Zrodlo - informacje o książce

Pismo św.SiNT czarna,duży

ks. Michał Peter, ks. Marian Wolniewicz (red.)

wstęp:

(...)
Wydanie "Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu" w przekładzie z języków oryginalnych nawiązuje do chlubnej tradycji poznańskiej biblistyki. Z Wielkopolski pochodził bowiem "ojciec" niedoścignionego przez trzy wieki biblijnego przekładu, ks. Jakub Wujek TJ (wydanie Nowego Testamentu -7593 r.. Psałterza - 1594 r., całej Biblii - 1599 r.).
Po latach, na prośbę Episkopatu Polski ks. kardynał Edmund Dalbor zlecił naszej poznańskiej oficynie, Księgarni Św. Wojciecha, wydanie Biblii Poznańskiej, które zawierało zmodernizowany tekst przekładu ks. Wujka, dokonanego z Wulgaty. Dzieło to ukazało się w pięciu tomach w lalach 1926-1932. Nie zostało jednak ukończone. Zabrakło ostatniego tomu, z Listami i Apokalipsą.
Dokończenie dzieła i wznowienie go okazało się po 11 wojnie światowej niecelowe, ponieważ rozwój nauk biblijnych i stanowisko Stolicy Apostolskiej zalecały przekład z języków oryginalnych i nowy komentarz.
Takiego dzielą podjęli się bibliści polscy na pierwszym swoim zjeździe, który odbył się w 1937 roku w Krakowie. Wojna przerwała zaplanowane prace i spowodowała śmierć wielu uczonych. Środowisko poznańskie postanowiło po wojnie przystąpić do nowego wydania przedwojennej Biblii Poznańskiej. W porozumieniu z nim ks. Aleksy Klawek, profesor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu w latach 1919-1923, a później Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i po wojnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawi! wydawnictwu Księgarnia Sw, Wojciecha w grudniu 1960 roku "Pro memoria" w sprawie przekładu Biblii na język polski z języków oryginalnych ze wstępami i komentarzem, przeznaczonego dla szerokiego kręgu czytelników, ale nie rezygnującego z należytego poziomu naukowego.
Propozycja została przyjęta dzięki życzliwości Dyrektora Drukami i Księgarni Św. Wojciecha - ks. prałata Czesława Piotrowskiego. Od tego momentu rozpoczęty się mozolne zmagania z "materią stówa " zapisanego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Ks. Aleksy Klawek został redaktorem naukowym. Po jego wycofaniu się kontynuowali dzieło profesorowie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu - ks. Michał Peter i ks. Marian Wolniewicz - redagujący i koordynujący działania wieloosobowego zespołu. Oni to zadbali o jakość i poziom merytoryczny Biblii Poznańskiej.
Trzytomowe dzieło opublikowane w latach 1973-1975 spotkało się z dużym uznaniem. Najlepiej świadczą o tym poprawione i uzupełnione wznowienia (w sumie nakład ok. 50 tysięcy egzemplarzy, wyd. II 1982; wyd. III 1997-1998) i osobne wydanie Nowego Testamentu (1996), które ciągle cieszą się powodzeniem na rynku księgarskim. Obecna edycja, jednotomowa, ze skróconym komentarzem, przygotowana przez zespól pod kierunkiem Ks. Profesora Mariana Wolniewicza - ma na celu udostępnienie Biblii jak najszerszym rzeszom odbiorców. Mamy nadzieję bowiem, że zainteresowanie Pismem Świętym, zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II będzie stale wzrastać, bo -jak wiadomo - "jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną (...), pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego" (Dei Verbum 21).
Biblia Poznańska oddaje usługi zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. W rankingu przeprowadzonym przez Katolicką Agencję Informacyjna na najlepszy przekład Biblii w powojennych latach znalazła się na pierwszym miejscu. Wyróżnienie tego dzielą przez Arcybiskupa Poznańskiego ks. dr. Juliusza Paetza nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury nagradza nieco zapomniany wysiłek tłumaczy i redaktorów: ks. Jana Drozda SDS, ks. Witolda Gronkowskiego, ks. Stanislawa Grzybka, ks. Józefa Homerskiego, ks. Zbigniewa Kaznowskiego. ks. Konrada Marklowskiego, ks. Michała Petem, ks. Stanisława Potockiego, ks. Władysława Smereki, o. Stanisława Stańczyka CSSR, o. Michała Stolarczyka CP, ks. Bernarda Wodeckiego SVD oraz bp Romana Andrzejewskiego, ks. Janusza Czerskiego, o. Augustyna Jankowskiego OSB, ks. Franciszka Jóźwiaka, ks. Józefa Kudasiewicza, ks. Jana Kantego Pytela, o. Józefa Wiesława Rostona OFM, ks. Tadeusza Szczurka, o. Damiana Szojdy OFM, ks. Edwarda Szymanka TChr, ks. Bernarda Wodeckiego SVD, ks. Mariana Wolniewicza.(...)

strona redakcyjna

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót