Zrodlo - informacje o książce

Ilustrowany przewodnik po Biblii. 400 fascynujących pytań i odpowiedzi

Jacek Fronczak (red.)

wstęp:

(...)
Biblia jest przede wszystkim Księgą wiary. Jej pierwsza część, Stary Testament, wyrosła z wiary biblijnego Izraela, a następnie ją rozwijała, krzepiła i kształtowała. Część druga, Nowy Testament, stanowi dzieło pierwszych pokoleń uczniów i wyznawców Jezusa Chrystusa, zrodzone również z wiary i dla wiary. Na żyznej glebie, na której powstały księgi święte, wyrosły trzy wielkie religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ogromne rozpowszechnienie i oddziaływanie Biblii sprawiły, że stała się też ona fundamentem duchowości i kultury, a jej znaczenie i wpływy wykraczają poza funkcje ściśle religijne i teologiczne.
Czytanie Biblii oraz jej prawidłowe zrozumienie nie jest zadaniem łatwym. Powstawała w przeciągu kilkunastu stuleci, jej opracowywanie zaś zakończono prawie dwa tysiące lat temu. Odzwierciedla ona warunki właściwe światu starożytnemu, szczególnie obszarowi Palestyny i Bliskiego Wschodu, pod wieloma względami mocno odmienne od istniejących dzisiaj. Lektura
ksiąg świętych wymaga zatem odpowiednich pomocy, przybliżających dawne realia historyczne, geograficzne, społeczne i religijne. Tylko w ten sposób można poznać zawarte w Biblii orędzie, którego sedno stanowi podkreślenie życiodajnej obecności Boga w świecie i w dziejach ludzkości. Jej najbardziej widocznym przejawem stało się działanie zbawcze, podjęte i urzeczywistnione w dziejach narodu Pierwszego Przymierza oraz w osobie i posłannictwie Jezusa Chrystusa.
ILUSTROWANY PRZEWODNIK PO BIBLII to starannie opracowane kompendium, które przybliża i naświetla zawarte w Piśmie Świętym orędzie i jego tło. Całość przedstawiono w formie ponad 400 pytań i odpowiedzi, ubogaconych o ponad 300 odpowiednio dobranych ilustracji, a także ponad 100 not informacyjnych i wstawek objaśniających ważniejsze biblijne wydarzenia, tradycje i zwyczaje. Ilustracje, z których znaczna część to reprodukcje nieśmiertelnych dzieł sztuki, stanowią ważne uzupełnienie tekstu. Czytelnik otrzymuje też dokładne oznaczenia źródeł przytoczonych cytatów i aluzji biblijnych, czyli nazwę Księgi oraz numerację odnośnego rozdziału i wersu bądź wersetów, co znacznie ułatwia odnalezienie tekstu Biblii i jego samodzielną lekturę.
Ks. prof. dr bab. Waldemar Chrostowski

fragment tekstu

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót