Zrodlo - informacje o książce

Kazania radiowe 1992-2002

ks. Piotr Pawlukiewicz

fragment tekstu:

(...)
3 niedziela wielkiego postu - rok C
Czytania: Wj 3, l-8a. 13-15; l Kor 10,1-6.10-12;
Łk 13,1-9
(Pierwsza nauka rekolekcyjna)

Naszym pierwszym rekolekcyjnym zamyśleniom, które będziemy kontynuować przez dwie kolejne niedziele, towarzyszą mocne słowa dzisiejszej Ewangelii: Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Gdy słyszymy wezwanie do nawrócenia, niekiedy zdarza się nam wręcz odruchowo myśleć o innych: "Nawrócenia potrzebują poganie, którzy nie mają nic wspólnego z Kościołem, ale mnie to nie dotyczy. Owszem, może powinienem coś poprawić w swoim życiu, ale nawracać się?".
O tym, że ktoś jest naprawdę mądrym człowiekiem, że zrozumiał Ewangelię, świadczy to, iż ma odwagę postawić sobie pytanie o swoją wiarę, o swoje chrześcijaństwo. W największym niebezpieczeństwie znajdują się ci, którzy są zbyt pewni siebie, którzy są zawsze zadowoleni ze swojej postawy. Ta pewność to sen, podczas którego mogą zupełnie utracić żywą wiarę. Nic raz na zawsze nie zabezpiecza człowieka przed sprzeniewierzeniem się Ewangelii. Ani sutanna, ani zakonny habit, ani katolicka tradycja rodzinna czy religijna wspólnota. Ciągle musimy pytać samych siebie: czy moja wiara jest żywa, czy nie jestem już tylko pobielanym grobem, czy nie stałem się faryzeuszem, którego pogaństwo przykryte jest religijnymi emblematami i dekoracjami? Wezwanie do nawrócenia dotyczy i tych zupełnie niewierzących, ale także nas wszystkich, będących członkami widzialnej wspólnoty Kościoła. I powiedzmy to otwarcie, w naszym przypadku jest to chyba trudniejszy proces. Żyjemy bowiem w świecie, gdzie bardzo zatarły się - tak wyraźne w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - granice pomiędzy Kościołem a światem pogańskim.
Źle pojęta światowość wdziera się do naszych serc. Nurt materializmu, hedonizmu, relatywizmu, któremu ulega wielu chrześcijan, sprawia, że ich wiara pozostaje już tylko światopoglądową deklaracją, jakimś kulturowym odniesieniem, z którym jedynie teoretycznie się identyfikują. Zaś tak bardzo rozpowszechniona postawa, która sprowadza się do słów: "Przecież inni też tak żyją", jeszcze bardziej utwierdza tych ludzi w ich stanowisku.
W okresie wielkiego postu powinniśmy stanąć w świetle prawdy Ewangelii, w świetle słów, które są zawsze wyraziste i jednoznaczne, bez światłocienia. Powinniśmy przejrzeć się w tych słowach. To pozwoli nam dostrzec wszelkie zakłamanie, którym próbujemy uspokajać nasze sumienia.
Korzystając z radiowego przekazu, chciałbym skierować słowo do tych, którzy określają siebie słowami: "Jestem katolikiem wierzącym, ale niepraktykującym". Zamiast jakiegoś teoretycznego wywodu wskazującego na absurd łączenia wiary z jednoczesnym odrzuceniem największych skarbów chrześcijaństwa, jakim są msza święta i sakramenty, chciałbym opowiedzieć pewną historyjkę. (...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót