Maria Szamot

Apokalipsa czytana dzisiaj

Kategoria  teologia

Wydawnictwo WAM
Cena 33.60 zł

ISBN 83-7097-709-X
363 strony
format 160x230 mm
oprawa miękka
wydane Kraków 2000 r.
nr kat. Rhema 00034

Do każdej przesyłki
dołączamy prezent!

Nakład wyczerpany!



Pokaż koszyk

Spis treści

Wstęp
1. Prolog
Rozdział
2. Rozdział
3. Rozdział
4. Rozdział
5. Rozdział
6. Rozdział
7. Rozdział
8. Rozdział
9. Rozdział
10. Rozdział
11. Rozdział
12. Rozdział
13. Rozdział
14. Rozdział
15. Rozdział
16. Rozdział
17. Rozdział
18. Rozdział
19. Rozdział
20. Rozdział l
21. Rozdział
22. Rozdział
Dodatek
Rozdział
Rozdział
Rozdział
Rozdział

Wstęp


Sporo już lat temu, gdy należałam do grona studentów jednej z wyższych polskich uczelni, w duszpasterstwach akademickich panowała moda na tak zwaną formację intelektualną. Wyrażała się ona niekończącymi się cyklami konferencji na temat konfliktu nauki i wiary. Do dziś, jako żywo, nie znam ani jednego "twardego" faktu naukowego, który dowodziłby istnienia tego konfliktu, to znaczy niezbicie wykazywałby, że Boga nie ma, a cała sfera religii i religijności należy do żałosnych potknięć ludzkości. Nas jednak utrzymywano w tej cokolwiek schizofrenicznej wizji wiary narzuconej przez obowiązującą ideologię marksistowską, co i raz każąc nam uczestniczyć w kolejnej próbie przelania odrobiny splendoru, jaki wówczas otaczał naukę, na wiarę.
Z grubsza biorąc chodziło o to, by posługując się schematami myślowymi zaczerpniętymi z metodologii naukowej, wykazać, że wiara w Boga nie jest czymś niepoważnym. Jak mówi znane porzekadło: najtrudniej dowieść, że nie jest się wielbłądem. Tak i to zadanie okazało się niezwykle trudne. Próba przynęcenia do Kościoła ateizujących intelektualistów spaliła na panewce, co zresztą było do przewidzenia od początku. W tych rejonach bowiem decydujące okazuje się to, co podpowiada serce i sumienie. Wszystkie inne czynniki i argumenty tworzą tylko rodzaj zasłony dymnej, za którą ukrywa się rzeczywisty decydent. Wiara, odmiennie niż matematyczny lemat, nie rodzi się z chwilą skonstruowania dowodu, ale czerpie przede wszystkim z woli człowieka.(...)

Fragment tekstu

(...)
Gdy mówimy o Bogu, że jest "po trzykroć święty" znaczy to, że Jego świętość jest poza wszelką dyskusją. Jest święty w sposób absolutnie pełny i doskonały. Gdy mówimy o człowieku, że jest "po trzykroć niedokończony, niedoskonały" znaczy to dokładnie tak samo: jego niedoskonałość jest niepowątpiewalna. Żadnej z tradycyjnie wyróżnianych sfer natury ludzkiej: cielesnej .psychicznej ani duchowej nie udało się osiągnąć stanu doskonałości, choć przez każdą z nich przebłyskuje -widoczna dla uważnego spojrzenia - perspektywa tego, czym być miały. Podobnie ani wola, ani rozum, ani uczucie - trzy władze, które determinują obecność człowieka w świecie - nie stanowią oparcia absolutnie pewnego i nieomylnego. Są równie niedoskonałe, jak każda inna część jego natury.
Skoro jeden i ten sam kod opisuje naturę człowieka i Bestii, znaczy to, że istoty te są sobie tożsame. Nie w każdej pojedynczej realizacji, ale pod względem potencjalności, kryjącej siew ich naturze. Człowiek bez szczególnych trudności może przedzierzgnąć się w Bestię, gdyż w jego naturze już potencjalnie tkwi ta możliwość. Furtką do owej przemiany są trzy szóstki - wielostronna niedoskonałość. To, że wężowi powiodło się kuszenie w raju, było wynikiem niedoskonałego przylgnięcia woli człowieka do Boga: pozwolił, by w sferę jego woli wniknął zamęt. Bestii pierwszej "dano usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa", a ludzki rozum jest bezsilny wobec zamętu aksjologicznego, jaki w ten sposób powstaje. O niedoskonałości uczuć, w szczególności o niedostatku miłości, nikogo nie trzeba przekonywać. To są te furtki. Za nimi ściele się droga z każdym krokiem szersza, pewniejsza, łatwiej rozpoznawalna.
Kogóż należy obarczyć odpowiedzialnością za istnienie tej pułapki niedoskonałości w naturze człowieka?(...)

Strona redakcyjna

Copyright Wydawnictwo WAM, 2000
Redakcja Anna Piecuch
Projekt okładki
Andrzej Sochacki

ISBN 83-7097-709-X

NIHIL OBSTAT.
Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego,
ks. Adam Żak SJ, prowincjał.
Kraków 19 IV 2000 r., l.dz. 100/00.

WYDAWNICTWO WAM .
ul. Kopernika 26 31-501 KRAKÓW
tel. (012) 429 18 88 • fax (012) 429 50 03 •
e-mail: wam@wam.jezuici.krakow.pl

DZIAŁ HANDLOWY
tel. wew. 348,366 • fax (012) 42918 88 wew.366

zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ
http://www.jezuici.krakow.pl/wam

Druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM
ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków

 

Powrót