Zrodlo - informacje o książce

Wybór pieśni kościelnych

ks. Tarsycjusz Sinka CM

notka:

Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy przygotowało zbiór pieśni kościelnych bez nut, ponieważ wiernym jest potrzebny. Nawiązuje ono w ten sposób także do dawnej tradycji wydawniczej Księży Misjonarzy. Ks. Michał Marcin Mioduszewski bowiem swój "Śpiewnik Kościelny" wydawał równocześnie z melodiami jak i bez melodii, w tych samych miejscach i latach (Kraków 1838, 1842, 1849, Lipsk 1853, 1854) oraz "Pastorałki i Kolędy" (Kraków 1843, Lipsk 1853). Podobnie ks. Jan Siedlecki wydał swój "Śpiewniczek", przeznaczony dla młodzieży szkolnej, najpierw bez nut (Kraków 1876), a potem dopiero z nutami (Kraków 1878). Bez nut wydawany był później kilkakrotnie. Zresztą wydawanie zbiorów pieśni nabożnych bez nut nie należało do rzadkości (np.: P.Folwarski, B.Bogedain, A.Janusz, K.Piekoszowski...). Również modlitewniki wydawane z dodatkiem tekstów pieśni nabożnych cieszyły się większym powodzeniem.
Niniejszy wybór śpiewów kościelnych zawiera teksty pieśni, których melodie na ogół są znane. Na samym początku umieszczone zostały dialogi i inne stałe teksty mszalne, przeznaczone do wspólnej recytacji lub śpiewu. Po nich zaraz znalazły się tzw. pieśni mszalne, które, zgodnie ze wskazaniami Konstytucji o liturgii z 1963 roku (nr 118) i Instrukcji Kongregacji Obrzędów o Muzyce świętej w Liturgii z 1967 roku (nr 32), zatwierdzone zostały w 1979 roku przez Konferencję Episkopatu Polski jako śpiewy liturgiczne, zastępujące tzw. procesyjne śpiewy mszalne zawarte w księgach liturgicznych (Graduał, Mszał). Po pieśniach mszalnych są Nieszpory niedzielne i świąteczne, jako nabożeństwa liturgiczne, specjalnie zalecane przez Sobór Watykański II do wspólnego śpiewu z wiernymi (KL 100). Razem z pieśniami mszalnymi zatwierdzone zostały także wybrane pieśni nabożne, których zestaw znaleźć można np. w: Ruchu Biblijnym i Liturgicznym 23 (1970) 45-60; Noti-ficationes z 1969 r., 163-175 - Kraków; Służba Boża: Organista i organy, Katowice 1985,79-98, a które w spisie treści oznaczone są następującymi symbolami:
W - śpiew na Wejście;
O - śpiew na Przygotowanie darów ofiarnych;
K - śpiew na Komunię;
D - śpiew na Dziękczynienie.
Dobiera się je oczywiście zgodnie z treścią obchodów liturgicznych i okresami roku liturgicznego. Układ niniejszego zbioru wybranych śpiewów kościelnych, a więc: pieśni, psalmów, hymnów, litanii, an-tyfon, aklamacji..., jest tradycyjny, zgodny z przebiegiem roku liturgicznego. Obok pieśni dawniejszych, ogólnie znanych i śpiewanych, znalazły się w nim również pieśni nowsze, które przeszły już próbę czasu i przyjęte zostały tak przez wiernych, jak i przez wydawców. Dodatkowo umieszczony jest wybór kolęd domowych i piosenek religijnych, potrzebnych do różnych uroczystości rodzinnych, jak i do różnego rodzaju spotkań młodzieży katolickiej. Całość Zbioru zamykają śpiewy związane z nabożeństwami odprawianymi w maju, czerwcu, w wielkim poście itd.
Zbiór ten niech przyczyni się do większej chwały Bożej i uświęcenia wiernych.
(Rh)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót