Zrodlo - informacje o książce

Historia katechezy i katechetyka fundamentalna ACADEMICA

praca zbiorowa

wstęp:

WPROWADZENIE
"Przed swoim wniebowstąpieniem zmartwychwstały Pan polecił swoim uczniom: ŤIdźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniuť (Mk 16,15; zob. Mt 28,19-20). Cała duszpasterska misja Kościoła stanowi próbę wprowadzenia w życie tego nakazu Jezusa. Kościół w ten sposób spełnia posługę słowa, która jest częścią procesu ewangelizacji. Wśród rozmaitych form misji głoszenia słowa ważną i niezastąpioną funkcję spełnia katecheza. Jest ona istotnym elementem procesu ewangelizacji, a zarazem podstawową działalnością ewangelizacyjną każdego Kościoła partykularnego" (PDK 15).
"Kościół nadal sieje Ewangelię Jezusa na wielkim polu Bożym. Chrześcijanie, wpisani w najróżnorodniejsze konteksty społeczne, patrzą na świat taki samymi oczami, jakimi Jezus widział społeczeństwo swojego czasu. Uczeń Jezusa Chrystusa rzeczywiście uczestniczy od wewnątrz w radości i nadziei, smutku i trwodze ludzi współczesnych, patrzy na historię ludzką, uczestniczy w niej, nie tylko swoim rozumem, lecz także wiarą. W tym świetle świat jawi się równocześnie jako z miłości Stwórcy powołany do bytu i zachowywany, który popadł w prawdzie w niewolę grzechu, lecz został wyzwolony przez Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego po złamaniu potęgi Złego. Chrześcijanin wie, że w każdej rzeczywistości i w każdym wydarzeniu ludzkim są równocześnie obecne: - stwórcze działanie Boga, który komunikuje każdemu stworzeniu swoją dobroć; - siła wynikająca z grzechu, który ogranicza i otępia człowieka; - dynamizm wytryskujący z Paschy Chrystusa jako zarodek odnowy, który daje chrześcijaninowi nadzieję ostatecznego wypełnienia. Spojrzenie na świat, które abstrahowałoby od jednego z tych trzech aspektów, nie byłoby autentycznie chrześcijańskie. Jest więc ważne, aby katecheza umiała wprowadzić katechumenów i katechizowanych do odczytywania aktualnych problemów w świetle teologii" (DOK 16).
"Istotną trudność w zrozumieniu, czym jest katecheza, stanowi brak ścisłej jej definicji. Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w różnym rozumieniu katechezy przez Kościół na przestrzeni wieków, spowodowanym troską dostosowania katechezy do różnych sytuacji duszpasterskich i potrzeb pastoralnych. Pojęcie katechezy jest bardzo bogate i dlatego niezwykle trudno jest wyrazić za pomocą jasnej i wyczerpującej definicji całe bogactwo treści, które to pojęcie w sobie zawiera" (PDK 16).

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót