Zrodlo - informacje o książce

Wakacyjne piosenki cz.1 - śpiewnik

praca zbiorowa

wstęp:

(...)
Gratulujemy zakupu!
Serdecznie Cię witamy, życząc wielu niezapomnianych wrażeń, których (mamy nadzieję) niniejszy śpiewnik stanie się współautorem
Przez cały rok czekamy na wakacje, okres w którym możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu po wytężonej pracy w szkole, na uczelni czy w firmie, gdy możemy nareszcie usiąść przy ognisku w gwiaździstą noc i po całodziennej wędrówce, lub wylegiwaniu brzuchem do góry "wykrzyczeć" się do woli.
Od kilku lat obserwujemy, podczas letnich wypraw turystycznych obniżający się niepokojąco stan "rozśpiewania" naszego społeczeństwa Można się zgodzić, że widok emerytów, radośnie wyśpiewujących "O Nowej to Hucie piosenka" lub "Myśmy przyszłością narodu", czy też panów z "brzuszkiem", łowiących rybki i pomrukujących "Jesteśmy na wczasach", jest O.K. Jednakże spotykając grupy młodych ludzi, którzy, godzinami siedząc przy ognisku, nie potrafią ust otworzyć, widzimy pole do działania.
Dlatego oddajemy dziś w Twoje ręce pierwszy śpiewnik z serii, zawierający 100 (naszym zdaniem) dobrych i sprawdzonych piosenek, które przy odpowiednim dozowaniu, wprowadzą Cię w klimat wakacji. Nawet w deszczowy, listopadowy wieczór, kiedy po ciężkim dniu otworzysz go na dowolnej stronie, zmęczenie minie, bo wrócą do Ciebie jak bumerang melodie "Wakacyjnych piosenek", które parę miesięcy wcześniej nuciłeś razem z...
Zbiorek zawiera piosenki w większości zharmonizowane przez ich twórców, harmonią "płynącą wprost z serca", a nie z opracowań teoretycznych, co daje możliwość poznania ich prawdziwego smaku, nie naruszonego twardymi kanonami.
W śpiewniku zastosowaliśmy dwojaki zapis harmoniczny.
Akordy ulokowane nad nutami przedstawiamy w systemie amerykańskim; np:Cm (c-moll), Ao (a zmniejszony), F#+ (Fis zwiększony), zaś akordy umieszczone nad tekstem pierwszej zwrotki każdej piosenki w systemie polskim, analogicznie: c, a zm, Fis zw.
Sądzimy, że podwójna notacja, oprócz walorów poznawczych ułatwi grę zarówno wykonawcom, bazującym na zapisie akordowym, jak i czytającym nuty.
Przy doborze utworów korzystaliśmy w miarę możliwości z materiałów źródłowych. Często były to autorskie prawykonania piosenek, zarejestrowane na festiwalach studenckich a także nuty z przełomu wieków, lub okresu międzywojennego, znalezione w bibliotekach.
Większość piosenek opatrzona jest krótką informacją dotyczącą czasu lub okoliczności powstania, oraz pierwszych wykonawców.
W naszym zbiorku można znaleźć kilka polskich wersji znanych piosenek angielskich i amerykańskich. Czuliśmy się w obowiązku dołączyć do nich także tekst oryginalny - dla znających języki obce.
Układ piosenek w śpiewniku jest na ogół alfabetyczny, także spis treści został skonstruowany tak, aby pomóc w szybkim odnalezieniu poszukiwanego utworu. (Czcionką prostą drukujemy tytuły, zaś czcionką pochyloną - pierwsze słowa piosenek.)
Liczymy na pozytywne przyjęcie naszego "Żółwia" i czekamy na każdą konstruktywną uwagę, mogącą pomóc nam przy korekcie tego i powstawaniu następnego tomiku.
Redakcja
A teraz szybko otwieraj na następnej stronie i "Śpiewaj razem z nami" - powodzenia !(...)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót