Od redakcji
Działo się to 60 lat temu...
Autor "Zapisków wojennych z Iraku" urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Tam spędził dzieciństwo i młodość.
Następnie ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu.
Podczas II wojny światowej pełnił służbę wojskową w 20 Pułku Ułanów w Rzeszowie.
18 września 1939 r. otoczony został wraz z Pułkiem przez Armię Czerwoną w Pomo-rzanach i 23 września wywieziony do obozu w Kozielsku.
Cudem ocalony od śmierci w Katyniu, wraz z grupą 250 jeńców z Kozielska, znalazł się w Pawliszczew-Borze i Griazowcu k/Wołogdy.
W 1941 roku, wcielony do Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa, rozpoczął na nowo wojenny szlak przez Rosję, Iran, Palestynę i Irak.
"Zapiski wojenne z Iraku" powstawały w okresie przygotowywania się Wojska Polskiego do rozprawy z Niemcami.
Jest to dziennik młodego oficera, Krechowiaka, opisujący fragmentarycznie, na bieżąco, fakty z codziennego życia na pustyni, daleko od domu rodzinnego i Ojczyzny.
"Zapiski wojenne z Iraku" przygotowane zostały do druku przy współudziale Autora, z niewielkimi zmianami, z zachowaniem autentycznego zapisu codziennych wydarzeń.
Dla ukazania historycznego tła wojennych zapisków dołączona została jako wprowadzenie karta z dziejów l Pułku Ułanów Krechowieckich.
Książka "Zapiski wojenne z Iraku" ukazuje nieznany okres życia księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, którego znamy dzisiaj przede wszystkim jako świadka, kapłana, kapelana Pomordowanych na Wschodzie.
Redakcja Wydawnictwa "SOLI DEO" im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego