Zrodlo - informacje o książce

Czarne karty Kościoła

Vittorio Messori

fragment tekstu:


(...)
Rewolucja Francuska a Kościół

PRAWA CZŁOWIEKA 4
Mamy głowę, powiada Pascal, aby "szukać przyczyn skutków". Dlatego nie możemy spokojnie patrzeć na to, co się dzieje, lecz musimy zadać sobie pytanie, dotyczące przyczyn, jakże często niezbyt oczywistych. To obowiązek jasności - dodaje ten wielki człowiek - w sposób szczególny odnoszący się do chrześcijan, którym powiedziano: "Wy jesteście solą ziemi... Wy jesteście światłem świata..." (Mt 5,13-14).
Trzeba widzieć jasno, że "racje" wielu "wydarzeń", które mają miejsce zarówno w Kościele, jak i poza nim. zamykają się w niewielu, ale za to decydujących słowach. Deklaracja Praw Człowieka z roku 1789 mówi w artykule 3:
"Początek wszelkiej władzy pochodzi od ludu. Żadne ciało, żadna osoba nie może sprawować władzy, która nie pochodziłaby od ludu".
Zaś w artykule 6:
"Prawo jest wyrazem powszechnej woli"

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych z 1948 roku jasno stwierdza w artykule 21: "Wola narodu jest podstawą władzy publicznej. Wola ta wyraża się w uczciwych wyborach, które powinny odbywać się co jakiś czas i jednakowo obejmować wszystkich w tajnym głosowaniu".
Jak już mogliśmy zauważyć w trzech powyższych rozdziałach, te dwie Deklaracje stanowią niemal biblię nowej religii: religii człowieka, którą wszyscy musieliby - albo przynajmniej powinni - zaakceptować. Miałoby to być główną podstawą dla wierzących i niewierzących, prowadzącą do zbudowania innego i lepszego społeczeństwa.
Dotąd jednak nie mówiliśmy - z wyjątkiem niewielkich nawiązań do tego tematu - o głównej przyczynie, która sprawiła, że myśl chrześcijańska (a przede wszystkim katolicka) długo nie chciała bez zastrzeżeń zaakceptować zarówno Deklaracji z czasów Rewolucji Francuskiej, jak i tej ogłoszonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głoszą one bowiem, że wszelka władza, która nie pochodzi od narodu za pośrednictwem głosowania, jest nielegalna. Cytowane artykuły (stanowiące niejako oś omawianych tekstów i zasadę ustalania współczesnych "praw człowieka") w swojej zasadniczej wymowie odrzucają jakąkolwiek władzę, która nie byłaby wybrana na drodze walnych, cyklicznych i powszechnych wyborów. Trzeba więc sprzeciwić się wszystkiemu, co w świetle tego nie jest "demokratyczne".(...)

strona redakcyjna

wstęp (lub początek wstępu)

spis treści (lub początek spisu treści)

notka

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót