Zrodlo - informacje o książce

Czytać Biblię dziś

Ernesto Borghi

wstęp:

(...)
Przedmowa
Biblia nie została napisana dla biblistów,
tak jak "Don Kichot" dla zgłębiających Cervantesa,
ani "Boska komedia" dla ekspertów twórczości Dantego.
(L. Alonso Schokel)
Status kulturalny dzisiejszych społeczeństw wskazuje na dwa, równocześnie występujące, zjawiska. Z jednej strony pojawia się cała masa nieustannie rosnących nalegań, podniet, możliwości, które przyciągają uwagę opinii publicznej. Z drugiej zaś ciągle topniejące pokłady zdrowego rozsądku, rozsądku, który umożliwia rozumienie tego, co buduje nasze człowieczeństwo, a co prowadzi do zgubnej powierzchowności i unicestwienia samego siebie.
Biblia wraz z całą spuścizną grecko-łacińską stanowi jeden z fundamentów kultury zachodniej, mogący ofiarować również ludzkości III tysiąclecia cenne, pełne wolności, kreatywności i odpowiedzialności przesłanki egzystencjalne oraz generalną perspektywę życia. Perspektywa ta, jednocząc istotę ludzką, wyposażając ją w niezawodne, cenne "antidota" przeciw urzeczywistniającej się jego fragmentacji i dezintegracji, może mieć istotne znaczenie w sytuacji, gdy chrystianizacja społeczności zachodnioeuropejskiej nie odgrywa dziś
tak znaczącej roli.
Nikt, bez względu na to jakie jest jego życie i cały bagaż kulturalny, nie może pozostać obojętny na jedno z największych źródeł mądrości śródziemnomorskiej kultury, jeśli chce swe życie przeżywać godnie i nadać mu właściwy sens.

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44Powrót