybierać?
Ileż razy w naszym życiu małżeńskim i rodzinnym pojawiają się podobne pytania. Odpowiedzi często bywają trudne, a zawsze niosą ze sobą konkretne konsekwencje!
Odkrycie, że w głębi serca, tam, gdzie rodzi się miłość do drugiej osoby, mieszka "dyskretny Przyjaciel", który doradzi, umocni i zainspiruje, wzbudza w życiu małżeńskim nadzieję i daje wolność.
Rozważania zaprezentowane w lej książce są zapisem doświadczeń i poszukiwań ludzi, którzy pragną, by również inni mogli zastosować je w praktyce w dzisiejszym zabieganym życiu, w którym jest tak mało miejsca na osobiste przemyślenia. Ów Przyjaciel jest dyskretny, lecz skłonny do pomocy, kiedy tylko jest ona potrzebna. Wystarczy wpuścić go do środka!
Giulia Paola Di Nicola jest wykładowcą antropologii na Pontificia Universita "Auxilium" w Rzymie. Kieruje dodatkiem "Prospettiva donna" do czasopisma kulturalnego "Prospettiva persona". Opublikowała już wiele tekstów i artykułów na temat kobiet, antropologii i polityki.
Attilio Danese, wykładowca analizy jeżyka polityki na Universita di Teramo i współczesnych trendów filozoficznych przy "Auxilium" w Rzymie, jest dyrektorem Centrum Badań Personalistycznych i kieruje czasopismem "Prospettiva persona". Publikuje teksty na temat filozofii personalistycznej i polityki.
Spis treści
Spis treści PRZEDMOWA
DUCH ŚWIĘTY A MIŁOŚĆ MAŁŻEŃSKA
NIEZNANY DUCH ŚWIĘTY
Nieporozumienia wokół Ducha Świętego
Spirytualizm
Intelektualizm
Tylko symbole............,
ŚWIT l ZMIERZCH PARY
Decyzja o małżeństwie
Przyjemność służenia
Ryzyko małżeństwa
Duch Święty przekonuje do małżeństwa
Mądrość u schyłku życia pary
Scenariusz cierpienia
Jedność rozbita i odzyskana
DUCH ŚWIĘTY l CODZIENNE ŻYCIE
Serce z ciała
Smak codziennego życia.......................,
Poznanie się w Duchu Świętym
Wielbiąc Trójcę Świętą
Przyjemność bycia świeckim...........,
Świątynia i dom
Poza granicami wiary
Rozpoznacie Go po owocach
Wstęp
PRZEDMOWA
Rok poświęcony Duchowi Świętemu wypełnia lukę w rozwoju duchowym i teologicznym chrześcijan, zwłaszcza małżonków, gdyż przez długi czas dla większości ludzi Duch Święty pozostawał najmniej znaną Osoba z Trójcy Świętej. Łatwiej jest utożsamić się z Bogiem wcielonym w Chrystusa lub w Eucharystię niż z czystym Duchem, który wymyka się rozumowi i wyobraźni.
Rozpoczynając życie we dwoje i przeplatając konkretne doświadczenia Słowem Bożym, a fenomenologię małżeńska duchowością komunii, spróbujemy lepiej poznać tajemniczego Ducha Świętego. Rozważania na temat małżeństwa muszą siła rzeczy dotyczyć wielu aspektów życia i nieustannie korzystać ze wzajemne) wymiany myśli i życiowych doświadczeń.
G.P.Di Nicola i A. Danese Teramo. 31.V. 1998 (Zesłanie Ducha Świętego)
Fragment tekstu
(...)
DUCH ŚWIĘTY I CODZIENNE ŻYCIE
Serce z ciała Smak codziennego życia
Małżonkowie mają szczególna możliwość uwidaczniania obecności Ducha Świętego w życiu codziennym. Okazją do tego jest zarówno ich wspólne życic, jak również konieczność dostrzegania Ewangelii w zwykłych zajęciach, które pozornie wydają się bez znaczenia, a w rzeczywistości są ściśle związane z życiem Kościoła.
W ten sposób mogą oni usłyszeć Jego głos nie tylko przy okazji wielkich wydarzeń, ale także podczas wykonywania codziennych czynności. Teresa z Lisieux w swojej surowej karmelitańskiej duchowości i w swoim życiu modlitewnym odczuwa to w ten sposób: "Rozumiem i wiem z własnego doświadczenia, że Ťkrólestwo Boże jest w nasť. Jezus nic potrzebuje książek ani doktorów, by pouczać dusze. Doktor doktorów naucza bez hałasu słów... Nigdy nie słyszałam Jego głosu, ale czuję, że jest On we mnie w każdej chwili, że mną kieruje i daje mi natchnienia, co powinnam mówić lub czynić. Odkrywam nie znane mi dotąd światła w tym samym momencie, kiedy ich potrzebuje, a dzieje się to najczęściej podczas
modlitwy odprawianej w największym opuszczeniu, lub nawet pośród codziennych zajęć".
Jeżeli wiec ta wielka mistyczka dostrzegła, że Bóg objawia się właśnie w życiu codziennym, to tym bardziej powinni to zrozumieć małżonkowie. Zgadzając się na rutynę, na męczące, pozornie mało ważne zajęcia, dzień po dniu poznają, że coś, co wydaje się bez znaczenia, posiada jednak pewien sens ważny dla ich życia. Jest to pewien czynnik, który objawia się w konkretnych sytuacjach i działa na korzyść małżonków, pomagając im zobaczyć w danej sytuacji to, co najlepsze. Każdego dnia Duch Święty pomaga rozpoznawać ścieżkę, która należy iść. uwalniając codzienność od rutyny. Mogą oni za sprawa Ducha Świętego usłyszeć wewnętrzny głos: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie".
W kontekście Ewangelii także ci ludzie, którzy przestrzennie, kulturowo czy społecznie zepchnięci są na margines społeczeństwa, odnajdą się wśród innych ludzi i poczują się, wraz z Chrystusem i w cnocie Jego poświęcenia, dziedzicami miłości i czułości, która przez wieczność wylewa się na wszystkie stworzenia. Bóg, patrząc na nich oczami Ducha Świętego, nie jest jedynie Wszechpotężnym Sędzią i Królem, ale też Ojcem, który otacza swoim ramieniem dwoje ludzi, ofiarując im liczne błogosławieństwa. (...)
Strona redakcyjna
Tytuł oryginału: L'amico discreto.
Lo Spirito Santo rafforza e vivifica l'amore coniugale
Copyright by 1998 Effata Editrice, Strada Saretto 9/1,
10060 Cantalupa, Italy
Copyright by Wydawnictwo eSPe, Kraków 2003
Redakcja Małgorzata Sekalska
Tłumaczenie Magdalena Musiał
Projekt okładki Marcin Prokop
Za zezwoleniem Przełożonego Wyższego
Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów,
L.dz. 249/01 7 dnia 15.11.2001 r.
ks. Tadeusz Suślik SP, Prowincjał
Wydanie 1 Kraków 2003
ISBN 83-88685-82-9
Wydawnictwo eSPe,
31-457 Kraków, ul. Meissnera 20
012/411-28-51,
espe@pijarzy.pl; www.pijarzy.pl/księgarnia/
Druk: Poligrafia KPZP,
tel. (012) 422-22-55