Zrodlo - informacje o książce

Sakrament pojednania

J. Augustyn SJ

fragment tekstu:

(...)
UWAŻNOŚĆ I DELIKATNOŚĆ SPOWIEDNIKA
Każdy spowiednik winien nieustannie pamiętać - odwołując się także do swojego własnego przeżywania spowiedzi - o tym, iż wyznanie grzechów jest zwykle dla penitenta trudne i wymaga jego wewnętrznego "upokorzenia się". Jest to jednak "upokorzenie się" nie przed spowiednikiem, ale przed Bogiem, którego spowiednik "reprezentuje". Spowiednik więc winien z najwyższym szacunkiem i delikatnością odnosić się do penitenta wyznającego z pokorą swoje grzechy. Bardzo łatwo jest bowiem zranić człowieka, który odsłania swoje słabości.
Brak delikatności spowiedników w konfesjonale bywa nieraz wielką krzywdą. Krzywda ta sprawia, iż wierni - mimo regularnego uczęszczania na Mszę św. i codziennej modlitwy - porzucają praktykę spowiedzi nieraz na wiele lat. I chociaż taka reakcja bywa niekiedy wyrazem urażonej dumy, to jednak odpowiedzialnym za nią jest także w jakimś stopniu spowiednik. Ucieczka od konfesjonału dla osób wierzących jest zwykle dużym ciężarem. I choć tęsknią oni za szczerym wyznaniem grzechów, to jednak lęk przed kolejnym zranieniem bywa czasami silniejszy. Wielką łaską jest zawsze kolejne - nieraz po wielu latach
- uklęknięcie przed księdzem z prośbą o wysłuchanie spowiedzi. W takiej sytuacji konieczna jest szczególna uważność i delikatność. Tę delikatność i życzliwość spowiednika penitenci traktują zwykle jako wielki dar, jako znak łaski Boga. Dzięki życzliwości spowiednika penitentowi łatwiej uwierzyć w delikatność i miłość przebaczającego Boga. Jan Paweł II przypomina spowiednikom, że ich "ważnym obowiązkiem (...) jest ułatwienie penitentowi wyznania grzechów. Dbając o integralność spowiedzi - nieodzowną w przypadku grzechów ciężkich - to znaczy dążąc do ustalenia ich rodzaju, okoliczności decydujących dla danego rodzaju oraz liczby grzechów, trzeba troszczyć się, aby spowiedź nie stała się praktyką odpychającą i przykrą". O tę delikatność należałoby się starać szczególnie wobec ludzi "o słabej pobożności lub wchodzących na drogę nawrócenia" - przypomina Jan Paweł II. Spowiedź nie jest prywatnym spotkaniem. Dokonuje się w ramach wspólnoty Kościoła i jest oficjalną posługą Kościoła. Stąd też spowiednik nie ma prawa "nigdy interesować się tymi dziedzinami życia penitenta, których Poznanie nie jest konieczne do poprawnej oceny jego postępowania" - stwierdza Papież. (...)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót