Zrodlo - informacje o książce

Koronka ku czci Ducha Świętego i Jego siedmiu darów (książka)

Mirosław Piątkowski SVD

wstęp:

Z Duchem Świętym w trzecie tysiąclecie

"Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi.
Tej ziemi!"
Jan Paweł II, Warszawa 1979

Ojciec Święty Jan Paweł II w szczególny sposób czuł się wezwany, aby z mocą i entu­­z­­jazmem wprowadzać Kościół w trzecie ty­siąc­lecie. Zachęcał wiernych, by nieustannie prosili Boga w modlitwie o niezbędne światło i po­moc, wzywał braci w biskupstwie i powierzo­ne im wspólnoty kościelne, by otworzyły ser­ca na natchnienia Ducha Świętego. Za­pew­niał, że w odpowiedzi na nasze modlitwy Duch Święty niewątpliwie poruszy umysły i serca, aby odnowić naszą wiarę, naszą gorliwość za­angażowania w sprawy Kościoła, i pozwoli od­kryć nam wieczną młodość wspólnoty chrześcijańskiej. W pierwszych słowach wydanego na tę okazję listu Tertio millennio adveniente Ojciec Święty przypominał, że w misji Ducha Świętego Bóg nadal objawia siebie przez swe­go Syna. Wcielenie Syna Bożego, Jego poczęcie i narodzenie dokonało się za sprawą Ducha Świętego (por. nr 1). Dlatego i Kościół nie może żyć i działać w inny sposób jak tylko w Duchu Świętym. To, co w "pełni czasów" stało się za sprawą Ducha Świętego, może tylko dzięki Niemu wyłonić się z pamięci Koś­cioła (...) dalej urzeczywistniać Królestwo Boże, działać ożywczo we wnętrzu człowieka (por. TMA 44,45).
Wspominając 50-lecie swego kapłaństwa, Ojciec Święty napisał książkę Dar i tajemnica, w której daje świadectwo o działaniu Du­cha Świętego w swoim życiu. Przypominając nau­kę św. Tomasza z Akwinu, podkreślił znaczenie darów Ducha Świętego i zacytował słowa tego wielkiego teologa: "z pomocą da­rów Du­cha Świętego cały duchowy organizm czło­wie­ka zostaje uwrażliwiony na światło Boże, na światło poznania, a także na na­tchnienia mi­ło­ś­ci". Dalej pisze: "Modlitwa o da­ry Ducha Świę­­tego towarzyszyła mi od wczesnej mło­dości i w dalszym ciągu jestem jej wierny".
Jak ważny był to rys pobożności w co­dziennej modlitwie Papieża, świadczył fakt, że o początkach swego nabożeństwa do Ducha Świętego wspominał również w książce Prze­kroczyć próg nadziei. "Pamiętam, że Ojciec dał mi kiedyś książeczkę do nabożeństwa, w któ­rej była modlitwa do Ducha Świętego. Powie­dział mi, abym tę modlitwę codziennie odma­wiał. Tak też staram się zawsze czynić. Wtedy po raz pierwszy zrozumiałem, co zna­czą słowa Chrystusa do Samarytanki o praw­dziwych czcicielach Boga, to znaczy tych, którzy czczą Go w Duchu i Prawdzie".
Przykład papieża Jana Pawła II kieruje nasze myśli w stronę Wieczernika, gdzie Koś­ciół oczekuje, przyzywa i otrzymuje Ducha Pocieszyciela, którego misją jest bezpieczne przeprowadzenie Kościoła do królestwa Bo­że­go. To Duch Święty gromadzi ludzi z wszyst­kich narodów i wszystkich języków w jedną wspólnotę wierzących. Ta Jego misja trwa nieustannie. Od człowieka oczekuje jedynie ufnego otwarcia się i przyjęcia swoich na­tchnień. Duch Święty szanuje naszą wolność i działa, gdy Go wzywamy z ufnością i czcimy z miłością. Daje wzrost wszelkiemu dobru, które zostało zapoczątkowane przez człowie­ka w posłuszeństwie Jego natchnieniom oraz wyproszone w modlitwie.
Jednym ze sposobów duchowego wzrastania i oddawania chwały Bogu jest wielbienie i przyzywanie Ducha Świętego za pomocą koronki ku Jego czci. Modlitwą tą uwielbia­my Trzecią Osobę Trójcy Przenajświętszej, upraszamy Jej aktywną obecność w naszym życiu osobistym, rodzinnym i wspólnotowym. Jest to prosta modlitwa. Łatwo się jej nauczyć i z jej pomocą zwracać się do Ducha Świę­tego w każdej chwili.
W obecnych czasach, gdy świat coraz bar­dziej staje się globalną wioską, ale różnice kul­turowe i religijne są nadal istotne, to na nas, czcicielach Ducha Świętego, ciąży szczegól­na odpowiedzialność za modlitwę o jedność i bra­ter­stwo całej rodziny ludzkiej.
Na końcu książeczki zamieszczamy świa­dectwa siedmiu osób, które odmawianiu ko­ronki zawdzięczają wiele łask i pomocy w kon­­kretnych sprawach. Ta forma wielbienia Du­cha Świętego znajduje żywy oddźwięk zarów­no wśród dorosłych, jak i dzieci. Często wierni dowiadują się o niej podczas rekolekcji pa­ra­fialnych i odtąd chętnie z niej korzystają. Można dodać, że koronka ta jest znana w Pol­s­ce przynajmniej pięćdziesięciu tysią­com wier­nych dzięki rozprowadzeniu pocztó­wek, obrazków i broszur z jej tekstem. Obec­ne wy­danie jest już trzecim. Poza tym została już prze­tłumaczona na trzy języki: angielski, nie­miecki i francuski. Właśnie w formie pocz­tówki dotarła do tych obszarów językowych w Europie, Ameryce Północnej (Kanada i USA) i niektórych krajach Azji (m.in. Indie, Filipiny, Indonezja, Nowa Gwinea). Niektórzy misjo­narze werbiści zaszczepiają zwyczaj odma­wiania koronki również w Afryce (Mada­gaskar i Ghana), a także w Ameryce Połud­niowej (Argentyna i Chile).
Odmawiając koronkę pamiętajmy, że naj­waż­niejszą sprawą jest zwrócenie się szczerym sercem do Ducha Świętego, codzienne uwielbianie Go i częste przyzywanie Jego pomocy. Koronka jest jednym z wielu sposobów modli­twy, ale przez swą zwięzłość i prostotę jest bardzo pomocna w rozwijaniu nabożeństwa do Ducha Świętego.
Ufamy, że dzięki jej odmawianiu pogłębi się zrozumienie, kim jest Duch Święty w naszym życiu, oraz wzrośnie pragnienie modlitwy u tych, którzy się nie modlą. W ten sposób sprawimy, że trzecie milenium stanie się "Nową Pięćdziesiątnicą".

Łaska wam i pokój od Tego,
Który jest i Który był i Który przychodzi
i od Siedmiu Duchów,
które są przed jego tronem (Ap 1,4).

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót