Zrodlo - informacje o książce

U podstaw odnowy - studium o realizacji Vaticanum II (książka)

Karol Wojtyła

fragment tekstu:

(...)
Część pierwsza
Podstawowe znaczenie inicjacji soborowej

Rozdział I
Postulat wzbogacenia wiary

U podstaw realizacji Vaticanum II, albo inaczej - u podstaw odnowy soborowej, trzeba postawić zasadę wzbogacenia wiary. Zasada ta jest zarazem postulatem - i w tym podwójnym znaczeniu, jako zasada i jako postulat realizacji Soboru, domaga się wyjaśnienia na samym początku.
Wyjaśnienie to tkwi poniekąd w samym fakcie Soboru, w jego zasadniczej celowości. Jeżeli chodzi o dokumenty Vaticanum II, to najwięcej światła na tę sprawę rzuca Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym Dei verbum. "Kościół z biegiem wieków dąży stale do pełni prawdy Bożej, aż wypełnią się w nim słowa Boże" (KO 8). To dążenie Kościoła wyznacza zarazem podstawowy kierunek rozwoju wiary, jej w z b o g a c e n i a. Wzbogacenie wiary to nic innego jak właśnie coraz pełniejsze uczestnictwo w prawdzie Bożej.
Pod tym zasadniczym kątem widzenia należy także osądzać fakt II Soboru Watykańskiego i szukać dróg jego realizacji. Jest to osąd najwłaściwszy, a zarazem ujęcie najbardziej odpowiadające rzeczywistości Soboru, który jako akt najwyższego Magisterium staje - w pośrodku naszej epoki - na drodze wypełniania się słów Bożych (por. Mt 7, 24-27; Łk 6, 46-49) w Kościele. Wszystkie inne ujęcia wydają się bardziej aspektowe i wtórne względem tego, które jest zasadnicze. Nic też innego bardziej nie determinuje procesu autorealizacji Kościoła, jak właśnie rzeczywistość wiary i jej stopniowego wzbogacania.(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót