Zrodlo - informacje o książce

Trudna wiara - Postacie starego Testamentu

Bruno Maggioni

fragment tekstu:

(...)
Wiara Abrahama
Fascynująca historia
Historia Abrahama opowiedziana jest w Księdze Rodzaju w rozdziałach od 12. do 25, gdzie zbiegają się ze sobą najstarsze tradycje. Jest to historia fascynująca, zaskakujący splot wydarzeń niezwykłych i zwyczajnych, a nawet banalnych i gorszących.
Niezwykłe są spotkania Abrahama ze swoim Bogiem: na przykład spotkanie, które miało miejsce w Sychem, gdzie Abraham otrzymuje obietnicę, że jego potomkowie wejdą w posiadanie ziemi Kanaan (Rdz 12,7); albo później, gdy Bóg zawiera z nim przymierze (rozdz. 15); lub też gdy Bóg ukazuje mu się pod dębami Mamre w postaci trzech wędrowców, którzy proszą o gościnę, obiecując mu potem narodziny syna i ostrzegając przed zbliżającym się nieuchronnie zniszczeniem Sodomy i Gomory (rozdz. 18). I w końcu najważniejsze ze wszystkich wydarzenie, kiedy Bóg poddaje Abrahama próbie, żądając od niego, aby złożył Mu w ofierze jedynego syna (rozdz. 22).
Ale życie Abrahama nie składa się tylko z nadzwyczajnych wydarzeń. Na kartach Biblii, które o nim mówią, widać wyraźnie, że ma on cechy człowieka swojego czasu, z jego zwyczajami, mentalnością, obawami i wadami. Boża historia rozgrywa się wewnątrz kroniki codziennego życia. Można zatem powiedzieć, że Abraham jest obrazem każdego człowieka, żyjącego w dowolnym czasie.
Abraham emigruje z Ur do Charanu, a stamtąd do Kanaanu wraz z żoną Sarą i bratankiem Lotem. Opowiadanie o jego przeżyciach jest skąpe i fragmentaryczne. Z powodu głodu wędruje z całym swoim klanem do Egiptu, gdzie udaje, że jest bratem Sary, która zostaje zabrana do haremu faraona, lecz potem następujące po sobie nieszczęścia - odczytane jako znaki od Boga - przekonują faraona do tego, aby ją zwrócił mężowi (Rdz 12,10-20).(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notkaPowrót