Zrodlo - informacje o książce

Księga Świętych. Niezwykłe historie ludzi wiary

Grzegorz Polak (red.)

wstęp:

(...)
Święci trzymają się mocno
Jednym z fenomenów współczesnego chrześcijaństwa jest rosnąca popularność świętych. Dotyczy to nie tylko Kościoła katolickciego, ale również prawosławia, które wynosi na ołtarze nowych świadków wiary.
Jeszcze do XX wieku ich pozycja była niezagrożona - całe pokolenia wychowywały się na żywotach świętych, a rodzice nadawali ochoczo dzieciom imiona swoich ówczesnych "idoli". Dziś - w epoce internetu - święci Trzymają się mocno, także dzięki współczesnym mediom, w tym wspomnia-lemu internetowi. Popularność niektórych świętych -jak np. o. Pio czy siostry Faustyny - osiągnęła rozmiary nieosiągalne dla gwiazd popkultury. Do grobu włoskiego stygmatyka w San Giovanni Rotondo przybywa rokrocznie 4 mln pielgrzymów, a w koncertach nawet najbardziej znanego wykonawcy uczestniczy w ciągu roku znikoma część tej liczby. O czym to świadczy? Jak świat światem zawsze potrzeba jest nam sprawdzonych wzorców i autorytetów, potrzeba zwłaszcza dzisiaj, w czasach gdy takich ludzi w życiu publicznym jest jak na lekarstwo. Nie może zatem dziwić niezwykła aktywność Jana Pawła II, który wyniósł na ołtarze prawie dwa tysiące chrześcijan, czyli mniej więcej jedną piątą wszystkich błogosławionych i świętych.
Prezentujemy Państwu wybór opowiadań o bohaterach wiary z ponad 60 numerów "Księgi Świętych", jedynego polskiego pisma chrześcijańskiego poświęconego wyłącznie świętym. Chcieliśmy stworzyć coś na kształt "Złotej legendy", pięknej średniowiecznej księgi o świętych. Zachowaliśmy podobny, atrakcyjny styl narracji, z tą tylko różnicą, że prezentujemy mniej legend. Im bowiem bliżej naszych czasów, tym mniej cudownych wydarzeń w życiu świętych. Cuda nadal działają na naszą wyobraźnię i ich także dzisiaj doświadczamy, ale w wielkiej cenie jest także świadectwo wiary dawane przez nich w dzisiejszych trudnych czasach.
Grzegorz Polak redaktor naczelny "Księgi Świętych"
(...)

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44Powrót