Zrodlo - informacje o książce

Wobec cierpienia

R. Jaworski, A. Rusak, W. Simon

wstęp:

(...)
Zgłębianie tajemnicy najbardziej bolesnych ludzkich doświadczeń, do jakich niewątpliwie należy cierpienie, wymaga głębokiej refleksji i wieloaspektowego potraktowania tematu. Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich organizuje od wielu lat konferencje naukowe poświęcone ważnym aspektom ludzkiej egzystencji. Podejmowana podczas tych konferencji próba zrozumienia ludzkich doświadczeń z perspektywy psychologii chrześcijańskiej wymaga w tym miejscu dookreślenia specyfiki tego nurtu myślenia nad przeżyciami i działaniami osoby ludzkiej.
Psychologia chrześcijańska to nurt w psychologii współczesnej, który bazując na założeniach antropologii chrześcijańskiej i stosując kanony metodologiczne uznane za obowiązujące we współczesnej psychologii, podejmuje wysiłek reinterpretacji zjawisk psychicznych i duchowych w taki sposób, żeby uzgodnić wyniki badań psychologicznych z założeniami filozofii i teologii chrześcijańskiej.
Wiedza o człowieku przekazywana w tradycji religijnej, której źródłami są Biblia, filozofia i teologia chrześcijańska, jest na tyle znacząca, że nie powinna być ignorowana przez takie dyscypliny jak psychologia, socjologia czy pedagogika.
Propozycja psychologii chrześcijańskiej jest ofertą spojrzenia na doświadczenie cierpienia człowieka z perspektywy chrześcijańskiej i na bazie założeń antropologii chrześcijańskiej. Dialog psychologii chrześcijańskiej z innymi nurtami psychologii musi uwzględniać koncepcję człowieka i koncepcję nauki. Dlatego w uprawianiu tego nurtu psychologii nie chodzi o żadną ideologię, ale o rzetelne i pogłębione naukowe spojrzenie na człowieka.

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót