Zrodlo - informacje o książce

Techno, aikido, amulety - popularna encyklopedia New Age

praca zbiorowa

fragment tekstu:

WCIELAJĄC SIĘ W LAMPARTA
Jest jeszcze jeden wątek, który musimy prześledzić: związek wschodnich sztuk walki z okultyzmem, czyli wiarą w tajemne moce. Wydawałoby się, ze to dziwny kierunek poszukiwań. A jednak, kiedy poznamy dokładniej literaturę poświęconą wschodnim sztukom walki, okaże się, że wielu autorów jest zgodnych co do istnienia nieprzerwanej linii tradycji, sięgającej kilku tysięcy lat. Buddyzm, konfucjanizm, taoizm uporządkowały tylko pewną wielowiekową już wiedzę i praktykę sięgającą wierzeń pierwotnych. Dlatego też techniki tych walk mają bezpośredni związek z pierwotnym wschodnim szamanizmem i magią.
Piszą o tym Joanna Jarzębińska-Szczebiot i Marek Szczebiot, cytując Stanisława Tokarskiego, wybitnego polskiego znawcę wschodnich sztuk walki, który "podkreśla, że 'każdy z chińskich stylów operuje szamańskim intuicjonizmem' oraz, że techniki walk związane są nie tylko z filozofią zeń i taoizmem, ale też różnego rodzaju reliktami kultów magicznych typu szamańskiego. Do takich technik należy chociażby praktykowanie transu bitewnego, polegającego na 'wcielaniu' się w tygrysa czy lamparta. Podstawą wejścia w taki trans bitewny jest otworzenie się na energię kosmiczną i naładowanie się nią. Jedną z technik, która umożliwia takie otwarcie, jest oddychanie" (JS 5). Specyficzna technika oddychania prowadzi do uzyskania szczególnego stanu umysłu, który dziś znany jest pod modną nazwą odmiennego stanu
świadomości. "Dopiero na tym tle - pisze dalej Stanisław Tokarski - należy studiować pojęcie owego bojowego transu, specyficznego dla sztuk walki, wywodzonego przez badaczy religii z czasów bardzo dawnych, z czasów szamańskich" (cytat za: Cw).
Paul Crompton, mistrz kung-fu i badacz chińskich sztuk walki, stwierdza: "Szkoła ym-yang wzięła swój początek od chińskich okultystów". Precyzuje dalej z jaką tradycją okultystyczną jest związana: "Starożytny chiński okultyzm związany jest z astrologią, pięcioma żywiołami wróżenia" (cytat za: Cw). Dominik Chmielewski komentując powyższe stwierdzenia zauważa, że filozofię yin-yang stworzyli starożytni adepci wiedzy tajemnej Szkoły Wróżbitów. Według ich teorii to właśnie owe dwie siły yin i yang stanowią istotę wszechświata. Ta tajemna wiedza dała początek całej wschodniej wizji energetyki, która dziś jest tak bardzo popularna we wszelakiego rodzaju niekonwencjonalnych sposobach leczenia energią, np. reiki, bioenergoterapia, czakroterapia, itp. Wszystkie te metody związane są z otwieraniem się na e-nergie kosmiczne w celu zdobywania mocy. Te same zasady charakteryzują również różne formy wschodnich sztuk walki. Bazując na wierze w istnienie tajemnych energii kosmicznych, mistrzowie opracowali całą strategię i taktykę walki, a więc: pozycje walki, sposoby poruszania się, uderzania, kopnięcia oraz o-siąganie maksymalnej skuteczności.(...)


strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót