Zrodlo - informacje o książce

Wielka cisza. Tajemnica adoracji

Dorota Szczerba

fragment tekstu:

(...)

Rozdział drugi
Brat Karol - prorok adoracji
Człowiekiem, któremu zawdzięczamy "adorację ubogą", taką, jaka praktykowana jest w nowych wspólnotach XX wieku, jest Karol de Fou-cauld. Francuz, urodzony w 1858 roku w bardzo bogatej, hrabiowskiej rodzinie, mając sześć lat przeżył śmierć obojga rodziców. Wcześnie stracił wiarę. Za "złe prowadzenie" został wydalony z jezuickiej szkoły przygotowującej do elitarnej szkoły oficerskiej. Trwonił majątek. W czasie wojny algierskiej, a następnie wyprawy odkrywczej po Maroku, którą podjął w 1883 r., w przebraniu, poznał islam. Islam dokonał we mnie głębokiego wstrząsu - przyznał wiele lat później. Adoracja twarzą do ziemi, cześć dla Allacha, bezwarunkowa zgoda na Jego wolę - ujrzane z tak bliska - zachwiały ateizmem Karola. A jeśli On istnieje? Po powrocie do Paryża Karol całą energię wkłada w odnalezienie tej najważniejszej dla niego w tej chwili odpowiedzi. Pracuje intelektualnie, opracowuje wyniki swej ekspedycji do Maroka, a jednocześnie niestrudzenie szuka. De Foucauld wchodzi do kościołów, trwa w ciszy, którą zachwycił się na Saharze i prosi: Mój Boże, jeśli istniejesz, daj mi się poznać.
Następuje "zrządzenie losu". Karol podchodzi do konfesjonału, gdzie czeka na niego mądry, wyprzedzający swoją epokę ksiądz, o. Huvelin. Słyszał on już o tym niespokojnym podróżniku od jego kuzynki i chociaż Karol chce tylko porozmawiać o swych duchowych zmaganiach, o. Huvelin mówi zdecydowanie:
- Proszę uklęknąć i wyspowiadać się. Dokonuje się niewytłumaczalne: Karol wstaje od tej spowiedzi nie tylko jako wierzący, ale powołany do oddania całego swego życia Bogu, w którego w tej chwili uwierzył: Od momentu, gdy uwierzyłem, że Bóg istnieje, zrozumiałem, że nie mogę żyć inaczej, jak jedynie dla Niego. Moje powołanie zakonne zrodziło się w tej samej godzinie, co moja wiara.
O. Huvelin poleca mu natychmiast przyjąć Komunię oraz, rzecz zupełnie w owych czasach niepraktykowana, codziennie ją przyjmować i codziennie uczestniczyć we Mszy świętej. Być może ma to decydujące znaczenie dla ukształtowania się specyficznie eucharystycznej duchowości Karola de Foucauld, która nas tutaj interesuje.

(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót