Zrodlo - informacje o książce

Święty Paweł - Apostoł Narodów

Jacques Guillet

wstęp:

U kresu swego życia, w okresie od września 1998 do marca 2001 roku, Jacuqes Guillet opublikował dwadzieścia sześć artykułów, napisanych w formie "odcinków" dla czasopisma poświęconego refleksji i formacji chrześcijańskiej "Croire aujourd'hui". Niniejsza książka, której powstania pragnął, jest zbiorem wspomnianych artykułów: są one lekturą Listów Pawłowych i Dziejów Apostolskich, dokonaną przez jednego z najwybitniejszych egzegetów francuskich na przestrzeni całego życia.
Jacques Guillet zmarł 28 września 2001 roku, gdy miał się rozpocząć druk niniejszego zbioru. Ta pośmiertnie wydana książka pozwala nam ponownie usłyszeć głos o. Guilleta i cieszyć się pisarstwem, które - przy rozległym spojrzeniu na początki chrześcijaństwa - nigdy nie zapomina o precyzji szczegółu.
Prezentacja tego dzieła jest dla mnie - jezuity z innego już pokolenia - okazją do wyrażenia uznania i wdzięczności, dzielonej przez współbraci i czytelników o. Guilleta. Jako młody jezuita miałem przyjemność spotkać go osobiście: był wówczas odpowiedzialny za studia w nowicjacie w Lyonie; dzięki niemu mogłem również wejść w pewną tradycję intelektualną, do której wnosił wybitny wkład, począwszy od końca drugiej wojny światowej. Związany z jezuitami tworzącymi czasopismo "Croire aujourd'hui", utrzymywał z jego redakcją relacje oparte na prostocie i serdeczności.
Dzieje Apostolskie i Listy Pawłowe: z charakterystyczną dla siebie pewnością i pedagogią Jacques Guillet wprowadza nas w zażyłe relacje, jakie sam utrzymywał ze św. Pawłem, Apostołem początków Kościoła. Wskazuje nam od razu na napięcie, jakie istnieje między Pawłem a Łukaszem, między wędrownym założycielem wielu Kościołów, podróżującym przez Azję Mniejszą i po basenie Morza Śródziemnego, a ewangelistą opowiadającym o życiu Jezusa. W ten sposób zostają szczęśliwie zestawione dwa portrety Pawła: jeden jest autorstwa Łukasza, kronikarza narodzin Kościoła w Dziejach Apostolskich, a drugi zarysowuje się w listach, pisanych przez Pawła w porę i nie w porę. A zatem niniejsza książka pozwala zrozumieć decydującą rolę, jaką Paweł odegrał w ekspansji chrześcijaństwa, i pomaga przybliżyć czytelnikowi swoiste dla niego rozumienie misterium chrześcijańskiego. Zarazem pozwala dostrzec, w jaki sposób dwa "autoryzowane"
głosy, w dwóch odmiennych perspektywach, opowiadają o genezie Kościoła.
Ojciec Guillet podkreśla wewnętrzną różnorodność Dziejów Apostolskich. Faktycznie, od samego początku opowiadania wyróżniają się trzy postacie, pozwalając tym samym wyróżnić jak gdyby trzy "cykle": Szczepan, prorok żydowski, Paweł, nieskazitelny faryzeusz, i Piotr, rybak z Galilei, który stanął na czele grupy chrześcijan. Książka mówi o "złożoności rozwoju chrześcijaństwa" w świetle relacji, jakie utrzymują ze sobą owe trzy wielkie postacie. Czyż Paweł nie zawdzięcza swego nawrócenia Szczepanowi, w zabiciu którego uczestniczył? "Zawziętość Szawła doprowadziła do śmierci ucznia Jezusa, który zdobędzie wiarę prześladowcy", pisze o. Guillet w jednej ze swych zwięzłych formuł. A czyż Apostoł pogan nie przeciwstawi się żywo Piotrowi, kiedy ten ostatni będzie skłonny iść na ustępstwa faryzeuszom, którzy uwierzyli w Jezusa, i "znormalizować" przystępowanie do Kościoła nawróconych pogan poprzez wymaganie, by wpierw stali się żydami?
(...)
Paul Legavre SJ
Redaktor naczelny "Croire aujourd'hui"

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót