ks. B. Nadolski TChr (red.)

Ars Celebrandi. Materiały z sympozjum liturgicznego w USKW (2.04.2003)

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka
Cena 10.00 zł

ISBN 83-7030-363-3
80 stron
format 150x200 mm
oprawa miękka
wydane Katowice 2003 r.
waga 0.110 kg
nr kat. Rhema 00035

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Pozycja archiwalna.

Zadzwoń i zamów

Zamów przez e-mail

Nie gwarantujemy, że zamówienie będzie mogło być zrealizowane.


Pokaż koszyk

Spis treści

Program sympozjum
Ks. Bogusław Nadolski TChr: Słowo wstępne
Ks. Helmut Sobeczko: Liturgia jako ars celebrandi
Ks. bp Edward Ozorowski: In persona Christi - in persona Ecclesiae
Ks. Jacek Nowak SAC: Podmiotowość komunikatywności w ars celebrandi
Ks. Bogusław Nadolski TChr: W poszukiwaniu etosu przewodniczenia w liturgii

Wstęp

Ks. Bogusław Nadolski TChr

SŁOWO WSTĘPNE

Jednym z ważkich elementów posoborowej odnowy liturgii było przejście od "ritus" do "festum", od wykonania rytuału do sprawowania, świętowania. W literaturze niemieckiej mówi się o przejściu od "ritus" do "Feier". Coraz większym uznaniem cieszą się słowa "celebracja", "celebrowanie".
Benedyktynka, B. Droste, przeanalizowała stosowanie słowa "celebratio" w liturgii rzymskiej, w klasycznej łacinie, w Biblii, u niektórych pisarzy i Ojców Kościoła (Tertulian, Cyprian, Ambroży, Kasjan, Augustyn, Leon Wielkiego). Podała także związek wyrażenia "celebratio" z innymi określeniami analogicznymi.
Z analizy przeprowadzonej przez tę autorkę wynika, że "celebrare" posiada bardzo bogate znaczenie, które można zestawić w następujące grupy:
"celebrare" z wyakcentowaniem znaczenia wielości: celebrare = congregare, convenire, concurrere, concelebrare;
"celebrare" jako czyn, działanie: celebrare = agere, facere, trac-tare;
"celebrare" jako czyn powtarzający się: celebrare = repetere, frequentare, recolere;
"celebrare" jako czyn ofiarniczy: celebrare = offere, immolare, litare;
(...)

Fragment tekstu

(...)
Ks. Helmut J. Sobeczko

LITURGIA JAKO ARS CELEBRANDI

W liturgii najważniejsza jest niewidzialna, nadprzyrodzona rzeczywistość zbawcza, ukryta pod osłoną widzialnych znaków, którą jest uobecniające się mocą Ducha Świętego zbawcze Misterium Chrystusa, co wyraźnie stwierdza ostatni Sobór Watykański: W liturgii "przez znaki dostrzegalne wyraża się i w sposób właściwy dla poszczególnych znaków dokonuje uświęcenie człowieka, a Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, to jest Głowa ze swymi członkami, sprawuje pełny kult publiczny. Dlatego każda celebracja liturgiczna jako działanie Chrystusa-Kapłana i Jego Ciała, czyli Kościoła, jest czynnością w najwyższym stopniu świętą" (KL 7).
Sobór przypomniał nam istotne elementy teologiczne w liturgii, ale zapowiedział reformę elementów widzialnych w liturgii. Ta część powinna ulegać zmianom, jeśli na przestrzeni dziejów "wkradły się elementy niezupełnie odpowiadające wewnętrznej naturze samej liturgii albo jeżeli te części stały się mniej odpowiednie" (KL 21). Po soborze teologicznemu pogłębieniu i odnowie uległy przede wszystkim znaki widzialne, w tym głownie podstawowy znak, jakim jest zgromadzenie liturgiczne, w którym żyje i działa Chrystus. To zgromadzenie ochrzczonych jest podmiotem celebracji liturgii.
Nie jest obojętne, w jaki sposób zgromadzenie celebruje liturgię. Dlatego zgromadzenie liturgiczne, składające się z wielu członków, zjednoczonych i hierarchicznie zorganizowanych, powinno czynności liturgiczne sprawować "nie tylko ważnie i godziwie, lecz także, by wierni uczestniczyli w nich świadomie, czynnie i owocnie" (KL 11). W tym kontekście mówimy również
o ars celebrandi całego zgromadzenia, a nie tylko jego przewod-niczącego-kapłana (ars praesidendi).
Ars celebrandi jest zagadnieniem wielopłaszczyznowym, gdyż dotyka integralnego ujęcia liturgii, zwłaszcza jej teologii i duchowości, dokumentów Kościoła o liturgii, znajomości ksiąg i przepisów liturgicznych. Dotyka wykonawców liturgii, całego zgromadzenia i pełniących poszczególne posługi liturgiczne, następnie języka, gestów i postaw, szat, muzyki i śpiewu oraz milczenia (również integralny element liturgii). Wiąże się ponadto z architekturą budynku, wystrojem i urządzeniem wnętrza. Z tak szerokiego zakresu zagadnień, jakie kryją się w pojęciu ars celebrandi, zostanie omówiona jedynie problematyka artystyczna i estetyczna sprawowanej liturgii.(...)

Strona redakcyjna

Copyright 2003 by Księgarnia św. Jacka, Katowice
Redakcja techniczna i korekta: Barbara Głodek
Projekt okładki: Marcin Jakimowicz
Łamanie tekstu: Piotr Pindur

Księgarnia św. Jacka Sp. z o.o.
ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice
tel.: (O-prefiks-32) 259 92 21/2, 206 85 05, 251 19 59. 205 32 63
faks: (O-prefiks-32) 259 78 25
e-mail: redakcja@ksj.pl
księgarnia internetowa: www.ksj.pl

ISBN 83-7030-363-3

Druk i oprawa:
Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach
ul. Wita Stwosza 11

 

Powrót