Zrodlo - informacje o książce

Pedagogika mass mediów

Bp Adam Lepa

wstęp:

(...)
Mass media stały się wielkim i tajemniczym światem człowieka. Są już trwałym składnikiem kultury i poszukiwanym "artykułem pierwszej potrzeby". Ten niezwykle wpływowy "świat" przeżywa obecnie swój żywiołowy rozwój. Gdy poznaje się bliżej "szok" wywołany zaborczym "imperializmem" mass mediów, wtedy ujawniają się siła, zasięg i skutki ich wielorakiego wpływu. Są one tak głęboko obecne w życiu publicznym, że dziś przypisuje się im pozycję "pierwszej władzy" - dezaktualizując tym samym niedawną opinię, która upatrywała w nich "czwartą władzę" - a więc najważniejszą po trójwładzy państwa demokratycznego.
W swoim rozległym funkcjonowaniu media są albo nośnikiem różnorakiego dobra, kierowanego do jednostki i społeczeństwa, albo też stają się czynnikiem upowszechniającym zło. Tę dwuaspektowość mass mediów podkreśla zwięźle watykańska Instrukcja Aetatis novae: "Środki przekazu potrafią zarówno umacniać, jak i niszczyć tradycyjne wartości w sferze religii, kultury i rodziny" (AN, nr 4). Stanowią więc problem moralny w życiu osobistym i społecznym człowieka naszych czasów, co sprawia, że stają się także wyzwaniem dla edukacji na wszystkich jej szczeblach.
Należy podkreślić, że media nie tylko odtwarzają istniejącą rzeczywistość, lecz również potrafią ją dowolnie kreować. Widać to przede wszystkim na obszarze tworzenia mitów społecznych.
(...)

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót