Zrodlo - informacje o książce

Potrawy postne i dietetyczne

Anselm Bilgri OSB, Klaus W. Gererd

fragment tekstu:

(...)
ZUPY POSTNE
POSTNY WYWAR Z WARZYW
Do odpowiedniego rondelka wrzuć pokrojone w plasterki, dokładnie umyte i oczyszczone cztery marchewki, sześć cebul, trzy pory, dwa selery. Wszystko smaż na maśle tak długo, aż warzywa nabiorą złotego koloru. Potem dodaj cztery do sześciu garści suchego grochu i trochę pietruszki, kiszonej kapusty i kapusty włoskiej, dolej do naczynia świeżej wody i wszystko zagotuj. Po odszumowaniu (odszumowanie to zdjęcie łyżką powstałej na samej powierzchni
Nawet Jezus Chrystus, o czym zaświadcza Vincenty Ferrerius, przez cały czas swojego ziemskiego życia nigdy nie wziął do ust mięsa, z wyjątkiem jagnięcia spożywanego na Paschę, co nakazywało prawo żydowskie".
Wątpimy jednak dzisiaj, czy zadaniem Ewangelii było - co sugerowałyby słowa naszego anonimowego autora, które należy raczej uznać wprawdzie za pozbawione mocnych podstaw, jednak nie do końca zapomniane - informowanie potomnych o przyzwyczajeniach kulinarnych Jezusa Chrystusa. Na pytanie, czy rezygnacja przez nas ze spożywania potraw mięsnych zbliży nas w pewien sposób do samego Zbawiciela, odpowie nam Ewangelista: "Nie antykwa, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to właśnie czyni go nieczystym" (Mt 15,11).

Post w życiu klasztornym
Ojciec Anselm Bilgri
Życie zakonne w chrześcijaństwie ma różne korzenie: już w Nowym Testamencie znajdujemy słowa zachęty do naśladowania Chrystusa i podążania Jego śladem, czego przykładem są postawy uczniów Jezusa, którzy prowadzą skromny i pełen wyrzeczeń tryb życia, a nagrodą za ich bogobojną egzystencję jest zbawienie i królestwo niebieskie. Należy również przypomnieć o pogańskiej filozofii, która kładzie szczególny nacisk na pierwszeństwo ducha względem ciała i mówi o ich wzajemnej od siebie zależności. Stąd wywodzi się pojęcie ascezy, czyli ćwiczenia. Pod tym pojęciem rozumiemy ćwiczenie zarówno ciała, jak i ducha, którego celem jest pokonanie ich negatywnych cech, a uwypuklenie i wzmocnienie pozytywnych. Już w pogaństwie mówi się o mortificiatio. Pod tym pojęciem kryje się dążenie do harmonii, uzyskania równowagi między duchem a ciałem, do której prowadzi długa droga pełna wręcz "atletycznego" wysiłku trudu i wyrzeczeń. Dlatego też asceza rozumiana była w chrześcijaństwie jako nowa forma męczeństwa. Wyraża się ona poprzez rezygnację lub ograniczenie spożywanych posiłków, kontaktów seksualnych, snu i dóbr materialnych. W przypadku mnichów post jest pomocnym środkiem w walce z czyhającymi namiętnościami i żądzami. Właśnie ze świata mnichów pochodzą
wywaru piany, tak aby byt klarowny) gotuj wywar na małym ogniu. Zdejmij rondel z ognia i odstaw na bok na pot godziny, żeby groch i reszta warzyw mogły osiąść na dnie i wywar stał się klarowny; wywar przecedź przez gęste sito i przelej do kamionkowego garnka. Naczynie z wywarem wstaw do zimnego miejsca, aż do czasu dalszego przyrządzenia. Na bazie tego wywaru można przyrządzić wszelkie rodzaje postnych zup oraz sosów warzywnych i ziołowych.
l: Nowej postnej książki kucharskiej, ok. 1900 (patrz strona 97)
(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót