Zrodlo - informacje o książce

Psychologia dla teologów

ks. Józef Makselon

fragment tekstu:

(...)

3. PRZYTARCZYCZKI
Na tylnej powierzchni tarczycy znajdują się cztery przytarczyczki. Są to bardzo małe gruczoły, o kształcie jajowatym, długości 3-8 mm i szerokości 2-5 mm. Przytarczyczki wydzielają hormon, który reguluje przemianę wap-niowo - fosforową w ustroju. Wapń jest niezbędny dla ustroju jako podstawowy budulec kości i zębów oraz regulator pobudliwości mięśni i nerwów. Prócz tego bierze on udział w procesie krzepnięcia krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Fosfor z kolei jest niezbędny do wytwarzania kwasu kreatynofosforowego, który wywiera wpływ na szybkość skurczu mięśni. Między ilością wapnia i fosforu we krwi istnieje pewien stosunek. Zmniejszeniu ilości fosforu we krwi towarzyszy wzrost w niej ilości wapnia i na odwrót. Prócz wpływu na metabolizm wapnia i fosforu w ustroju, przytarczyczki wywierają wpływ na gospodarkę wodną, elektrolitową i białkową ustroju.
W wyniku niedoczynności przytarczyczek wystąpić może tężyczka - choroba, którą cechuje nadmierna pobudliwość mechaniczna i elektryczna układu nerwowo -mięśniowego, objawiająca się tonicznymi, przeważnie obustronnymi, bolesnymi kurczami mięśni, głównie zginaczy kończyn. Przyczyną tężyczki mogą być zatrucia alkoholem czy tlenkiem węgla. U kobiet tężyczka może wystąpić w związku z ciążą, gdyż zwiększa ona zapotrzebowanie na wapń. Przyczyną tężyczki może być także karmienie piersią. Tężyczka kobiet ciężarnych i matek karmiących
piersią przeważnie przebiega łagodnie i ustępuje po rozwiązaniu niemowlęcia od piersi. Nadczynność przytarczyczek może spwodować chorobę dróg moczowych, zwłaszcza
kamicę nerkową.

4. NADNERCZA
Wykryte w r. 1563 przez Eustachiusza nadnercza są umiejscowione przy górnym biegunie nerek, jednakże nie są z nerkami związane i w przypadku nerki ruchomej pozostają na swoim miejscu. Wymiary jednego nadnercza wynoszą Ť przybliżeniu: długość ok. 5 cm., szerokość 3 cm., grubość do l cm. Nadnercza stanowią anatomiczne połączenie dwu różnych gruczołów wewnętrznego wydzielania: kory nadnerczy i rdzenia.
Prawie 80% nadnerczy stanowi kora nadnercza. Wydzielane przez nią hormony (kortykosterydy) wywierają wpływ na liczne czynności ustroju. Hormony kory nadnerczy (glikokortykoidy) zwiększają odporność organizmu w takich sytuacjach stresowych, jak zmiana temperatury otoczenia, głód, krwotok, uszkodzenia pourazowe, oparzenia, ciężka praca mięśniowa.
Kora nadnerczy wytwarza hormony płciowe męskie, zwane androgenami, i w mniejszym stopniu hormony płciowe żeńskie, zwane estrogenami i progesteronem. Zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt w okresie pokwitania zwiększa się wydalanie androgenów nadnerczowych. Androgeny nadnerczowe przyczyniają się przypuszczalnie do wzrostu płodu, a w okresie życia pozałonowego do rozwoju mięśni i innych narządów, np. nerek.
Środkowa część nadnercza - rdzeń wytwarza hormony: adrenalinę i noradrenalinę, które są substancjami przekaźnikowymi w synapsach autonomicznego układu nerwowego. Przy obciążeniach (różnego rodzaju stresach) doprowadzają ustrój do stanu przystosowania, podnosząc np. ciśnienie tętnicze krwi.
(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót