Zrodlo - informacje o książce

Myśli na każdy dzień

Józef Sebastian Pelczar

wstęp:


Święty Józef Sebastian Pelczar wpisał się w dzieje naszego narodu swą wielokierunkową działalnością w dziedzinie życia religijnego, kulturalnego i społecznego. Największe jednak usługi oddał rodakom przez swe dzieła ascetyczne, przy pomocy których formował duchowo kapłanów, osoby zakonne i wiernych w ciągu ostatnich dziesiątków lat dziewiętnastego wieku aż do drugiej wojny światowej włącznie.
Podstawowym dziełem ascetycznym bpa Pelczara jest Życie duchowne, które w siedmiu wydaniach rozeszło się wśród Polaków znajdujących się pod trzema zaborami i na emigracji . Na uwagę zasługują jego podręczniki do rozmyślania dla kapłanów: Ascetyka kapłańska i Jezus Chrystus wzorem i mistrzem kapłana, oraz książki do medytacji dla sióstr zakonnych: Rozmyślania o życiu zakonnym dla zakonnic i Rozmyślania o życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa dla zakonnic.
Przyczyną popularności książek ascetycznych bpa Pelczara nie były rewelacyjne odkrycia merytoryczne. Pod tym względem poszedł on utartą drogą chrześcijańskiej tradycji ascetycznej, czerpiąc treść dla swych dzieł z Pisma Świętego, pism Ojców i Doktorów Kościoła oraz z książek najwybitniejszych mistrzów życia wewnętrznego. Również jego ujęcie formalne nie było całkiem nowe. Porównanie rozwoju życia wewnętrznego do budowy gmachu występuje już w Sermones św. Augustyna, w Sumie Teologicznej św. Tomasza z Akwinu, w Twierdzy wewnętrznej św. Teresy z Avila i u wielu innych. Główną racją szybkiego rozpowszechniania się książek bpa Pelczara było przede wszystkim jego głębokie życie wewnętrzne, którym przeniknięte zostały jego dzieła, oraz doskonałe wyczucie duchowych potrzeb swego narodu i usiłowanie wyjścia im naprzeciw.
Ideałem życia religijnego ówczesnych Polaków, przeżywających tragedię pozbawienia wolności, był kult Jezusa Chrystusa, zwłaszcza cierpiącego, całkowite zawierzenie Matce Bożej Królowej Korony Polskiej i wierność Kościołowi. Książki ascetyczne biskupa Pelczara o charakterze chrystocentrycznym, maryjnym i eklezjologicznym odpowiadały mentalności ówczesnego społeczeństwa, a prostota języka, potoczystość stylu, ubogacenie treści licznymi przykładami, wyjaśnianie trudnych zagadnień życia wewnętrznego przy pomocy porównań wziętych z życia codziennego - sprawiały, że były one zrozumiałe dla wszystkich.
(...)

strona redakcyjna

fragment tekstu

spis treści (lub początek spisu treści)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót