Zrodlo - informacje o książce

Dzieje Jasnej Góry i Cudownego Obrazu. Przewodnik po sanktuarium

o. Jerzy Tomziński OSPPE, o. Konstancjusz Kunz OSPPE

fragment tekstu:

(...)
1. Częstochowa - Jasna Góra
Częstochowa
W malowniczym paśmie wapiennych wzgórz ciągnących się od Krakowa aż po Wieluń, zwanym szlakiem "orlich gniazd" i usłanym w przeszłości licznymi zamkami warownymi, nad rzeką Wartą, przy drodze wiodącej z Warszawy do Katowic (217 km od Warszawy i 68 od Katowic), położone jest miasto Częstochowa.
Przyjmuje się, że nazwa pochodzi od słowiańskiego imienia Czestoch, jakie nosił założyciel osady. W wieku XI była to wieś, w dokumentach z początku XIII wieku wymieniana jako wieś rycerska i nazwana "Czenstochowa". Pod koniec XIV wieku otrzymała prawa miejskie. Powstałe wówczas miasto było słabo zaludnione, ale w połowie XVII wieku osiągnęło dużą -jak na owe czasy - liczbę około 2500 mieszkańców. Obecnie Częstochowa liczy ich około 300 tyś., z tendencją do dalszego wzrostu. Miasto ma charakter przemysłowo-hutniczy.
Pod względem administracji kościelnej Częstochowa przed rokiem 1325 występuje jako parafia należąca do diecezji krakowskiej, później, pod koniec wieku XVIII, przez kilkanaście lat do archidiecezji wrocławskiej, a po roku 1818 do diecezji włocławskiej. Od roku 1925 jest stolicą diecezji należącej do metropolii krakowskiej. 25 marca 1992 r. Częstochowa zostaje metropolią. Ma piękną, dużą katedrę, wybudowaną w stylu neogotyckim na początku XX w., oraz kilkadziesiąt starszych i nowszych kościołów parafialnych.
Jasna Góra
W zachodniej części miasta, zwanej w XIV wieku starą Częstochową, wznosi się wzgórze (293 m npm) o podłożu wapiennym. (...)

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót