Zrodlo - informacje o książce

Co to jest judaizm? Odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania

Marc Stern

fragment tekstu:

(...)

Bar micwa i bat micwa


Co oznacza pojęcie bar miewa?

Bar miewa jest ceremonię, która odbywa się w synagodze z okazji 13 urodzin chłopca. Obecnie jest to z pewnością jeden z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów we wszystkich żydowskich gminach na świecie. Słowa bar micwa oznaczają "syn przykazania". Jest to jednoznaczne z tym, że chłopiec od 13 roku życia staje się odpowiedzialny za swoje postępowanie. Ponadto od tego momentu zobowiązany jest wypełniać rozmaite micwy przepisane przez Torę. W tym dniu chłopiec osiąga religijną pełnoletność i może być wliczony w skład minjanu (tj. kworum 10 mężczyzn, koniecznego do odprawienia nabożeństwa).
Jednym z pierwszych przykazań, które należy wypełnić, jest obowiązek nakładania tefilin (rzemieni modlitewnych).

Jak przebiega ta religijna ceremonia?

Pierwszego dnia po 13 urodzinach, w którym następuje czytanie Tory, chłopiec zostaje wezwany do pobłogosławienia Tory albo nawet do odczytania jej fragmentu. W zasadzie to wszystko.
Jeszcze lepiej gdy pięknie i głośno "wyśpiewa" odpowiedni fragment Tory - zawsze jest to postrzegane jako wzbogacenie nabożeństwa, synagogi i samego uczestnika bar micwy. Przyjęło się, że ceremonia odbywa się w sobotę po urodzinach. Chłopiec jest wzywany wówczas jako ostatni, aby mógł wyrecytować - fragment z Ksiąg Prorockich. Oprócz tego, zgodnie ze zwyczajem, chłopiec obchodzący uroczystość bar micwy wygłasza mowę w synagodze albo w czasie uczty seudat miewa, która odbywa się po ceremonii religijnej. Także i rabin wygłasza wtedy w synagodze kazanie.

Co w praktyce oznacza to, że ktoś stał się bar micwa?
Nie świętuje się ani nie wyprawia się bar micwy, pojęcie to oznacza, że chłopiec staje się bar miewa (stąd też "syn micwy"). Jak już wspomniano, jest on od tego dnia odpowiedzialny za swoje czyny. To znaczy, że otrzymuje nagrodę za dobre uczynki i wypełnianie micwot (l. mn. od słowa micwa - uwaga tłumacza) nakazanych przez Boga, a także ponosi karę za swoje grzechy. Do bar micwy rodzice ponoszą odpowiedzialność za grzechy dzieci, po ukończeniu 13 roku życia są zwolnieni z tego obowiązku. Ojciec odmawia nawet błogosławieństwo nad Torą: "Błogosławiony niech będzie Bóg, który wyzwolił mnie z grzechów mojego dziecka".
Tak więc chłopiec musi od tego czasu przestrzegać wszystkich postów, nakładać tefilin, jak również wypełniać wszystkie inne nakazy i zakazy.

(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót