Zrodlo - informacje o książce

Mowa ciała w pracy

Mary Hartley

wstęp:

(...)
Co to jest mowa ciała?
Kontaktujemy się ze sobą na wiele różnych sposobów. Wyrażamy nasze myśli i uczucia słowami, mową i pisaniem. W pracy słowa są podstawą komunikacji. Rozmowy, polecenia, porozumienia umowy, dyskusje, plotki, wywiady i spotkania zależą od języka mówionego, bez względu na to, czy rozmawiamy twarzą w twarz czy przez telefon, czy posługujemy się mailami, listami, notatkami, brudnopisami czy oficjalnymi dokumentami. W kontaktach z innymi ludźmi, gdy otrzymujemy informacje lub sami je wysyłamy, używamy słów, aby uczynić nasze przesłanie zrozumiałym.
Jednakże istnieją inne, bardzo wyraziste środki komunikowania się, które nie wymagają słów. Do przekazywania informacji o sobie i wyciągania wniosków o innych służą nam: wygląd, grymasy twarzy, sposoby stania i poruszania się, siedzenia, gesty dłoni i rąk. Gdy mówimy, dźwięk naszego głosu -jego ton, tempo, siła i intonacja - wpływa na to, co mówimy i może zmienić znaczenie używanych przez nas słów. Nawet wtedy, gdy nie mówimy, możemy przekazywać jakiś komunikat. Mowa ciała należy do niewerbalnych sygnałów, które wysyłamy i otrzymujemy, świadomie lub nie. Wpływa ona na każdy aspekt naszego kontaktu twarzą w twarz z innymi ludźmi. Podobnie jak komunikacja bez słów, nasze niewerbalne sygnały mogą potwierdzić znaczenie używanych przez nas słów lub je osłabić.
Mowa ciała może nawet zaprzeczać naszym słowom i czasem w ogóle sobie tego nie uświadamiamy.
Podobnie jak każdy inny język, mowa ciała ma pewne zasady i systemy, których części uczymy się poprzez naśladowanie, a pozostałe kształtowane są przez kulturę, w której żyjemy. Mnóstwo sygnałów ciała-np. uśmiech wyrażający przyjemność lub zmarszczenie brwi na wyrażenie niezadowolenia -wyglądająna powszechnie zrozumiałe. Inne niewerbalne znaki, choćby aprobujące albo obraźliwe gesty dłoni i palców, mają różne znaczenie w różnych kulturach. Jeśli źle zinterpretujecie sygnały od innych ludzi lub oni niewłaściwie odczytają wasze znaki, znajdziecie się w sytuacji, w której - w ostatecznym rozrachunku - komunikacja będzie nieefektywna lub nawet doprowadzi do całkowitego niezrozumienia i zniszczenia porozumienia. Z drugiej jednak strony, gdy mowa ciała jest skuteczna - a dzieje się tak, kiedy werbalne i niewerbalne przekazy są ze sobą zgodne i wzajemnie się uzupełniają, są też powszechnie zrozumiałe - komunikacja jest jasna i silna, a wtedy znacznie łatwiej osiągnąć satysfakcję z kontaktu z drugim człowiekiem.

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót