Zrodlo - informacje o książce

Piwo w kuchni i aptece

praca zbiorowa

wstęp:

(...)
W słoneczne letnie weekendy do Andechs pielgrzymują prawdziwe tłumy turystów - w dzień świąteczny przybywa tu prawie dziesięć tysięcy osób; w ciągu roku - około miliona. Wiele z nich nie dociera do bram benedyktyńskiego klasztoru, lecz zatrzymuje się w połowie drogi, siadając pod parasolem w ogródku z piwem, bo przecież święta góra nad jeziorem Ammer w równej mierze słynie z klasztoru, jak i z jego piwa. Gdyby chciało się postawić pytanie, czy to klasztor korzysta ze sławy dobrego piwa z Andechs - przede wszystkim słynnego Doppelbock - czy też piwo sławne jest dzięki klasztorowi, to byłoby podobnie jak z pytaniem o kurę i jajko: nie sposób dać właściwej odpowiedzi. Klasztor i piwo nie dają się od siebie oddzielić.
Zmysły i duszpasterstwo, piwo i pielgrzymka - w Andechs łączy się pojęcia, które na pierwszy rzut oka wydają się sprzeczne. Jednakże benedyktyni postrzegają swoje posłannictwo jako dążenie do tego, by doprowadzać do harmonii pomiędzy ciałem i duszą, a temu służy także dobra aprowizacja. I tak klasztor Andechs wspiera się na trzech kolumnach: pierwszą jest naturalnie benedyktyński klasztor ze swoją barokową świątynią, drugą - browar klasztorny, a trzecią - gastronomia, oprócz znanej piwiarni również i gospoda klasztorna. Te trzy kolumny nie mogą istnieć bez siebie. Jedzenie i picie podtrzymuje ciało i duszę: duch i natura, serce i zmysły są w Andechs otaczane jednakową troską.
Turyści odwiedzający Andechs otrzymują tu swoistego rodzaju "Bawarię w pigułce", ponieważ w jednym miejscu mogą znaleźć wszystko, co jest najbardziej charakterystyczne dla tej krainy: góry i jeziora, słynne błękitne niebo, klasztor benedyktyński z barokowym kościołem i w końcu słynne bawarskie piwo z miejscowego browaru, podawane w gospodzie i w piwiarni. Perfekcyjnie łączy się tutaj bawarską pobożność i radość życia.
Słynny browar w Andechs wytwarza około 90 000 hektolitrów piwa rocznie. Dotarło ono nawet na inne kontynenty, np. w Kanadzie warzy się "Andechs Spezial Hell" - oczywiście zgodnie z bawarskim nakazem czystości. Dzisiaj miejscowy browar obok słynnego Doppelbock produkuje także piwo jasne i ciemne, a od 1993 również i Weissbier (pszeniczne). Na próżno jednak szukać tutaj piwa bezalkoholowego.
(...)

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót