Cochem M. Von
Cztery sprawy ostateczne
Kategoria objawienia, cudaWydawnictwo Exter
ISBN 83-86029-46-3
208 stron
format 110x170 mm
oprawa miękka
waga 0.176 kg
nr kat. Rhema 00833
Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!
Nakład wyczerpany!
Pokaż koszyk
Notka
(...)
Pamiętajmy, że jeszcze w niezbyt odległych czasach, w kazaniach rekolekcyjnych czy misyjnych, sprawy ostateczne stanowiły zawsze nienaruszalny punkt programu rozważań i kaznodzieje umieli na ten temat mówić w sposób obrazowy i sugestywny. Iluż ludzi te kazania i nauki o sprawach ostatecznych skłoniły do nawrócenia, do spowiedzi!
...człowiek dzisiejszej cywilizacji jest w jakiś sposób niewrażliwy na "sprawy ostateczne". Z jednej strony na rzecz takiej niewrażliwości działa to wszystko, co się nazywa sekularyzacją i sekularyzmem, z konsekwentną postawą konsumpcyjną, nastawioną na używanie dóbr tego świata. Z drugiej strony przyczyniły się do tego w jakiejś mierze doczesne piekła, jakie zgotowało nam mijające stulecie.
Tak więc eschatologia stała się poniekąd obca współczesnemu człowiekowi, zwłaszcza w naszej cywilizacji, co nie znaczy, że całkiem obca stała się mu wiara w Boga, jako najwyższą sprawiedliwość, jako Tego, który musi ostatecznie powiedzieć prawdę o dobru i złu ludzkich czynów i musi ostatecznie to dobro wynagrodzić, a zło ukarać. Nikt inny nie potrafi tego zrobić, tylko On. Taką świadomość mają ludzie w dalszym ciągu. Okropności naszego stulecia nie potrafiły jej wyeliminować.(...)
Spis treści
Spis treści
CZĘŚĆ I O ŚMIERCI
1. O grozie śmierci
2. Postanowienie
3. O atakach szatana w godzinie śmierci
4. O wizytach duchów ciemności
5. O lęku przed piekłem
6. O sądzie
CZĘŚĆ II SĄD OSTATECZNY
1. O znakach poprzedzających Sąd Ostateczny
2. O wskrzeszeniu umarłych
3. O sposobie, w jaki dobrzy i nikczemni poprowadzeni zostaną na miejsce sądu
4. O tym, jak ludzie czekać będą w Dolinie Jozafata
na przyjście Chrystusa
5. O pojawieniu się Krzyża Chrystusowego na nieboskłonie
6. O przybyciu Sędziego
7. O sposobie, w jaki Chrystus zajmie swe miejsce
na ławie sędziowskiej
8. O powodach, dla których pojawienie się Chrystusa w Dniu Sądnym wielu przerazi, i o ohydzie grzechu śmiertelnego
9. O rozpoczęciu Sądu Ostatecznego
10. O tym, jak długo trwać będzie ów Sąd
11. O ogłoszeniu wyroku na dobrych i na złych
Wstęp
(...)
Kościół katolicki zawsze upominał swe duchowe dzieci, by często, a nawet codziennie, rozważały kwestię "czterech rzeczy ostatecznych": śmierci, sądu, nieba i piekła. Nic bowiem nie przewyższa mocy takich medytacji, jeżeli idzie o skierowanie naszych myśli ku naczelnemu celowi życia, czyli ku zbawieniu naszych dusz i uniknięciu piekła. Zalecali je więc najwięksi święci, zwłaszcza wielki doktor Kościoła, św. Alfons Liguori.
Niniejsza książeczka autorstwa ojca Martina von Cochema zawiera szereg refleksji na temat poszczególnych aspektów owych sławetnych medytacji, uszeregowanych tak, by pomóc nam w rozpamiętywaniu tych zagadnień. Nie można oczekiwać, że ktoś dzień w dzień zgłębiać będzie wszystkie kwestie w niej poruszone, chodzi raczej o to, że każdy z poruszonych tu tematów dostarczy dość treści, by wypełnić nimi codzienne dogłębne rozpamiętywanie rzeczy ostatecznych i naszego kresu. Książka ta stanowić będzie wspaniałe wsparcie, gdy zdecydujemy się na regularne kontynuowanie takich praktyk.
Czytelnik rychło zorientuje się, że ojciec von Cochem kładzie tu nacisk nie tyle na łaskawość Boga, co raczej na sprawiedliwość Bożą. Dziś słyszy się niemal wyłącznie o ogromnej łaskawości Boga i o tym, jak miłuje On rodzaj człowieczy. (...)
Fragment tekstu
(...)
O ogniu piekielnym
Choć w obecnych dniach wielu znaleźć można takich, którzy przeczą istnieniu piekła, czy też, w jakiejś mierze, nieskończoności kaźni, nie uważamy za konieczne przywoływanie tu licznych dowodów na to, że jest takie miejsce, które zwiemy piekłem. W odczuciu chrześcijan, a do nich przecież kierujemy tę książkę, dowody takie są najzupełniej zbędne, zanadto szanują oni swą wiarę. Zaiste, po cóż szukać dalszego potwierdzenia istnienia piekła i kary wiecznej, skoro tak prorocy, jak i sam Chrystus, a także apostołowie i Ojcowie Kościoła, mało tego, nawet mahometanie i inni poganie uznają ten fakt za niepodważalny. Negujących go należy zatem zaliczyć w poczet głupców mówiących sobie w duchu, iż nie istnieje Bóg karzący za występki. Niewątpliwie można byłoby się zgodzić z tymi ludźmi, gdyby wszystko kończyło się z chwilą śmierci, gdyby nie miało być dnia zapłaty, gdyby, wreszcie, czeluście piekielne były mniej straszne. Wszystko to sprawia, że niedowiarkowie chwytają się wszelkich argumentów, byle tylko zachować złudzenia i uśpić lęk przed wieczną udręką. (...)
Strona redakcyjna
Tytuł oryginału:
The Four LastThings.
Death - Judgment - Hell - Heaven
Nihil obstat et Imprimatur:
Curia Metropolitana Gedanensis Gedani - Olivae, die 28 Decembris 1994
Ks. dr Wiesław Lauer, Vicarius Generalis
Ilustracja i projekt okładki:
Radosław Dylis
Translation Copyright by EXTER Ltd.
Gdańsk 1995 Wydanie trzecie
Druk: Drukarnia "Stella Maris"
ISBN 83-86029-46-3
Wydawca:
EXTER Sp. z o.o.
ul. Szafarnia 10
80-755 Gdańsk
tel/fax (+48 58) 301 38 39
e-mail: exter@exter.pl
http ://www. exter. pl