Zrodlo - informacje o książce

TWARDA Najtrudniejsze stronice Starego Testamentu

Zenon Ziółkowski

fragment tekstu:

(...)
PYTANIA OGÓLNE
Biblia czy Pismo?
Wiem, co to jest Biblia, ale nie wiem skąd pochodzi to obce słowo dziś częściej używane, niż tytuł Pismo Święte. Czy dokładnie oznacza to sarno, czy też każda z tych nazw uwzględnia pewną różnicę?
Pytanie to przenosi nas na starożytny Bliski Wschód do kraju rozciągającego się wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego i obejmującego góry porosłe odwiecznymi cedrami, zamieszkałego przez lud semicki, zaliczany do pierwszych, najsławniejszych i najodważniejszych żeglarzy oraz kolonizatorów - Fenicjan. W latach - a był to X w. przed Chrystusem - kiedy król Salomon sprowadzał od fenickiego króla Tyru Hirama kloce cedrowe na budowę świątyni jerozolimskiej (por. l Krl 5,15-32), Grecy nabyli od Fenicjan coś cenniejszego. Było to pismo i materiał piśmienniczy, czyli zwoje papirusowe, sprowadzane z Egiptu do portu Biblos.
Tak rozpoczęła się wędrówka alfabetu fenickiego, który był epokowym wynalazkiem, gdyż dźwięki mowy określały znaki literowe, a nie skomplikowane rysunki obrazkowe, używane w mezopotamskim kręgu kulturowym od wieków - tak zwane "pismo klinowe", wyciskane na glinianych tabliczkach - czy egipskie hieroglify "malowane" na papirusach. W ten sposób nie trzeba było zapamiętywać setek, a nawet tysięcy znaków, bo wystarczyły dwadzieścia dwie litery, by nimi zapisać każde słowo danego języka.

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót