Zrodlo - informacje o książce

Katolicka Nauka Społeczna - Podstawowe zagadnienia z życia gospodarcz.

ks. Józef Kupny, ks. Stanisław Fel

fragment tekstu:

(...)
ETYKA KONSUMPCJI
Takich obrazów telewizyjnych nie widziano do tej pory w Europie. Płonące stosy, na których palono tysiące zwierząt. Czarny dym zasnuł niebo nad niektórymi wiejskimi rejonami w Wielkiej Brytanii. Przybrało to w zimie 2000/2001 r. apokaliptyczne rozmiary. Wybuchła choroba wściekłych krów (BSE). Choroba ta występowała wprawdzie także wcześniej, obecnie jednak nowością był fakt, że wybito całe pogłowie zwierząt. Podobnie wyglądała sytuacja z BSE w Niemczech i innych krajach europejskich, gdzie jakby z nicości zaczęły się nagle pojawiać krowy z tą chorobą. Także i tutaj zniszczono całe stada zwierząt. Załamała się konsumpcja mięsa wołowego, modne stało się mięso tak egzotyczne, jak krokodyle, kangurze i strusie. Unia Europejska w ogromnym pośpiechu zainicjowała program "oczyszczenia" rynku, który miał pochłonąć setki tysięcy zwierząt. W tym czasie sprzedaż mięsa wołowego znowu się ustabilizowała, rzadko kto mówi jeszcze o BSE.
Dało to okazję do gruntownej refleksji nad współczesnym społeczeństwem konsumpcyjnym. Przykład BSE: według tego, co do tej pory wiadomo, choroba ta powstała między innymi dlatego, że konsumenci oczekiwali coraz tańszego mięsa. Aby sprostać temu naciskowi obniżania kosztów, hodowcy zaczęli stosować tanią paszę, w tym także mączkę zwierzęcą zainfekowaną BSE. Krowy przestały jeść trawę na pastwisku, zostały wepchnięte do obór i uczynione kanibalami w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa. Pożerały osobniki należące do ich gatunku - w formie mączki zwierzęcej.
Jak wspomniano, taki rozwój sytuacji jest ściśle powiązany z naszymi zachowaniami konsumpcyjnymi. Jak długo nie będziemy gotowi, aby za dobre i jakościowo wartościowe mięso zapłacić również odpowiednio wyższą cenę, ciągle będzie dochodziło w naszym nowoczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym do takich prawdziwie apokaliptycznych zjawisk.
Przykłady te są symbolem wielu nieprawidłowości, których można by się doszukać w społeczeństwach konsumpcyjnych. Chodzi zwłaszcza o fenomen konsumpcjonizmu, który będzie przedmiotem krytycznych rozważań w niniejszym artykule.
(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót