Zrodlo - informacje o książce

Postsovieticum, czyli nie wolno ci być niewolnikiem

ks. Franciszek Blachnicki

notka:


Prezentowana publikacja jest fragmentem przemyśleń, które ks. Blachnicki nazywał poszukiwaniem polskiej teologii wyzwolenia.
W centrum tych rozważań znajduje się problem wyzwolenia człowieka, zarówno z zależności od grzechu indywidualnego, jak i grzesznych struktur społecznych, zniewalających całe narody. Z lektury wyłania się postać wielkiego wizjonera, którego przenikliwe analizy trafniej opisywały rzeczywistość obozu komunistycznego, aniżeli rozprawy wielu sowietologów. Bronił w nich prawa człowieka do postrzegania siebie jako bytu wolnego wbrew totalitarnym formacjom z którymi zetknął się w swym życiu. Wyraża w nich także wiarą w siłą działania ludzi wolnych, tworzących wspólnotą zmierzającą do przezwyciężenie bezprawia oraz stworzenie społeczeństwa, które uznaje prawa człowieka i oferuje obywatelom możliwość prawidłowego moralnego wzrostu.
Był chyba jednym z nielicznych ludzi, którzy z taką wyrazistością dostrzegali kryzys sowieckiego imperium i przepowiadali jego upadek. Wpisywał to w wizją planu Zbawienia, w którym człowiekowi powinna przypaść rola kreatora własnej wolności.
Andrzej Grajewski

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót